Troepen van al-Assad evacueren rebellen EUWS 11 Gluren echt stuitend Nike weert bezoekers in Pumavest Rosan Boersma dankt leven aan mensen als voetballer Thy DEN HAAG Minister Sander dek ker gaat binnenkort om tafel met websites en providers om ver spreiding van heimelijk ge maakte beelden van naakte vrou wen in bijvoorbeeld sauna's te stoppen. „Ik vind het afschuwelijk wat daar gebeurt", reageerde Dek ker op vragen van VVD-Kamerlid Sven Koopmans over internetfora waar voyeurs er een sport van ma ken om zoveel mogelijk pikante filmpjes met elkaar uit te wisselen. Op een van de websites stonden vo rige week beelden van naakte handbalvrouwen en nog tientallen andere gasten van Sauna Beauty Oase uit Nederasselt. De bewindsman laat er geen on duidelijkheid over bestaan. „Ik vind dit soort smerige praktijken van een stelletje gluurders echt stui tend." De sauna biedt 'oprechte excuses aan aan iedereen die door de hack getroffen is'. Het bedrijf zegt een te groot risico te hebben genomen door beveiligingscamera's op te hangen. HILVERSUM Nike hanteert een strenge dresscode. Wie een rondleiding wil door het hoofdkantoor van de sportgi- gant in Hilversum, moet zijn Adidaspetje en Pumavest bij de deur achterlaten. In België zorgde dit strenge beleid voor ophef, toen een klas met autistische jongeren gevraagd werd aan de opmer kelijke kledingvoorschriften te voldoen. Professor arbeidsrecht Mare De Vos van de universiteit in Gent vindt Nikes verzoek niet gek. „Als de voorwaarden voor een bezoek aan een be drijfje niet zinnen, dan blijf je thuis, zo simpel is het." Rosan Boersma weet welk ultiem cadeau de voetballer Lennart Thy van VVV een leukemiepatiënt zal geven. Haar leven werd ook gered door een stamceldonor als Thy. Geluk, dat is de zon die schijnt, een kleine wandeling. Haar neefje en nichtje ook, zegt Rosan Boersma (34) uit Amsterdam. „Hoe ziek ik ook was, als zij kwamen, maakten ze me gelukkig." Ze lag maanden lang doodziek op bed lag. In die pe riode, vechtend tegen de leukemie, volgeprikt en gepompt met medi cijnen, maar ook tijdens de lood zware revalidatie erna ontdekte ze: het zijn toch echt de kleine dingen die het doen. En het is soms een ander, die dat geluk mogelijk maakt. In Rosans geval was het een 19-jarige jonge vrouw, die afgelopen mei als stam celdonor haar leven redde toen ze voor de tweede keer getroffen werd door leukemie. „Mijn zussen en broers waren geen geschikte dono ren, maar ik had heel veel geluk. Er bleken buiten mijn familie meer dere goede te vinden." Dat gebeurde via Matchis, de stichting die zorgt dat patiënten die een stamceltransplantatie moeten ondergaan zo snel mogelijk de best passende donor krijgen. In een in ternationale databank zijn mannen en vrouwen te vinden zoals voet baller Lennart Thy, de VW-aanval- ler die de wedstrijd tegen PSV laat schieten om stamcellen af te kun nen staan. Zulke donoren zijn broodnodig: de kans op een donor binnen de familie van iemand die lijdt aan een ernstige bloedziekte is slechts 30 procent. Daarbuiten is het veelal zoeken naar een speld in een hooiberg. Dat wist Rosan toen ze weer leukemie kreeg. Net zoals ze zich ervan bewust was hoe weinig mensen in haar omgeving donor waren. Ze besloot met haar ver haal naar buiten te treden, om do noren te werven. „Je kan bij leven het leven van een ander redden. Dat moet toch het beste gevoel zijn dat er is?" Rosan wil de vrouw die haar hielp ooit nog bedanken. „Je kan een brief schrijven, in het Engels, omdat je niet weet uit welk land de donor komt." Die wordt dan bezorgd, zonder dat gever en ont vanger elkaar leren kennen. Lange tijd dacht Rosan dat ze dan ook zou kunnen bedanken voor haar 'nieuwe' haar - sinds de trans plantatie heeft ze niet langer blonde lokken, maar donker krul lend haar. „Dat bleek niet van de donor te komen." Wat haar wel is gegeven, is een nieuw leven. Doodziek is ze niet meer. „Ik krijg nog twee keer chemo uit voorzorg, maar eigen lijk voel ik me best wel gezond." DONOR De reddende cellen van Bas van Vlijmen ROTTERDAM Het Syrische leger heeft 300 radicaalislamitische strijders en hun familieleden met bussen uit Al-Qadam nabij Da- mascus naar Idlib gebracht. De operatie betekent dat het gebiedje geheel in handen is gevallen van het regime van Basher al-Assad. Het enige verzet nabij Al-Qadam wordt nog geboden door restan ten van Islamitische Staat. Die strijd is opgevoerd, aldus de Liba nese militie Hezbollah, een bond genoot van Al-Assad. Al-Qadam staat niet direct in verbinding met de belegerde en clave Oost-Ghouta waar al een maand felle gevechten woeden. Sinds het begin van het offensief, dat aan ten minste 1.100 mensen het leven heeft gekost, heeft het Syrische leger de helft van de en clave heroverd. In tegenstelling tot de islamis- ten in Al-Qadam leggen de ver zetsgroepen in Oost-Ghouta een aanbod van een evacuatie naar Id lib naast zich neer. De belangrijk ste groepen, radicale islamisten en jihadisten met banden met al- Qaeda, zeggen dat zij zich niet willen overgeven. Zij 'vechten tot de dood'. De VN verwacht dat de evacua tie van burgers uit Oost-Ghouta deze week wel op gang komt. feenstra rijn lijn woensdag 14 maart 2018 GO 'Ik had geluk, er was een donormatch' Carla van der Wal Amsterdam Leukemie patiënt Rosan Boersma dankt haar leven aan een stamceldonor. FOTO MARLIES WES- SELS Bas van Vlijmen redde vorig jaar met zijn stamcel len het leven van een man die werd getroffen door acute leuke mie. „De kans op een match is bijna nul. Ik hield er geen rekening mee dat het zo ver zou komen." Toch kwam het bericht, dat zorgde dat Van Vlijmen zelf werd opgeno men. „Ik ging het ziekenhuis wandelend binnen, om in een rolstoel naar buiten te gaan. Uiteindelijk is het me meege vallen. Ik doneerde op maan dag, op zaterdag was ik weer aan 't werk." Soms vraagt hij zich af, hoe het de man ver gaat aan wie hij doneerde. „Hij kan twee deuren verderop wonen, maar ook aan de an dere kant van de wereld." Aan boord van de Statendam geniet u van de heerlijke voorjaarszon in het prachtige Rijn- en Moezeldal. Tijdens deze mooie reis van zes dagen ontdekt u enkele parels van de streek, zoals het mooie Königswinter en natuurlijk de eindbestemming Cochem, een gezellige wijnplaats in het Moezeldal. Meer info: tel. (026) 445 28 05 ofwww.feenstrarijnlijn.nl BOEK NU! Gegarandeerd vertrek 30 maart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11