RENATE WENNEM ARS 'Vrijheid academici staat op de tocht' RIVIERCRUISES stipreizen.nl 6 Oud Hollandsche Steden Bloemencorso cruise Column We doneren graag. Voor al lerlei acties. Bootvluchte lingen uit Syrië, onschul dig veroordeelde dissidenten in dictatoriale landen, zielige kinde ren in oorlogsgebieden en uitge mergelde herten op de Oostvaar- dersplassen; ze krijgen allemaal ons geld. Want wij Nederlanders denken niet alleen aan onszelf. En we hebben het goed. We leve ren graag een beetje in. Maar kom niet aan onze zonvakantie. Die is heilig. Die moet. Lekker voor 6oo euro negen dagen nergens over nadenken. En dus zijn de goed kope zonvakanties al zo'n beetje uitverkocht voor deze zomer. Met boven aan het bestsellerlijstje de resorts in Grieken land, Turkije en Egypte. Bandje om je pols en ge nieten maar. Eens even kijken... Bij mijn weten is Turkije met rasse schre den op weg naar een dic tatoriaal regime. Tegen standers van Erdogan verdwijnen zonder par don in het cachot. Wij staan erbij en kijken ernaar. Dus de kans dat er een paar 100 kilo meter verderop iemand zit te cre peren in een vochtige en donkere cel is heel groot. Ondertussen be stel jij nog dat biertje. In Griekenland zitten vluchtelin genkampen nog steeds ramvol met mensen zonder uitzicht. Ze hebben het koud gehad, afgelopen winter. En ze krijgen het vast heel warm, komende zomer. Voor hen voelt die verzengende Griekse zon heel anders dan voor ons aan de rand van het zwembad. Egypte staat stijf van de corruptie, er wordt rechtgesproken door mili taire tribunalen en vrouwen worden opgepakt als ze zich inzetten voor vrouwenrechten. En daar zitten we dan. Aan het strand: lekker voor 6oo euro negen dagen nergens over nadenken. Kijk, als het politieke klimaat of mensen rechten doorslaggevende criteria zouden zijn bij het kiezen van onze vakantiebestemming, dan gingen we waarschijnlijk met zijn allen naar de camping op de Veluwe. Maar we zijn een land van opportunisten en we zijn prak tisch van inslag. Het is niet zo vreemd dat we verlangen naar ge garandeerde zon na maandenlang onder een grauwe sluier te hebben geleefd. We kennen in Nederland nu eenmaal veel zomers met pis- weer. Dus ga lekker op vakantie en geniet ervan, maar zorg dat je weet waar je heen gaat. Dat je het land van je bestemming kunt aanwij zen op de kaart van de wereld, bij voorbeeld. Dat je je bewust bent van je bevoorrechte positie. Lees je een beetje in. We hebben het hier over een paar van de oudste cultu ren ter wereld. Zorg dat je met die aardige ober eens over iets anders kunt praten dan het weer. Dat in teresseert hem namelijk geen reet. En vergeet niet te smeren. Geniet ervan, maar zorg datje weet waar je heen gaat De Koninklijke Akademie van Wetenschappen signaleert dat er steeds meer invloed wordt uitge oefend op de keuze van onder werpen waarnaar wetenschap pers onderzoek doen. In een advies van de KNAW dat gisteren is uitgekomen, staat dat er geen signalen zijn dat er in Ne derland structureel sprake is van zelfcensuur. Het is evenmin zo dat de wetenschappers bepaalde zaken niet onderzoeken of resul taten verzwijgen omdat de uit komsten onwenselijk zijn of poli tiek of maatschappelijk slecht lig gen. Onderzoekers werken ook niet toe naar een gewenst onder zoeksresultaat. Maar toch zeggen de onderzoekers van de KNAW dat alertheid is geboden. De KNAW deed onderzoek op verzoek van de Tweede Kamer, die wilde weten of zelfcensuur veel voorkomt en of er in de Ne derlandse wetenschap zaken zijn die het risico daarop vergroten. Maar, zegt de Akademie, er wordt bij wetenschappelijk onderzoek wel steeds meer nadruk gelegd op de maatschappelijke relevantie van onderzoek. Dat perkt de aca demische vrijheid in. Die vrijheid is ook in het geding als de financier van onderzoek - bedrijven of maatschappelijke or ganisaties - te veel invloed krijgt op het onderzoek. Dan ligt 'onge wenste beïnvloeding' van de on derzoeksresultaten op de loer, stelt de KNAW. De Akademie ad viseert opdrachtgever en onder zoeker vooraf goede afspraken te t Geen structurele zelfcensuur, maar alertheid is geboden maken. Ook moet er meer aan dacht zijn voor vrij onderzoek. Maar daar is juist steeds minder geld voor. Ook vraagt de KNAW aandacht voor de benoeming van hooglera ren. Er moet rekening worden ge houden met diverse perspectie ven bij wetenschappers. De vraag of de wetenschap niet 'te links' is, is niet aan de KNAW gesteld. Wel meldt die dat 'over de veronder stelde linkse kleur' van weten schappers 'weinig bekend is'. O.a. Lemmer, Haarlem Stavoren Riviercruise o.d.v. volpension Pracht praal in de bollenstreek O.a. Medemblik, Haarlem Enkhuizen Riviercruise o.b.v. volpension 8 prachtige routes stipreizen.nl/crrosb stipreizen.nl/crrbcb noa méèT^ddig^eizerT^nzewebsit^ reizen «nl Gegarandeerd vertrek! Gegarandeerd vertrek! al y woensdag 14 maart 2018 GO Vakantie Renate Wennemars vervangt Nynke de Jong tijdens haar zwangerschapsverlof. Academici vrezen beïnvloe ding van wetenschappelijk on derzoek door geldschieters die de vaak dure onderzoeken financieren. Hanneke Keultjes Den Haag korting korting Pri|s p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Voor deze reizen zijn de ANVR voorwaarden van toepassing, kortingen variëren per reis en zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Zie de website voor alle voorwaarden en kortingen. Bezoek prachtige steden in Noord-Holland met als hoogtepunt de bekende Bloemencorso van de Bollenstreek! Tijdens deze unieke 6-daagse riviercruise per uitstekende 3-sterren-plus schip, MS Allegro, zijn Medemblik en Enkhuizen slechts enkele pittoreske bestemmingen die u kunt gaan ontdekken! In Haarlem kunt u onder andere genieten van alle pracht praal tijdens de wereldberoemde Bloemencorso. Aan boord zijn ontbijt, lunch en diner tijdens de gehele riviercruise inbegrepen! Vertrek is alleen op 20 april. Vaar tijdens één van deze prachtige riviercruises door het Noord-Nederlandse landschap en kom veel te weten over dit gedeelte van Nederland. De riviercruises beginnen in Lelystad en vanuit hier varen we naar o.a. Stavoren, Zaandam, Haarlem, Hoorn, Lemmer, Sneek, Leeuwarden, Medemblik, Enkhuizen en Texel. Aan boord verblijft u o.b.v. volpension en is er vrijwel dagelijks entertainment. Wij hebben 8 verschillende routes voor u samengesteld. Vaart u deze zomer met ons mee?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6