GELD&GOED a tzussen Waarvan Akte 24 Smartfotograf ie Smartphones worden steeds vaker uitgerust met een dubbele camera. Ideaal voor het maken van portretfoto's met onscherpe achtergrond. Maar kan het tippen aan het echte werk? Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Pa is een wilde. Een kroegtijger, rokkenja ger, een sjoemelaar. Zo staat hij bekend in het dorp en de wijde omtrek. Zijn inko men haalt hij uit onduidelijke zaakjes. Hij rom melt wat met auto's op het erf en er zijn geruch ten over handel in drugs en gestolen goederen. Waarom hij ooit met ma is getrouwd, is ieder een een raadsel. Zij is lief en vergevingsgezind, een vrouw die het door de escapades van haar man zwaar te verduren had. Misschien stierf ze daarom zo jong, haar zeven kinderen onder zijn hoede achterlatend. Nu hij ook is overleden - pas na een paar dagen dood gevonden in zijn afgele gen huis - zijn zij zijn erfgenamen. Zijn dood doet hen weinig; het contact met hem hebben ze al lang geleden verbroken. „Hij was een kloot zak", zegt een van zijn dochters onomwonden. Bij zijn crematie laten ze verstek gaan. Ze kennen de verhalen over buitenechtelijke kinderen, maar hebben daar nooit aandacht aan geschonken. Toch zijn ze verbaasd als zich twee zussen aandienen uit een ander deel van het land. Die hebben via via gehoord van zijn over lijden. Hij is, beweren ze, hun vader. Hij heeft hun moeder tot twee keer toe zwanger gemaakt en haar daarna laten stikken. Ze hebben hem in hun vroege jeugd wel eens ontmoet, maar ver der nooit contact gehad. Als het klopt wat ze zeggen, zijn zij ook erf genaam en moeten de li:: i_.zeven kinderen de nala tenschap met de twee moeder zussen delen. Omdat de man zijn buitenechte- zwang e r lijke kinderen nooit gemaakt en heeft erkend, moeten ze zijn vaderschap aanto- laten Stikken nen bij de rechtbank. Dat lukt. De rechter stelt het vaderschap officieel vast; niet omdat het be wijs van de twee zussen zo overtuigend is, maar omdat de zeven andere erfgenamen zich niet te gen het verzoek verweren. Het boeit ze niet. Ze weten dat ze niet veel van de erfenis kunnen verwachten, omdat pa overal schulden maakte die hij nooit terugbetaalde. Daarom heb ik hen geadviseerd de nalatenschap beneficiair te aanvaarden. Dan draaien ze niet voor de schul den op als de lasten van de erfenis de baten over stijgen. Gelukkig hebben ze mijn advies opge volgd, want als ik mij over de nalatenschap buig blijkt al snel: veel meer schulden dan bezittin gen. Ook voor de twee zussen - die nu dus officieel halfzussen zijn van de zeven kinderen van de rokkenja ger - valt niets te halen. De hele zaak heeft hen alleen geld gekost. Ze vertrekken met stille trom. Noch hun nieuwe broers en zussen, noch ik horen ooit nog iets van hen. Gegokt en verloren. ger om naar te kijken. Losse camera's kunnen dit dankzij het forse formaat van sensor en lens, waardoor het dia fragma wagenwijd open kan en er meer licht binnenkomt. „Door het kleine formaat kan een smartphone daar nooit tegenop boksen", zegt Horlings. „Voor hetzelfde effect zou je mobieltje een reusachtige lens moeten krijgen." Aangezien camera's op smartphones alsmaar beter wor den, liggen 'echte' fototoestellen in veel huishoudens stof te vangen. Waarom zo'n toeter meezeulen als je met je mobieltje altijd een camera binnen handbereik hebt die prima foto's maakt? Nou, omdat er nog al tijd punten zijn waarop systeem- en spiegelreflexcamera's een flinke voorsprong hebben, weet camera expert Jeroen Horlings van techsite Tweakers. Neem scherptediepte waarbij een Kunstmatig Nou kun je op apps als Instagram een kek filtert je kiezen dat een deel van de foto 'blurt'. Helaas komt dit vaak nogal gekunsteld over, bijvoorbeeld omdat er rond schoonmoeder ineens een volmaakt ronde scheidslijn loopt waar de vervaging begint. t-o voor de echte camera? Ja. Maar de wedstrijd is nog niet gespeeld. Steeds meer smartphones worden aan de achterzijde voorzien van niet één, maar twee camera's. „Zoals je hersenen diepte kunnen zien door het zicht vanuit twee ogen te combi neren, zo kan je smartphone met twee camera's diepte veel beter bere kenen", legt Horlings uit. „Hoewel de lensjes nog steeds veel te klein zijn voor goede scherptediepte, kun je deel van de foto haarscherp is en de rest onscherp. Onder portretfotogra fen is dit effect, ook wel bokeh genoemd, geliefd. Het trekt alle aan dacht naar het gewenste onderwerp - zeg: je schoonmoeder - en maakt bovendien dat rommelige bloeme tjesgordijn op de achtergrond rusti- EXPERT woensdag 14 maart 2018 Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl Schieten met (on)scherpte Matthijs Meeuwsen Jeroen Horlings (43) Test voor Tweakers alles waarin een camera zit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24