Zeeuw staat DNA af in zaak Verstappen 509 29.564 Meer geld voor 114 scholen 3 De verhoging loopt vanaf 2019-2020 uiteen van 500 tot 20.000 euro. De toeslag voor de allerkleinste scholen (50 leerlingen en minder) stijgt van 95.000 naar 115.000 euro. Zeventien basisscholen in Zeeland vallen volgens de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) in deze categorie. Acht in Zeeuws-Vlaanderen, vijf op de Bevelanden, drie op Tholen en één op Schouwen-Duive- land. Voor de 24 Zeeuwse basis scholen met 51 tot en met 75 leerlingen gaat de toeslag om hoog van 70.000 tot 85.000 euro. De 25 scholen in de cate gorie 76 tot en met 100 leerlin gen zien hun toeslag stijgen van 45.000 naar 55.000 euro en de 30 scholen met 101 tot en 125 leerlingen van 20.000 tot 25.000 euro. Vijfhonderd euro extra krijgen de 18 basisscho len in Zeeland met 126 tot en met 145 leerlingen. Hun toe slag gaat van 1.500 naar 2.000 euro. Bovenstaande aantallen zijn gebaseerd op de cijfers van DUO van het lopende school jaar. Door verandering van het aantal leerlingen kunnen er nog verschuivingen zijn. Van zeker twee Zeeuwen is bekend dat ze de afgelopen weken bezoek hebben gehad van twee recher cheurs. Ze hebben vrijwillig mee gewerkt aan het grootste DNA-on- derzoek van Nederland. Een van hen komt uit Middelburg. Uit pri- vacy-overwegingen wil hij liever niet met zijn naam in de krant. „Ik was inderdaad wel verrast toen ik dat belletje kreeg, maar het kwartje viel daarna al snel. Onze familie heeft jarenlang een vaste stacaravan gehad op een camping in Bruns- sum, vlakbij de Brunssemerheide waar Nicky werd vermoord. De plek waar hij uiteindelijk is gevon den, bij de kerstbomen, kan ik me ook nog wel herinneren." Nicky Verstappen uit het Lim burgse dorpje Heibloem werd in 1998 om het leven gebracht toen hij op kamp was. Hij was 11 jaar. Omdat de zaak na al die jaren nog steeds niet is opgelost, begon de politie op 24 februari met een groot DNA- verwantschapsonderzoek om als nog de dader te vinden. In totaal ontvingen 21.500 mensen uit de omgeving van Heibloem, maar soms ook ver daarbuiten, een uit- Eerst werd ik gebeld door een rechercheur of ik mee wilde werken. Dat wilde ik nodiging. Zo ook de Middelburger. „Eerst werd ik gebeld door een re chercheur of ik mee wilde werken. Dat wilde ik natuurlijk. Vorige week zijn er twee rechercheurs naar Zeeland afgereisd en langs ge weest op mijn werk om het DNA af te nemen", vertelt hij. „Ze gingen uiterst nauwkeurig te werk. Ze de den een mondkapje op, trokken handschoenen aan en vervolgens hielden ze eerst een soort watten staafje tien seconden onder mijn tong en daarna haalden ze uit beide wangen wat slijm. Ik kreeg ook uit gebreid uitleg over wat ze doen met het afgenomen DNA. Ze mogen het alleen gebruiken in de zaak van Nicky." De Middelburger kwam vroeger vaak op de camping. „De laatste keer was in oktober 1998, maar Nicky leefde toen al niet meer. Ik ben toen met vrienden naar het WK wielrennen in Valkenburg ge weest en we sliepen toen ook op de camping. Een jaar later heeft mijn moeder de stacaravan verkocht. Ze heeft de hele zaak van dichtbij meegemaakt. Op zich wel bizar dat het nu weer allemaal naar boven komt." Campinggasten „Hoe ze aan mijn naam zijn geko men? We stonden natuurlijk gere gistreerd op de camping. Blijkbaar worden ook alle campinggasten van die tijd uitgenodigd om mee te doen aan het onderzoek. Het on derzoek verspreidt zich dus als een olievlek over het land." De Middelburger juicht het on derzoek toe. „Het is goed dat ze dit doen. Het is natuurlijk wel al twin tig jaar geleden, wie weet leeft de dader al lang niet meer. Maar ze kunnen straks wel dingen uitslui ten. Hopelijk vinden ze de dader." BASISSCHOLEN IN ZEELAND Toch is hij kritisch over de maatre gel van Slob. „Ik betwijfel of het on derwijs hier beter van wordt. Je moet als school zó veel: sinterklaas, de kerstviering, de avondvier daagse. Dat gaat niet als je heel klein bent. Het is moeilijker om de ken nis van leerkrachten op peil te hou den. En het is niet goed voor een kind als het vier jaar lang dezelfde jufheeft." Van Kampen zou liever zien dat het extra geld losgekoppeld werd van de schoolgrootte. „Je beloont het als een school klein blijft, ter wijl je zou moeten kijken wat goed is voor de kinderen. Ik snap dat dorpjes graag hun school willen houden, en als dat kan moet je dat altijd doen. Maar kijk dan hoe je één goede, krachtige samenwerkings school kunt neerzetten." Uiteraard is elke euro extra welkom, zegt ook Gerard Langeraert, be- stuurder van de Archipelscholen op Walcheren. „Voor kleine scholen is de toeslag onmisbaar. Je kan net al les wat makkelijker laten lopen op een school. Maar het is niet dé op lossing", aldus Langeraert, die het bedrag 'een fooi' noemt. „De poli tiek gaat de discussie over een nieuwe structurele bekostiging van het basisonderwijs uit de weg: wat is het de samenleving waard om leerlingen zo goed mogelijk voor te bereiden op het voortgezet onder wijs. En dan praat je niet over twin tig miljoen extra, maar over miljar den." woensdag 14 maart 2018 is dubbel over 'fooi' Slob In Zeeland profiteren 114 basisscholen van de verho ging van de toeslag voor kleine scholen. Voor ko mend schooljaar stelt het ministerie landelijk 10 mil joen euro extra beschik baar, en vanaf het school jaar 2019-2020 20 miljoen. Theo Giele Vlissingen Ja, hij keek wel even raar op toen hij ineens een telefoontje kreeg van het politiekorps regio Nijmegen. Of hij mee wilde wer ken aan het grootschalige DNA- onderzoek in de zaak Nicky Ver stappen. „Daar hoefde ik geen seconde over na te denken, ze hoefden bij wijze van spreken de vraag niet eens te stellen." Maurice Steketee Middelburg - Middelburger die DNA afstond Totaal aantal basisscholen Kleinste leerlingen school 'f Vogelnest, Hengstdijk A Juf Petra Clippelaar helpt Mayla uit groep 5 met rekenen op ba sisschool 't Vogelnest in Hengstdijk. De school is met dertig leerlin gen de kleinste van de provincie, 's Middags krijgen de leerlingen uit groep 5,6 ,7 en 8 in één lokaal les. foto's camileschelstraete Grootste school Aantal basisschoolleerlingen leerlingen ABS, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35