BUITEN Bontbek met kleurring 9 De laatste resten ijs drijven in de sloten. Hier en daar komen de narcissen uit de grond. Het voorjaar zit in de lucht. Het is tijd voor een mooie wandeling van Kruiningen naar Waarde. Wie een krentenbol of banaan voor onder weg is vergeten, kan bij de supermarkt aan de Slagveld straat nog even inkopen doen. Het is tegelijkertijd een prima plek om je auto achter te laten. Parkeren kan ook bij de Reimerswaalhaal aan de Blauwhoefseweg. Het is het start punt van de 13,3 kilometer lange wandeling van Kruiningen naar Waarde. Wie de wandeling op zaterdagmid dag loopt, moet uitkijken voor wiel- i Den Inkel is niet alleen de naam van het zwembad, maar ook van het natuurgebied renners. De eerste kilometers gaan over het trainingsparcours van wie lerorganisatie TMZ. Kort na vertrek passeren we pluktuin Bloemenzee. Daar valt nu, vroeg in het voorjaar, nog weinig te halen. Ook even ver derop is zwembad Den Inkel nog ver laten. Dat is over een dikke maand wel anders. Den Inkel is niet alleen de naam van het zwembad, maar ook van het natuurgebied. Een oase in een relatief kaal polderland. Het bos is een gevolg van de overstroming in 1953. Rond de toen ontstane geulen zijn in de jaren vijftig en zestig eiken en iepen ge plant. Nu het domein van de specht en zangvogels als de lijster. De Blauwhoefseweg waarover we ver trokken zijn, loopt dood en gaat over in een wandelpad dat uitkomt op de Inkeldijk. Vanaf het pad heb je een mooi uitzicht op het natuurgebied en de plas water. Na een kort stukje over asfalt, slaan we kort tweemaal links. Via de Vroonweg lopen we richting de boerderij Puthoek, destijds van dominee Kerstens. De lange oprijlaan met aan het einde twee zuilen herin nert aan lang vervlogen tijden. We steken schuin over, naar de Meidoornweg en zien na een halve kilometer de wieken van molen De Hoed, die rond 1550 werd gebouwd in Gent. In 1858 is de molen opge bouwd in Kruiningen, raakte halver wege vorige eeuw in verval en is in 1991 herbouwd op de huidige plek in Waarde. Daar staat de standerdmolen aan de ingang van het dorp. Met volle energie lopen we via de Kerkweg het dorp in en slaan af richting een wat inspiratieloze Julianastraat. Een doorgaande straat met relatief veel blik langs de kant en jaren vijftig en zestig woningen. Aan het eind gaan we links, richting de weel. Aan de oostzijde daarvan loopt een voetpad, met aan het einde uitzicht op het ge maal dat aan de dijk staat. Het verste punt is bereikt. Vanaf hier gaat de route buitendijks terug richting Kruiningen. Wie wil kan in fietscafé 't Spulletje aan de Havenstraat een kop koffie drinken. Onderlangs de dijk, via de Vroonweg, gaat de route verder. Met aan de horizon weer het bos van Den Inkel. Wie wil kan ook langs het water lopen en de schepen naar Antwerpen voorbij zien varen. Net voorbij de Polderweg staat bo venop de dijk een praathuisje, met uitzicht op de voormalige veerhaven Kruiningen-Perkpolder. Daar is nu nieuwbouwwijk Veerhaven in ont wikkeling. NATUURJOURNAAL Een paar weken geleden liep er bij paviljoen de Meerkoet, langs het Veerse Meer, een groep kleine steltlopertjes door het korte gras. Het waren bijna al lemaal bonte strandlopers, en die liepen vanwege de snijdende wind met de kop diep tussen de schou ders gedoken, op zoek naar iets eetbaars. Ertussen liepen opval lende vogeltjes die zich ogen schijnlijk van het barre weer niets aantrokken. Dat waren bontbek- plevieren; een steltloper die hier broedt, maar die in de winter veelal maar mondjesmaat aanwe zig is. De bontbekplevier heeft trekge- drag dat wel getypeerd wordt als haasje-over. De vogels uit onze omgeving blijven in de winter in West-Europa, maar de vogels uit het hoge noorden (ze broeden tot op de noordpool!) trekken naar West-Afrika. Eén van de bontbekjes droeg op vallende kleurringen aan beide poten: een groene en een witte ring aan de rechter- en drie zwarte ringetjes aan de linkerpoot. Reden om direct bij thuiskomst achter de computer te kruipen om te ont dekken waar deze vogel geringd was. Al snel bleek dat het moest gaan om een vogel uit het Duitse Wad dengebied en nog diezelfde avond ging er een mailtje naar een on derzoeker. Binnen een dag hadden we duidelijkheid. Deze bontbek was geringd in de Beltringharder Koog, vlakbij de Deense grens, op 20 juni 2016. De vogel was toen nog in kuikenstadium. Drie weken later werd de vogel in net vlieg- vlugge toestand opnieuw waarge nomen in het gebied waar hij ge ringd was. De waarneming bij het Veerse Meer was de volgende. Vergeleken met de traditionele aluminium ringetjes bieden kleur ringen een enorm voordeel. De vogels met kleurringen zijn al op grote afstand individueel her kenbaar. Zo kan in korte tijd een schat aan informatie verzameld worden. Oostdijk Waarde •AFSTAND 13,3 km woensdag 14 maart 2018 GO Een oase in polderland Timo van de Kasteele Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Van Kruiningen naar Waarde Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse De bontbekplevier. FOTO CHIEL JACOBUSSE A Boerderij 'Puthoek' aan de Puthoekseweg, net buiten Waarde. Westerschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41