Twitterontslag Rex Tillerson in Trump-stijl II II 5 Het is Trump in optima forma: een ontslag per tweet. Rex Tillerson wisselde geen woord met zijn baas, volgens zijn onderminister, en ver nam via dezelfde weg als de rest van de wereld dat hij de laan was uitge stuurd. De onderminister die daar ruchtbaarheid aan gaf, Steve Gold- stein, werd niet veel later ook ont slagen. Dat zijn dagen geteld waren, wist Tillerson - het is hem afgelopen vrijdag volgens bronnen van The Washington Post meegedeeld door stafchef John Kelly. De geplaagde minister leek het te zien als een vrijbrief om zijn eigen koers te va ren. Waar de woordvoerder van Trump doelbewust in het midden liet wie verantwoordelijk moet worden gehouden voor de vergifti ging van de Russische ex-spion Sergei Skripal in Engeland, zei Til lerson maandag onomwonden dat de dader vermoedelijk in Rusland moet worden gezocht. Hij waar schuwde voor een 'agressiever' Rusland, en beloofde een reactie. Zachtmoedig Was dat de druppel voor Trump, die opvallend zachtmoedig met Rusland omgaat? Tillerson, bij zijn aantreden als ex-CEO van oliegi gant Exxon nog een van de sterren in Trumps kabinet, weigerde ge heel naar de pijpen van de presi dent te dansen. Toen Trump som mige deelnemers aan een neonazi mars in Charlottesville, Virginia, beschreef als 'nette mensen', steunde Tillerson hem allerminst. „De president spreekt voor zich zelf', reageerde hij. Tillerson zou de president afgelo pen zomer een 'imbeciel' hebben genoemd na een gespannen verga dering over Afghanistan. Toen dat uitlekte, draaide Tillerson zich ver baal in bochten. Hij bevestigde noch ontkende dat hij die term in de mond had genomen. Trump stelde quasi-serieus voor om een ICUtest van de beide heren te verge lijken. Impulsief Het stak de president dat Tillerson hem niet altijd terugbelde, en niet veel voelde voor zijn impulsieve, nationalistische buitenlandpoli tiek. Tillerson vindt het nucleaire akkoord dat Amerika onder Obama sloot met Iran waardevol, maar Trump wil ervanaf. Tillerson pleitte voor diplomatie om Noord- Korea in het gareel te krijgen, waar Trump tot voor kort liever militaire dreigementen uitte. Trump ondermijnde zijn minis ter openlijk. In oktober vorig jaar noemde hij Tillersons diplomatieke We denken niet hetzelfde. Mike Pompeo en ik hebben hetzelfde denkproces inspanningen rond Noord-Korea tijdverspilling. In een tweet: „Spaar je energie Rex, we zullen doen wat gedaan moet worden!" Vorige week werd nog eens dui delijk hoe weinig inbreng Tillerson had in de regering Trump. De mi nister van Buitenlandse Zaken wist van niets toen de president een uit nodiging accepteerde om de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un te ontmoeten. „Nee, ik heb dat niet echt met hem overlegd, eerlijk gezegd", bevestigde Trump gisteren. OverTillerson zei hij: „We denken niet hetzelfde. Mike Pom peo en ik hebben eenzelfde denk proces", zei de president over de CIA-directeur die Tillerson zal op volgen. Pompeo vindt de Irandeal bijvoorbeeld ook 'rampzalig'. lat bewust hoog voor onszelf. Ik leg straks liever uit dat we onze ambitie net niet halen dan dat we onszelf geen doel meer zouden durven stel len." Bruins: „Ik heb liever dat we maar 8o procent van onze ambitie realiseren, dan dat we plannen indienen zonder cijfers." De Jonge: „Ik mag er toch van uit gaan dat de Tweede Kamer ons al eer der gaat vragen hoe het ervoor staat. Sterker nog, we gaan zelf tussendoor al evalueren en de vooruitgang mel den." De Jonge: „De begroting van dit mi nisterie gaat enorm groeien deze ka binetsperiode, in totaal met zo'n 18 miljard euro. Van dat geld is 2,1 mil jard gereserveerd voor betere ver- pleegzorg, daar alleen al hebben we 70.000 mensen extra nodig. Daar naast is er de 347 miljoen voor het aanjagen van de arbeidsmarkt - opleiding, werving, de regionale plannen. En er zijn ook nog andere potjes: zo gaat er ieder jaar ruim 110 miljoen in een stagefonds. Kortom, daar gaan we het mee doen." Bruins: „Er is natuurlijk vrij verkeer van mensen binnen de EU, maar lie ver niet. Zorg blijft toch mensen werk, dan is beheersing van de Ne derlandse taal heel belangrijk. En in bijvoorbeeld Terneuzen wordt wel personeel geworven vanuit Vlaande ren, waar dat taalprobleem niet speelt. Maar dan heb je weer het pro bleem dat mensen aan de zelfde stan daarden moeten voldoen als ver pleegkundigen die in Nederland zijn opgeleid." De Jonge: „Laten we eerlijk zijn: we gaan de problemen in de zorg niet al leen oplossen met meer mensen. Met de huidige demografische groei ko men er 800.000 75-plussers bij tot 2030. Nu al werkt 1 op de 7 mensen in de zorg en in 2040 zal de verhouding zelfs 1 op 4 zijn. Dat kan niet en is ook niet wenselijk. Dus we pakken hier niet alleen een probleem aan van de zorg, maar van de hele samenleving." De Jonge: „Als we alleen maar tob- berig gaan doen en praten over de zorg als een sector vol problemen, gaat het nooit lukken. Salarissen zijn geen probleem, die zijn de afgelopen jaren gewoon gestegen. Er is dus ruimte in de cao-onderhandelingen, dat is onlangs al in de thuiszorg ge bleken." Bruins: „De grootste uitdaging is om mensen te interesseren in het vak." De begroting van dit ministerie gaat enorm groeien woensdag 14 maart 2018 Toen het moment van ontslag dan eindelijk daar was, moest Rex Tillerson het lezen op Twit- ter. Zijn uiterst moeizame relatie met president Trump eindigt in stijl. Karlijn van Houwelingen Washington Donald Trump Rex Tillerson wist dat zijn dagen waren geteld, fotoepa Wel makkelijk, over vier jaar zit dit kabinet er al niet meer. Adviesbureau Berenschot conclu deerde onlangs dat geen enkel ar beidsmarktplan zin heeft als de lonen in de zorg niet omhoog gaan. Zorgministers Bruno Bruins (I) en Hugo de Jonge tussen be zoekers van het Binnenhof. FOTO GUUS SCHOON- EWILLE Waarom halen we niet gewoon meer verpleegkundigen uit het bui tenland? En wat als al jullie plannen niet worden gehaald? Blijven mensen dan uiteindelijk verstoken van zorg? Is er echt genoeg geld, ook voor de verpleeghuizen? —Hugo de Jonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5