Meer handen aan de bedden 4 De zorg schreeuwt om meer mensen die er willen werken. Het kabinet gaat tienduizenden arbeidskrachten extra werven en opleiden DUBBEL- INTERVIEW zorgministers De Jonge en Bruins Grootste uitdaging is om mensen te interesseren Het liefst hadden zorgministers Hugo de Jonge en Bruno Bruins hun aanvalsplan om voldoende perso neel binnen te sle pen voor de zorg samen gepresen teerd met hun collega op Volksge zondheid, staatssecretaris Paul Blok huis. Hij is alleen nog niet aan het werk sinds zijn 18-jarige dochter Julia onlangs onverwacht overleed. „Maar hij hoort er wel bij", zegt De Jonge. De problemen zijn groot. De ko mende jaren zijn er 190.000 mensen nodig die een baan kiezen in de zorg. Als er niks gebeurt, zal slechts de minderheid van die vacatures wor den vervuld en dreigt een tekort van 100- tot 125.000 werknemers. Een te kort dat over vijfjaar (eind 2022) moet zijn weggewerkt. Het gaat om mensen in alle takken van de zorg: van ambulanceverpleegkundigen tot wijkverpleegkundigen. De meeste vacatures zitten bij de verpleeghuis zorg. Daar zijn de komende jaren 70.000 mensen nodig om de beloofde kwaliteitsverbetering te kunnen be halen. Geld is niet het probleem, zo be zweert De Jonge: „Maar wel het te kort aan mensen. We moeten ingrij pen in de zorg, anders blijven men sen straks verstoken van zorg of kun nen we niet de beste kwaliteit blijven leveren. Momenteel werken er in de sector 'zorg en welzijn' bijna 1,2 mil joen mensen. Over een jaar of vier zouden instellingen gemiddeld een tekort van 10 procent aan personeel hebben. Dat mag niet gebeuren!" De Jonge: „Het hoeft niet al leen te komen uit extra perso neel. Als het ons zou lukken om rde contracten van zorgperso- neel met één uur uit te breiden, dan betekent dat al een afname van het banentekort met 20.000 in 2022. Als we de administratieve las ten voor verpleegkundigen met één uur per week verminderen, dan neemt het banentekort over vijf jaar mogelijk af met nog eens 20.000. Kortom: het kan." Bruins: „Ja, maar de mensen die dat doen, hoeven dan niet per se te wor den geworven uit het beperkte aantal mensen met een zorgopleiding. Er staan nog steeds enkele honderddui zenden mensen aan de kant die een baan zoeken. Ook mensen met een zogeheten 'afstand tot de arbeids markt'. Zij kunnen de administratie doen, de catering of de schoonmaak." De Jonge: „Dat valt mee. Het gaat Lukt dat niet, dan dreigen grote problemen; niet alleen in verzor gingshuizen, maar ook in zieken huizen en de geestelijke gezond heidszorg. Zorgministers Hugo de Jonge en Bruno Bruins en staatssecre taris Paul Blokhuis trekken deze kabinetsperiode 347 miljoen euro uit om meer studenten, zij- instromers en herintreders te la ten kiezen voor een baan in de zorg. Iedereen in opleiding moet straks kunnen rekenen op een stageplek. De grootste daling van het te kort (zo'n 30.000 duizend extra mensen) moet komen uit de ver hoging van het aantal herintre ders en zijinstromers met 20 pro cent per jaar. Maar ook het uit breiden van alle arbeidscontrac ten met één uur kan het tekort al met 20.000 fte's verminderen. Aanvalsplan De ministers komen met een aanvalsplan om de arbeidsmarkt aan te zwengelen in 28 regio's, die financieel worden afgerekend op hun plannen om meer zorgper- soneel te rekruteren. Er komt een onafhankelijke adviescommissie die de regio's begeleidt om de af gesproken doelen te halen. Bin nen vijf jaar moet het tekort zo zijn weggewerkt, is de nadrukke lijke wens van de bewindslieden. Het kabinet denkt ook handen aan het bed vrij te maken door te snijden in de administratieve rompslomp voor verpleegkundi gen. Dat soort werk, maar ook bijvoorbeeld de catering of schoonmaak, kan dan worden overgenomen door werkzoeken den die nu nog aan de kant staan. nog maar om een paar opleidingen waar ze een numerus fixus hebben, omdat ze te weinig leraren en stage plekken hebben. Zij hebben een stu dentenstop om de kwaliteit van het onderwijs te kunnen garanderen. Maar het aantal opleidingsplaatsen is dit schooljaar al gestegen naar 7.500, zo'n 900 meer dan het jaar ervoor" Bruins: „Dat kan soms heel prak tisch. Zo hebben we samen met een curator personeel uitgenodigd van de Kijkshop, die onlangs is omgevallen. Dat is hartstikke verdrietig, maar ook een kans voor de zorg. Dus hebben we meerdere sessies gehouden met dat personeel om ze te interesseren voor een baan in de zorg. Een mooi voorbeeld, vind ik." Bruins: „Het Centraal Planbureau zegt dat het te doen is. En we zijn al begonnen. Van de beschikbare 347 miljoen euro voor de arbeidsmarkt is al 80 miljoen besteed. Op dit mo ment worden bijna 60.000 mensen opgeleid in de zorg. Om met patiën ten te werken, maar ook als stage begeleider. Met het opleiden van ex tra begeleiders, zorg je voor lucht." De Jonge: „We zijn gewaarschuwd: 'Kom niet met een getalsmatige doel stelling, want voor je het weet word je daar op afgerekend.' We leggen de woensdag 14 maart 2018 GO 'We leggen de lat Edwin van der Aa en Hans van Soest Overal is er krapte op de arbeids markt. Hoe realistisch is het om te denken dat er 125.000 mensen extra te vinden zijn? Maar dat administratieve werk moet toch nog steeds worden ge daan? U wilt dat meer leerlingen voor een opleiding in de zorg kiezen. Maar veel opleidingen voor verpleegkun digen hebben nog steeds een be perkt aantal toelatingsplaatsen. -Bruno Bruins Het dreigende personeelste kort in de zorg moet over vier jaar zijn weggewerkt. Dan zul len er zeker 125.000 mensen extra aan het werk zijn. Dat plan presenteren de drie zorg- bewindslieden in Rutte III van daag. Als alle arbeidscontracten met één uur worden verlengd, levert dat 20.000 fte's op. Ook wilt u zij-instromers en herin treders verleiden voor een baan in de zorg. Hoe? Hoe realistisch is dit? Maandag meldde het UWV nog dat zorg organisaties alleen dit jaar al maxi maal 130.000 vacatures moeten invullen. Bent u afrekenbaar op uw eigen doelstelling? Nul tekort in 2022?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4