12 Antwoord op de meestgestelde vragen over superpopulaire game Fortnite OokAyoub (FC Utrecht) is gek op Fortnite Hele legioenen jongeren spelen Fortnite, maar ouders zijn er niet gerust op. Al die pistolen, bommen en killsMoor de tere kinderziel... Gamedeskundige Tony van Rooij (Trimbos) beantwoordt de heftigste vragen. DANSJE „Dit is al héél, héél lang onderwerp van maatschappelijk debat en is er veel onder zoek naar gedaan. Er is geen overtuigend bewijs dat kinderen zich op de lange ter mijn door games agressiever gaan gedragen. Wel is het zo dat sommige games heel competitief en 'activerend' zijn. Kinderen kunnen, als ze verliezen, best geïrriteerd of gefrustreerd raken. Maar dat is hetzelfde proces als bij een verloren voetbalwed strijd." „Kinderen kunnen in het algemeen prima onderscheid maken tussen spel en realiteit. Ze weten heus wel dat je in het echte leven niet mensen neermaait. Wij deden vroeger toch ook niet alle stunts van het A-Team na? Bij extreme incidenten, zoals high school shootings, wordt soms geroepen dat gamen de oorzaak is, maar ook daar blijkt geen be wijs voor. Zelfs als achteraf duidelijk wordt dat de vaak ernstig gestoorde daders wel eens games speelden, zegt dat niet zoveel: bijna alle jonge mensen gamen af en toe. „De PEGI-richtlijnen, die de game-indu- strie zelfheeft vastgesteld, slaan echt wel ergens op. Zo geldt voor Call of Duty niet voor niets de leeftijdsgrens van 18+: er zit extreem geweld in en er wordt stevig ge vloekt. Voor Fortnite geldt het lagere advies van 12, omdat het geweld minder 'levens echt' is. Ik tip ouders om een game op Twitch of YouTube te bekijken vóórdat je jouw kind het laat spelen. Je laat hem of haar toch ook niet zomaar naar een extreem gewelddadige film kijken?" „Als het om dat best vage begrip 'verslaafd' gaat, zijn er drie gradaties, t: Het onbehaag lijke gevoel dat je kind te veel met games be zig is, ook als het eigenlijk niet tot gedoe leidt. 2: Het daadwerkelijke probleem dat sommige kinderen zoveel gamen dat ze hun huiswerk niet doen of de hele nacht door gaan. In Nederland gaat het om een tot vier procent van de jongeren. Dan is het hoog tijd voor een gesprek en duidelijke afspra ken. 3. Dan is er nog de kleine groep officiële 'gameverslaafden': in Nederland ruim 530 volwassenen en jongeren. Die hebben pro fessionele hulp nodig, komen hun huis soms niet eens meer uit. Daarbij is het wel kip-ei: hadden deze mensen al psychische problemen of leidde het gamen tot het iso lement? Op onze site Gameninfo.nl vind je een test: dan kun je kijken hoe het er met jouw kind voor staat." „Het woord 'beter' is een beetje gek. Gamen is gewoon een spel en tikkertje een ander spel. Het is natuurlijk wel zo dat kinderen niet onbeperkt moeten gamen. Zo is recent vastgesteld dat kinderen buitenlicht nodig hebben om hun ogen goed te ontwikkelen: buiten spelen is dus belangrijk. Maar je kunt sommige games ook prima buiten doen, zo als Pokemon Go." „De vraag is eigenlijk of dat er wel toe doet. Je kijkt zelf, als je 's avonds op de bank zit, toch ook niet alleen maar stevige, educa tieve documentaires op Netflix? Gamen is op de eerste plaats ontspanning en, ja, er zijn studies die aantonen dat kinderen er best iets van leren: de Engelse taal, digitale vaardigheden, ruimtelijk inzicht." „Ik vind afspraken als 'twee uur per dag' niet zo nuttig. Ouders kunnen beter de ba lans over een hele week in de gaten houden. Dat kinderen van alles en nog wat doen: ga men, sporten, afspreken met vrienden. Ik ben het met andere experts eens dat gamen vlak voor bed niet goed is. Omdat kinderen er door 'geactiveerd' worden (zie 1) en dus moeilijker in slaap komen." „Het is sowieso handig als ouders weten welk verdienmodel er achter een game zit. Betaal je één keer een aankoopbedrag, zoals bij Minecraft, en ben je van het 'gezeur' af? Of is het spel gratis, maar zitten er wel van die 'microtransacties' voor attributen in, zo als bij Fortnite? Sommige kinderen worden onrustig van continue aanbiedingen zoals bij Clash Royale. Voor hen is zo'n game dus niet geschikt. Ik ben niet voor een koopver bod. Ouders kunnen hun kinderen best zo'n onlinecadeau geven, net als een ge woon presentje." „Ik denk wel dat dingen waar je meer ener gie in stopt, je uiteindelijk meer bevredi ging, meer 'vervulling' geven. Dus, ja, het uitlezen van een goed, complex boek zal je 'gelukkiger' maken dan het eindeloos scrol- len door Instagram. Maar ook het bereiken van een nummer i-positie in Fortnite kan je 'gelukkiger' maken dan een eenvoudig level van een simpel spel als Candy Crush. Het eerste vereist doorzettingsvermogen, ken nis en ervaring, het tweede gaat wel erg makkelijk." woensdag 14 maart 2018 GO Eefje Oomen 1 Worden kinderen agressief van zo'n schietspel als Fortnite? 2 Krijgen kinderen een verknipte versie van de werkelijkheid? 3 Moet je je aan de Kijkwijzer houden? 4 Raken kinderen er snel verslaafd aan? Voor de super- populaire game Fort nite geldt de advies leeftijd 12, omdat het geweld minder 'le vensecht' is dan in Call of Duty (18+). 5 Zijn 'echte' spelletjes, zoals tikkertje buiten, niet veel beter? Computerspel Fortnite is niet al leen een rage onder jongeren, de hype heeft ook onder prof voetballers postgevat. Zo vierde FC Utrecht-middenvelder Yassin Ayoub dit weekend een goal tegen Vitesse met een van de overwinningsdansjes uit Fortnite: de zogenaamde 'Take The L', waarbij spelers op en neer hupsen en een 'L' van 'Loss' bij hun voorhoofd maken. Het voetbalfragment werd tot verrassing van Ayoub zelf vervolgens een hit op YouTube. Volgens de voet baller was het maar een geintje dat hij samen met zijn 'squad' - het team waarmee hij Fortnite speelt - had afge sproken. Ayoub overweegt nu, als hij scoort, nog eens een Fortnite-move te doen, de 'Slow Clap' bijvoorbeeld. Naar eigen zeggen is hij 'best een beetje ver slaafd'. Hij speelt zo'n vier avonden per week Fortnite, zo'n drie uur achter el kaar. De hype is, denkt hij, nog lang niet over. „Er worden steeds nieuwe attribu ten en plekken aan het spel toege voegd; daarom blijft het spannend." Kijk op de site bij /video Speelgrage Ayoub biecht verslaving op 6 Steken ze er wel iets van op? 7 Moet je als ouder de gametijd beperken? 8 Moet je kinderen verbieden Fortnite-attributen te kopen? 9 Waren kinderen vroeger - zonder dit soort games - niet gelukkiger?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12