Beperk opvang van zeehonden Pontje van Sluiskil overleeft al 50 jaar Jagers ingezet tegen duiven bij Rilland Koud 2 Het nieuwe kabinet heeft de kleine basisscholen omarmd. De kleine scholentoeslag gaat omhoog. Opmerkelijk, want het vorige kabinet wilde er juist vanaf. TOESLAG KLEINE SCHOLEN A Commentaar Nederland - Regeltjesland. Minister Carola Schouten van LNV belooft de Tweede Kamer dat zij binnen kort gaat nadenken over de regels voor de hulp aan zeehonden. Gezien de riante aantallen van deze dieren aan de Nederlandse kust zou je denken dat op Schouten wel urgenter werk ligt te wachten. Maar nee. Omdat er al enige tijd vragen zijn over de wenselijkheid van de opvang, en omdat de vijf centra niet tot een eenduidige aanpak komen, is er een Wetenschappelijke Adviescommissie Zeehondenopvang opgetuigd. Die adviseerde gisteren de rem te zetten op de hulp aan zieke en zwakke dieren. Ge diplomeerde zeehondenwachters moeten nieuwe regels gaan toepassen. Wie is gebaat bij deze strengheid? Kan het echt niet zonder ambtenarij? De adviescommissie stelt, dat te veel hulp van de mens de natuurlijke balans in de zeehondenpopulatie verstoort. Dat kan kloppen. Het gaat prima met de zeehond. Zelfs zo goed, dat we duidelijk een stapje terug kunnen doen. Daarom ligt het voor de hand om het aantal opvangcentra te beperken. De minister moet deze zomer toch beslissen over de vergunningen. Dus dat komt goed uit. Eén be scheiden centrum op de Wadden en één kleine opvang in de Delta is genoeg. Zo'n simpele maatregel is veel beter dan een overdreven regeling met zeehondenwachters en ingewikkelde protocollen voor redding en opvang. Zeehondenwachters en regels voor redding en opvang zijn ongewenst Vrijwilligers van de Stichting ter Behoud van de Pont te Sluiskil houden het veer sinds 2011 in de vaart, nadat Rijkswaterstaat er op nieuw vanaf wilde. 'Opnieuw', want ook in 1989 dreigde het doek te vallen. Praktisch heel Sluiskil kwam in opstand en blokkeerde een uur lang de brug bij Sluiskil. Het werkte. Draaiburg Sluiskil koestert de pont, dat mag duidelijk zijn. De eerste afvaart was 18 maart 1968, na de verbre ding van het Kanaal Gent-Ter- neuzen, waarbij de Lelybrug in Sluiskil sneuvelde. Verderop, in de richting van Terneuzen, opende de huidige draaibrug, zondag ook vijftig jaar geleden. Het halve-eeuwfeest begint vrijdag met het uitdelen van at tenties aan veergebruikers en een speurtocht voor basisscholieren. Zaterdag is van 14.00 tot 17.00 uur een receptie in een tent bij de pont, ook voor kersverse Vrien- Het halve-eeuwfeest begint vrijdag met het uitdelen van attenties den van de Pont. Museum Sluiskil opent zondagmiddag een exposi tie over de pont en draaibrug. De entree is gratis. ALMANAK Het was koud, vorige week. Erg koud. De ijzige verhalen bij de koffieautomaat waren dan ook niet van de lucht. Bevroren lei dingen, lekkages, bevroren au toruiten en glijpartijen passeer den in het Vlissingse kantoor de revue. Maar niemand kon op te gen die Schouwse collega. Zij had het overtreffende bewijs van hoe koud het toch eigenlijk wel was. Ze had die morgen na melijk een telefoontje gekregen. Een niet alledaags telefoontje. Van de jehova's. „Als die al niet eens meer de straat op gaan, dan moet het wel heel erg koud zijn." Riolering deze week hersteld Expositie Jordans nog een maand Titel Fairtrade binnenhalen HULST Posters CDA van borden getrokken 'De ziel van het dorp', 'de plek waar het dorp samenkomt' en 'het is be langrijk dat ouders kunnen kiezen voor een school die past bij hun ge- loofs- of levensovertuiging'. Als voorman van de Christenunie was Arie Slob al voorvechter van de dorpsschooltjes en nu hij als minis- Je zou moeten kijken wat goed is voor de kinderen ter verantwoordelijk is voor het ba- sisonderwijs heeft hij het voor el kaar gekregen dat de kleine basis scholentoeslag omhoog gaat. On derwijskundige argumenten voert hij niet aan in de brief aan de Tweede Kamer waarin hij de verho ging aankondigt. Het gaat om leef baarheid en keuzevrijheid van ou ders. Slob vaart hiermee een andere koers dan zijn voorganger, de WD- staatssecretaris Sander Dekker, te genwoordig de minister voor Rechtsbescherming. Die wilde juist af van de toeslag voor scholen met minder dan 145 leerlingen. „Die toeslag is een financiële prik kel om klein te