r&] Kieswijzer 7 Twijfel over telsoftware Voetballer vast voorovervallen Jongerenpartijen zijn bezig aan een opmars, al blijft een landelijke doorbraak uit. „Het moeilijkste is geloofwaardig te blijven voor de doelgroep." Bij de komende gemeenteraads verkiezingen zou het aantal jonge renpartijen dat gekozen wordt wel eens flink kunnen toenemen. In studentensteden Wageningen, Maastricht, Den Haag en Rotter dam staan nieuwe jongerenpar tijen voor het eerst op het formu lier. Ook in Veenendaal en Em- men doen jongeren mee. Je zou het een doorbraakje kun nen noemen. Hoewel rijkelijk laat. Want nieuw is het fenomeen jon- gerenpartij allerminst. Jo van den Boogaard was 26 toen hij voor het eerst raadslid werd voor jongeren- partij JO in Best. Nu, 36 jaar later, staat hij op zijn 62ste nog altijd bo venaan het stemformulier. De af korting JO staat officieel voor Jong en Ongebonden, maar de link met de naam van de lijsttrekker is na tuurlijk snel gelegd, erkent Van den Boogaard. „Ik was indertijd te gen deze naam. 'Zo kom ik er niet meer van af, zei ik. Nou, dat is ge bleken." Jo is JO en dat is al sinds 1982 zo. De partij zit na een onderbreking - 'Ons jeugdhonk was een tijdje wat minder positiefin het nieuws', zegt Van den Boogaard - sinds 1998 onafgebroken in de raad. De fractie bestaat nu nog uit twee le den. De hoop is dat JO na 21 maart met zijn drieën is. Als jongerenpartij houdt J O het opvallend lang vol. Andere 'blij vertjes' zijn terug te vinden in Delft en Groningen, waar respec tievelijk Studenten Techniek In Politiek (STIP) en Student en Stad al sinds 1994 een vaste waarde in de gemeenteraad zijn. STIP maakt zelfs sinds 1998 onafgebroken deel uit van het college van burgemees ter en wethouders. Pro-fiets In Utrecht bezet Student Starter sinds de vorige verkiezingen in 2014 één van de 45 raadszetels. De partij is uitgesproken pro-fiets en hamert op de aanpak van woning nood. Student 8c Starter werd aanvan kelijk met argusogen gadegesla gen: vooral D66 en Groenlinks waren als zelfverklaarde 'studen tenpartijen' enigszins verontwaar digd dat er plots een lokale con current opdook, herinnert raadslid Reinhild Freytag zich. „Maar een maal in de raad werden we serieus genomen. Met onze ene zetel zijn we regelmatig de doorslaggevende stem." Door de lokale Groen links-lijsttrekker is Student 8c Starter zelfs al genoemd als moge lijke coalitiepartner in het nieuwe college. Freytag beaamt dat er is nage dacht over een wethouderskandi daat, maar hoe de afloop ook wordt, zelf zal ze er niet meer bij zijn. Student 8c Starter heeft als stelregel dat raadsleden maximaal twee jaar zitting nemen, daarna worden zij opgevolgd door een volgende op de lijst. De gedachte hierachter is dat de raad blijvend wordt voorzien van frisse ideeën. „Vier jaar, terwijl je in de stroom versnelling van het leven zit, is ge woon te lang om zo'n verantwoor delijkheid aan te gaan", stelt Frey tag, die stiekem al uitkijkt naar het leven na het raadslidmaatschap. Lachend: „Dan kan ik eindelijk mijn scriptie afmaken." Jongerenpartijen die volgende week meedoen moeten hopen op een hoge opkomst. „Jongeren stemmen nog altijd minder vaak dan oudere stemmers", zegt hoog leraar politicologie Kees Aarts van de Rijksuniversiteit Groningen. Sowieso hebben ouderenpartijen het wat makkelijker om kiezers vast te houden, stelt hij. „Het is ei genlijk heel simpel: jong ben je, maar jeugd raak je ook weer kwijt. Oud blijf je." Vers bloed Jongerenpartijen moeten steeds blijven zorgen voor vers bloed, stelt Aarts. „Het is voor hen moei lijker om geloofwaardig te blijven voor de doelgroep." Bij Jongerenpartij JO hebben ze daar wat op gevonden. Want echt jong is JO niet meer: twintigers ontbreken op de lijst. Maar dat geeft niet, zegt zestiger Van den Boogaard. De partij bestaat nu al zo lang, dat het electoraat is mee gegroeid. „Als je zo lang in de poli tiek zit, dan kom je er achter dat meer mensen in hetzelfde schuitje zitten. Wij zijn nog altijd voor vol doende betaalbare woningen voor starters, maar dat geldt ook voor ouderen. En ouders van twintigers willen óók dat hun kinderen in Best kunnen blijven wonen." Weer dode Rus in Engeland woensdag 14 maart 2018 A Jongeren van Student Starter flyeren voor hun partij in de binnenstad van Utrecht, foto marleen stoker Jongeren bestormen de gemeenteraad WESTERLO De Neder landse voetballer Ismail H. (22) wordt verdacht van het plegen van vijf gewa pende overvallen in het Belgische Turnhout en om geving. De 22-jarige speler voetbalde op huurbasis bij Westerlo en wilde terugke ren naar zijn club AS Roma, dat hem had gekocht voor drie miljoen euro. Het pakte anders uit, hij zit nu in de cel. „We hebben hem begin januari ontslagen, na een hele reeks van disciplinaire zaken - te laat of helemaal niet komen opdagen op de training, ziek zijn zonder doktersbriefje, dat soort dingen", zegt bestuurslid Wim Van Hove. H. groeide op in Enschede en volgde de opleiding bij FC Twente. DEN HAAG Opnieuw zijn er zorgen over software waarmee bij de gemeente raadsverkiezingen stem men worden opgeteld. Ex perts die de software op verzoek van RTL Nieuws hebben onderzocht, waar schuwen voor ruim vijftig beveiligingsrisico's. Volgens het ministerie van Binnen landse Zaken en de Kies raad zijn er waarborgen om manipulatie te voorkomen. Elk stembureau telt hand matig de stemmen, die ge woon op papier worden uit gebracht. Het eindresultaat dat uit de computer komt, kan daarmee worden ver geleken. Laurens Kok Utrecht Ontdek snel bij welke partij je je het meest thuisvoelt. Ga naar de site van deze krant en doe de Kieswijzer. LONDEN De Russische bal ling Nikolai Gloesjkov (68), die bevriend was met wijlen oligarch Boris Berezovski, is dood aangetroffen in zijn huis in Londen. Zijn lichaam werd maandag door familie en vrienden ontdekt. De doodsoorzaak is onduide lijk. In de jaren 90 werkte Gloesjkov voor oligarch Berezovski, die in 1999 in onmin raakte met president Poetin. De afgelopen jaren woonde Gloesjkov in Lon den, waar hij politiek asiel kreeg. Zijn dood komt kort na de ophef over een aan val met zenuwgas op de Russische ex-dubbelspion Sergej Skripal en zijn doch ter. De Britse politie ziet geen verband.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7