23 Over werk, geld en consumentenzaken Reisplan 'Over 25 jaar gaan we met z'n allen op wereldreis!' Je roept het zo op een gezellig avondje. Maar de volgende dag is iedereen het al vergeten. Zo niet Maikel van Zuijlen (28) en zijn vrienden. Zij hebben er speciaal een vereniging voor opgericht. „Ik was voor de gein aan het kijken naar vakanties naar Bora Bora, zo'n mooi tropisch eiland in de Stille Oce aan. Maar dat was voor tien dagen al enorm duur. Toen zag ik dat je een cruise kunt maken van 180 dagen, waarbij het schip je langs dat eiland en een heleboel andere mooie be stemmingen brengt. Tijdens een za terdagavond in de kroeg met m'n vrienden Edwin, Joost en Maarten grapte ik daar wat over. Dat we dat samen moesten doen. Zij reageerden zo enthousiast dat we meteen actie hebben ondernomen." „Nou, het kost nogal wat! De reis die ik zag is 17.000 euro per persoon. Dat konden we niet meteen ophoesten. En we zijn allemaal zo'n beetje eind twintig: niet bepaald de leeftijd waarop je meteen zomaar een half jaar vrij kan nemen." „Daar hebben we wel aan gedacht, maar dat bleek niet te kunnen. We wisten meteen al dat we met onze vaste vriendengroep wilden gaan, negen mannen en zes vrouwen. Dus namens die groep gingen we naar de bank om een spaarrekening te ope nen. We wilden in ieder geval een en/en-rekening, zodat iedere reke ninghouder toestemming aan de an deren moest vragen om bijvoorbeeld geld op te kunnen nemen. Want re ken maar uit: vijftien man met elk een inleg van 17.000 euro, dat is een smak geld waar voorzichtig mee om gesprongen moet worden. Maar het bleek dat we die rekening alleen op naam van maximaal twee personen konden zetten." „Die afwijzing bij de bank zagen we als uitdaging. Want die cruise, die moest er komen. We voerden een he leboel gesprekken met banken, een notaris en de Belastingdienst. Zo kwamen we als oplossing uit op het oprichten van een vereniging. Die biedt ons de meeste voordelen om te sparen en de inleg overzichtelijk te houden: elk lid is veertig euro per maand kwijt." „Bijvoorbeeld het bedrag op naam van één iemand zetten. Maar dat vonden we niet veilig genoeg. Stel nou dat diegene ruzie krijgt met iemand anders uit de pot, wat dan? En hij had ook nog vermogensbelas ting moeten betalen over zo'n groot bedrag. Het oprichten van een stichting was ook geen optie, omdat we dan te maken kregen met schenkbelasting. Verder opperde iemand om samen een huis te kopen, dat af te lossen en zo elk een deel van het huis in je ver mogen te krijgen. Maar een heleboel van ons willen hun eigen huis kopen, dan helpt het niet als je al een hypo theek hebt afgesloten." „Als ik erop terugkijk, was het best tijdrovend. We hebben ons bijvoor beeld bij de Kamer van Koophandel moeten inschrijven en een notaris benaderd om huisregels te laten op stellen. Bijvoorbeeld over wat er ge beurt als iemand plotseling zijn baan verliest of in echtscheiding ligt. Die krijgt dan z'n geld met opgebouwde rente gewoon terug. Dat geldt ook Wie er uit stapt, heeft wel recht op een ansichtkaart uit elk bezocht land WIE voor iemand die er zonder dringende reden uit wil stappen, maar die moet wel drie maanden contributie door betalen. Elk lid moet trouwens zijn aandeel ook opgeven voor de inkom stenbelasting. We zoeken nu naar een bank die het bedrag voor ons belegt, om snel ler bij het doel te komen. Verder hou den we elk jaar een algemene leden vergadering, die moet ook worden voorbereid en georganiseerd. Maar en dat is het fijne van een vereniging met vrienden: er is altijd wel tijd voor een geintje. In het huisreglement is bijvoorbeeld ook opgenomen dat een ieder die tussentijds uit de vereni ging stapt, recht heeft op een an sichtkaart uit elk bezocht land van de mensen die wel gaan." „Alleen nieuwe partners van deelne mers. Maar daar moeten we dan wel een regeling mee treffen om uitein delijk tot eenzelfde inleg te komen." „Die was al heel hecht. Ik denk je dat sowieso nodig hebt om zo'n plan van de grond te krijgen. We zien elkaar nog steeds regelmatig en organiseren samen feestjes en kroegentochten. Enkele vrienden hoeven niet per se zo'n cruise, maar doen toch mee. Zij zien het als een mooie stok achter de deur voor het geval de vriendschap in die 25 jaar dreigt te verwateren." woensdag 14 maart 2018 Geld&Soed Maikel van Zuylen proeft al sfeer op het ss Rotterdam. FOTO MARCO OKHUIZEN Navin Bhagwat Hoe kwam je op het idee? Waarom niet gewoon nu op reis? Hoe pakje dat aan? Stoppen jullie geld in een gezamenlijke spaarpot? En toen? Waren er nog andere opties? Is dat ingewikkeld, zo'n vereniging oprichten? Maikel van Zuijlen (28) woont in Rotterdam. Hij studeerde bedrijfseco nomie en werkt als busi- nesscontroller bij de Persgroep Nederland. Kunnen er nog nieuwe leden bij? Hoe is met de vriendschap, is die hierdoor hechter geworden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23