Noa's school krijgt een zak met geld Onderzoek naar galwegkanker gestaakt, inspectie wist van niets Maikel gaat cruisen... over 25 jaar 125.000 extra banen in de zorg Het kabinet belooft dat er over vier jaar geen personeelstekort meer is Dat de resultaten pas twee jaar later naar buiten komen, is erg laat Walcheren 5*23 over de Noa zit op 't Vogelnest in Hengstdijk. Dat is het kleinste schooltje van Zeeland. Juist die kleine scholen krijgen nu extra geld van onderwijsminister Slob. Je zou zeggen dat ze er blij mee zijn, maar er heerst een dubbel gevoel De onderzoekers vergeleken twee bestaande methoden om overtollig gal af te voeren uit de lever. Dat ge beurde bij 54 kankerpatiënten die wachtten op een ingrijpende lever operatie. Het lot bepaalde de me thode per patiënt. De patiënten werden gevolgd tot 90 dagen na de operatie. De studie werd uitgevoerd in Amsterdam, Groningen, Maas tricht en Rotterdam. Bij 27 deelnemers werd een gal- buisje via de keel ingebracht. Van hen overleden er 3. Bij de andere 27 deelnemers ging het slangetje via de huid en door de lever naar bin nen, zogenoemde leverdrainage. Van deze patiënten overleden er liefst 11. Verbaasd Het hoge aantal doden bij de lever drainage overviel de onderzoekers volledig.. „Het onderzoek was niet gericht op sterfgevallen, maar op complicaties, zoals infecties en ver stopping van het buisje", zegt pro fessor Thomas van Gulik, chirurg bij het AMC. „Toen we het grote aantal sterfgevallen bij de ene me thode zagen, waren we ontzettend verbaasd en hebben we het onder zoek stopgezet." Volgens het AMC is er tussen het begin van de studie in 2013 en het stopzetten in 2016 vier keer over legd met de medisch-ethische toet- singscommissie, die bij dit soort onderzoeken toezicht houdt. Zowel de commissie als het AMC zag geen aanleiding om melding te doen bij de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). Dat moet als er calami teiten optreden. „We hebben on voldoende informatie om in te schatten of dat hier had gemoeten", zegt een IGJ-woordvoerder. De Patiëntenfederatie vindt het vreemd dat de IGJ niet op de hoogte is. „Bij calamiteiten wordt de in spectie doorgaans geïnformeerd. Een groot aantal doden lijkt ons een calamiteit." Het onderzoek roept volgens de belangenvereniging veel vragen op, bijvoorbeeld of patiën ten vooraf genoeg zijn gewezen op de risico's. Dat de resultaten twee jaar na het stopzetten van het onderzoek naar buiten komen, vindt de Patiënten federatie 'erg laat'. 12°C Nieuwsmedia »P4 FOTO CAMILE SCHELSTRAETE 'fooi'.» ZEELAND2 Sterfgevallen in studie AMC Een medische studie onder pa tiënten met galwegkanker is in 2016 stopgezet, omdat 14 van de 54 deelnemers tijdens het onderzoek overleden. Dat aantal was veel hoger dan verwacht. De studie stond onder leiding van het AMC in Amsterdam, dat de inspectie niet informeerde over de resultaten. Sander van Mersbergen Amsterdam Verstopte galweg door tumor galblaas Van de 27 patiënten met lever drainage overleden er 11. Dat hoge aantal overviel de onder zoekers. - Patiëntenfederatie P8-9 woensdag 14 maart 2018 Vanmiddag vrij veel zon pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1