blijven", vond Dek ker. Her ministerie stuurde aan op samenwerking tussen openbaar en bijzonder onderwijs om de kwali teit van het basisonderwijs op peil te houden. „Keuzevrijheid in het onderwijs is belangrijk, maar kwa liteit nog veel belangrijker", aldus Dekker in 2013. Ruim de helft van alle Zeeuwse basisscholen valt onder de Haagse norm van een kleine school. Van de 198 basisscholen hebben volgens de Dienst Uitvoering Onderwijs 114 scholen minder dan 145 leerlingen. Stan van Alphen, bestuurder van de Zeeuws-Vlaamse scholenkoepel Perspecto, is blij met het extra geld dat de kleine scholen krijgen. „Dit is heel bemoedigend. Het is belang rijk dar de kleine scholen in stand gehouden worden. Ze hebben een functie voor de leefbaarheid van de dorpen." Perspecto gebruikt het geld om extra mensen in te zetten. Volgens Van Alphen kan een school die 20.000 euro krijgt iets minder dan een halve arbeidskracht extra in dienst nemen. „Dit helpt om de werkdruk te verminderen. Leer krachten op kleine scholen staan vaak voor twee of drie groepen. Ze moeten grote leeftijdsver schillen overbruggen. Dat is best lastig. Met dit geld kunnen we wellicht een extra groep creëren op een school." Pim van Kampen, bestuurder van de Albero-scholen op de Bevelanden, noemt het extra geld 'mooi meegenomen'. Ondanks reflectoren, knalappara ten, gaskanonnen, opblaasbare vo gelverschrikkers, stokken met lin ten, kunstroofvogels en vogelaf- weerpistolen hebben verwilderde duiven de gewassen van land bouwbedrijf Limagrain in Rilland beschadigd. Daarom heeft de pro vincie nu opdracht gegeven ze dood te schieten. Limagrain heeft 100 hectare proefvelden bij Rilland, waar ver schillende rassen zomertarwe en gerst, peulvruchten en vlas worden uitgeprobeerd. Als deze gewassen schade oplopen, valt dat soms tien keer zo duur uit als bij reguliere ak kerbouwbedrijven, omdat proeven pas een jaar later weer kunnen wor den herhaald. Dat kan in de tien duizenden euro's lopen. Verwilderde duiven behoren rot de boosdoeners. Dat zijn geen be schermde vogels, maar dat betekent niet dat erop mag worden gescho ten. Om ze met een geweer te be strijden, moet expliciet een op dracht worden gegeven. Dat heeft het dagelijks provincie bestuur nu gedaan, om schade aan de percelen van Limagrain te be perken. Jagers mogen de populatie verwilderde duiven tot maximaal 200 meter rond de percelen uitdun nen. woensdag 14 maart 2018 ii Het is een wonder dat de pont bij Sluiskil nog altijd vaart, zelfs al vijftig jaar. Dat wordt eind deze week gevierd. Harmen van der Werf Sluiskil Tip? redactie@pzc.nl HULST In de Hulster Clausstraat, tussen de Marijke- en Carlosstraat, is de riole ring kapot. Om die te kunnen herstellen wordt vrijdag een bronnering geplaatst. Daardoor zakt het grond waterpeil. Van maandag tot en met vrijdag wordt het riool vervolgens her steld. De weg tussen de Marijke- en Carlosstraat is die dagen daarom af gesloten voor het ver keer, dat een andere route moet nemen. SLUIS Kunstwerken van Theo Jordans (foto) uit Groede zijn nog tot en met zon dag 15 april te zien in de Raadskelder van het bel fort in Sluis. De expositie Werken op Papier be staat uit geschilderde landschappen die hoofd zakelijk zijn ontstaan uit associatie en herinnering van de kunstenaar. De raadskelder is van woensdag tot en met zondag geopend van 13.00 tot 16.30 uur. En tree 5,50 euro. TERNEUZEN Terneuzen moet actie ondernemen om nog dit jaar officieel een Fair- trade-gemeente te wor den. D66, GroenLinks, CDA, Sociaal Terneuzen en PvdA doen daartoe morgenavond in de ge meenteraad een oproep in een motie. Het doel is het gebruik van 'eerlijke' producten in Terneuzen te bevorderen en zo een bijdrage te leveren aan armoedebestrijding in ontwikkelingslanden. Verkiezingsposters van het CDA zijn op meer dere plaatsen in de ge meente Hulst van de borden getrokken. Bij de rotonde van Ter hole is lijsttrekker Adri Totté weg. Ook op het Marijkeplein en bij de molen in Kloosterzande, het Stationsplein en De Blaauwe Hoeve zijn pos ters verdwenen. Onderwijs Cornelleke Blok en Theo Giele Hengstdijk - Pim van Kampen, schoolbestuurder &9SB1 Groep 7 NancV Roel Ent* Lois Sraejjjs SroegJS Naomi Marcel Nina Luc Jesse Gianni Maxime Noa Mayia llya sem Ernst Jan Rozendaal Rilland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57