Burgemeester ernstig bedreigd Proef: flitscamera tegen appen 3 Man richt pistool op auto PYEONGCHANG WEER GOUD II Kras.nl/cruise ofbeioss-osssssó A9 De man droeg een bivakmuts en stapte om 09.25 uur in het buiten gebied van Voerendaal de weg op toen de burge meester kwam aanrij den. Hij richtte het wapen op de bur gemeester en liep naar de auto. Hou ben vluchtte met zijn auto. De burgemeester twijfelt er niet aan dat de bedreiging tegen hem gericht was. Uit onderzoek van justitie blijkt dat de man waarschijnlijk twee uur heeft staan wachten. „Het was bijna surrealistisch. Uit het niets stond ineens iemand met een bivak muts en een handvuurwapen voor mijn auto en hield me onder schot. Hij kwam steeds dichterbij. Dan weet je instinctief dat het he lemaal fout is. Mijn verstand zei 'rijden', mijn lichaam deed zijn werk", vertelt Houben. „Het is me niet in de koude kleren gaan zit ten." Het incident hebben de au toriteiten tot nu toe bewust uit de pers gehouden. Het is een van de ernstigste be dreigingen van een bestuurder ooit in Nederland, weet de Lim burgse gouverneur Theo Bovens. „Het is ook onacceptabel als je auto in brand wordt gestoken, maar een pistool recht voor je neus is toch weer een heel ander verhaal. Dat heb ik nog nooit mee gemaakt." De gemeente Voerendaal en an dere (opsporings)instanties tra den in 2017 drie keer hard op. Op het terrein van een autohan del werd een xtc-lab aangetroffen. Op twee woonwagenkamp jes werden drugs, hennepplantages, wapens en veel cash geld gevon den. De gemeente nam maatregelen, zoals de sluiting van chalets. In juni werd de auto van een wethouder in brand gestoken. Ook toen werd vermoed dat er sprake was van een actie gericht tegen het open baar bestuur. De autoriteiten trof fen veiligheidsmaatregelen bij het stadhuis en de woningen van wet houders, ambtenaren en de bur gemeester. Die maatregelen wor den nu licht opgeschaald. Minister Ollongren van Bin nenlandse Zaken is blij dat Hou ben aangifte heeft gedaan. „Het is verschrikkelijk dat een burge meester die zich 24/7 voor de in woners inzet, zo wordt bedreigd. Ik heb hem gebeld en steun hem." De camera's kunnen door de voor ruit registreren of een bestuurder zijn mobieltje in de hand heeft. Doel is om in de toekomst op basis van die beelden boetes uit te de len. De politie hoopt de nieuwe flitsers nog dit jaar te gaan gebrui ken. „Dat is onze wens, maar het is nog lang niet zeker", erkent Egbert-Jan van Hasselt, landelijk projectmanager infrastructuur van de politie. „De ontwikkeling van de techniek is hoopgevend, maar we moeten wel kijken of zo'n bekeuring juridisch standhoudt." De beelden worden gemaakt met een groothoeklens die ook op afstand dingen scherp kan vastleg gen. Het beeldmateriaal wordt doorgestuurd naar een medewer ker van de politie, die beoordeelt of er sprake is van een overtreding. Als de bestuurder zijn smartphone in de hand houdt tijdens het rij den, kan die in de toekomst reke nen op een boete. „Dat gaat zeker geen jaren meer duren", voorspelt Van Hasselt. Zelfstandig „In beginsel zal het een agent zijn die de beelden beoordeelt, net zo als nu gebeurt bij het gebruik van een lasergun als het om te hard rij den gaat", licht de politieagent toe. „In de heel verre toekomst zal zo'n camera zelfstandig opereren, net als een volautomatische flitsca mera." Bij een boete kan de kente kenhouder van de auto kenbaar maken wie de bestuurder is, als hij het niet zelf was. Dat is nu bij flits boetes voor snelheidsovertredin gen al het geval. De camera's kunnen worden in gezet op alle plekken waar er goed zicht is op de voorruit van tege moetkomend verkeer. Van Hasselt: „In principe kan de camera op elk viaduct worden ingezet, mogelijk ook op een paal met zicht op aan komend verkeer. De camera is overal inzetbaar waar je van boven in de auto kunt kijken." Dat door dit systeem de pakkans aanzienlijk toeneemt, is volgens hem 'een ding wat zeker is'. „Er zijn heel veel mogelijkheden: zowel op de snelweg als op het onderliggende, provinciale wegennet." woensdag 14 maart 2018 GO Zitskiër Jeroen Kampschreur (18) krijgt een knuffel van zijn moeder na zijn winst op de supercombina tie. Als eerste Nederlandse alpine skiër veroverde hij goud op de Paralympische Spelen. „Hier heb ik jaren voor gewerkt en veel voor op gegeven", zei Kampschreur, die werd geboren zonder scheenbenen en al jong in een rolstoel belandde. „Dat is het nu allemaal waard ge weest." De tiener gaat ook op jacht naar eremetaal op de slalom en reuzenslalom, foto getty images, reuters De burgemeester van Voeren- daal, Wil Houben, is op 26 fe bruari bedreigd door een ge maskerde man met een hand vuurwapen. Dat meldt dagblad De Limburger. Annelies Hendrikx Theo Sniekers Voerendaal De politie start een proef met een speciale flitscamera om au tomobilisten te pakken die hun mobiele telefoon gebruiken tij dens het rijden. Marcia Nieuwenhuis Den Haag ..-«V /ftt Zie: kras.nl/actievoorwaarden -==£

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3