Colleges geschrapt op universiteiten als actiemiddel 0 1 10 Wetenschappers: Opvang juist slecht voor de nu sterke populatie Romantiek Langs de Rijn Het is slecht voor de populatie om ondervoede en zieke pups in een opvangcentrum te stoppen, stellen de wetenschappers. „Ze leren dan geen normaal gedrag aan en kun nen zich niet aanpassen aan hun natuurlijke omgeving." Nog voor ze zelf vis kunnen van gen, worden jongen verlaten door hun moeder. In die vastenperiode verliezen ze veel gewicht. Maar dat is de natuur, zegt Van der Zande, net zoals longworm een normale ziekte is. „Die lopen ze op als ze vis gaan eten. De sterken overleven, de zwakken gaan dood. Dat hoort er bij, het reguleert de populatie." Als de overlevingskans klein is, moeten die dieren ter plekke uit hun lijden worden verlost met een kogel of spuitje. Het doden van zeehonden ligt uiterst gevoe lig. Voor het euthanaseren moeten zeehondenwachters worden aange steld, adviseert de commissie. De opvangcentra in Pieterburen, Stellendam en op de Waddeneilan den kunnen zich 'in grote lijnen' Aantal gewone" zeehonden op de Wadden 15.000 12.000 9.000 6.000 1900 1950 vinden in het advies dat ze minder dieren moeten opvangen, zegt di recteur Niek Kuizenga van de zee hondencrèche in Pieterburen. De stichting DierenLot van Da- niëlla van Gennep roept de minis ter op het advies van de weten schappers naast zich neer te leggen. „De zeehondenjacht werd in Ne derland in 1962 verboden. Maar met dit rapport draaien we de klok 55 jaar terug." De docenten strijden voor ver mindering van de werkdruk en betere financiering van universi teiten. „We laten studenten soms maar geen opdrachten maken, omdat we geen tijd hebben om ze na te kijken." Met WO in Actie hebben uni versitair docenten de afgelopen maanden de handen ineengesla gen. Ze vinden dat hun studenten niet meer het best denkbare on derwijs krijgen door de hoge werkdruk van docenten. De docenten hebben bijvoor beeld niet genoeg tijd om colleges goed voor te bereiden, laten op drachten zitten omdat ze die niet kunnen nakijken en lezen scrip ties niet eens volledig. Ze verza melden al duizenden handteke ningen in de strijd om betere werkomstandigheden, maar tot dusver sorteren de acties weinig effect. Daarom willen de docenten op- schalen. „Het is geen echte sta king, maar we willen wél alle col legezalen en werkgroepen schrap pen en in één centrale collegezaal een alternatieve informatiedag or ganiseren", zegt oprichter Rens Bod. En uiteraard komt daar een ultimatum voor minister Van En gelshoven (hoger onderwijs) bij: steek het geld dat vrijkomt door het afschaffen van de basisbeurs direct in het onderwijs en laat het bedrag dat universiteiten krijgen met 3,2 procent groeien, gelijk aan de economische groei in Neder land. Als dat niet gebeurt, gaan de do centen door met actievoeren. Ze overwegen onder meer aangifte te doen bij de Arbeidsinspectie, om dat ze hun taken niet kunnen uit voeren. „We kunnen helemaal geen fulltime docent meer zijn, want dat halen we niet in de tijd. We moeten alle colleges voorbe reiden, nakijken, lesgeven. Dat redden we niet in één werkweek", aldus Bod. Universiteiten krijgen steeds minder geld per student. De afge lopen 15 jaar is dat bedrag met een kwart gedaald. Bovendien komt er nog een bezuinigingsopdracht van ongeveer 50 miljoen euro aan, een erfenis van het vorige kabi net. De docenten hebben nog geen datum voor de actiedag geprikt. Ze stappen nu eerst naar de colle ges van bestuur van de universi teiten om die mee te krijgen. „Maar het wordt in ieder geval voor de zomer", verzekert Bod. Natuur. Opvang is niet meer nodig om de zeehond te beschermen. In veel gevallen pakt het bovendien zelfs nadelig uit voor de populatie én het welzijn van individuele die ren. „Je moet moeder en pup niet scheiden", zegt voorzitter André van der Zande van de adviescom missie, die stelt dat maximaal 5 pro cent van de jonge zeehondjes mag worden opgevangen. 'Vondelin gen', zieke en ondervoede dieren moeten daarom voortaan in de regel met Het gaat zo goed met de zeehon denpopulatie, dat de natuur vol gens de wetenschappers haar gang weer moet kunnen gaan. Het aantal zeehonden is gegroeid van zo'n 500 in 1980 naar bijna 15.000 nu. Het aantal opgevangen dieren groeide navenant. In de piekjaren belandde de helft van alle zee hondjes die in de Nederlandse kustwateren werd geboren in een zeehondencrèche. Veel te veel, stellen de weten schappers in een rapport dat giste ren is gepresenteerd aan minister Carola Schouten van Landbouw en rust worden gelaten. Alleen ernstig zieke en gewonde dieren, die bij voorbeeld verstrikt zijn geraakt in een visnet, mogen voor een medi sche behandeling naar een opvang centrum worden gebracht. Pups die met hun grote zeehon denogen eenzaam liggen te huilen op het strand, zijn vaak helemaal niet verlaten. Van der Zande: „Zij wachten gewoon op hun moeder die aan het vissen is. Daar is over tuigend bewijs voor." Waar gestrande zeehonden nu opgenomen mogen worden als ze twee uur alleen zijn gelaten, zou die grens omhoog moeten naar 24 uur. pharosreizen 4-, 5- of 8-daags hotel arrangement, Duitsland Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc f) reiskatern.nl woensdag 14 maart 2018 PC 'Laat zwakke zeehondjes bij de kust gerust sterven' 3.000 2000 De gewone zeehond heeft hier altijd al geleefd, de andere bekende soort, de grijze zeehond, leeft hier pas sinds 2004. Kijk op de site bij /video Op bezoek bij de opvang van Lenie 't Hart. Meer informatie: Ga voor Romantiek langs de Rijn naar onze website reiskatern.nl/pzc/prl821 „«v of bel met Pharos Reizen van ANWB: 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 18515 Universitair docenten bereiden een actiedag voor. Ze willen op alle universiteiten een dag de colleges en werkgroepen schrappen. Ellen van Gaaien Den Haag Het moet afgelopen zijn met de massale opvang van zeehonden. Vrijwilligers moeten de dieren met rust laten, stelt de weten schappelijke adviescommissie Zeehondenopvang. Die advi seert ondervoede dieren aan hun lot over te laten of te doden. Annemieke van Dongen Den Haag FOTO ANP Prijzen Hartelijk welkom in het meest romantische stukje Duitsland! Hier in het Unesco-werelderfgoed Middenrijndal kronkelt de Rijn door steile rivierdalen, langs groene heuvels, wijngaarden, burchten en kastelen. Trek je je wandelschoenen aan? Je kunt fantastisch wandelen door de wijngaarden, met steeds weer prach tige uitzichten over de rivier. Genietje van een glas wijn op een terrasje? De wijn van het Rijndal is beroemd over de hele wereld. En een romantisch boottochtje naar de beroemde Loreley hoort zeker in je vakantieprogramma thuis! Je logeert in hotel Lindenhof in Osterspai aan de Rijn. Het hotel heeft een uitstekend restaurant, terras, bar en sauna. Inbegrepen 3, 4 of 7x overnachting met uit gebreid ontbijtbuffet dagelijks soep van de dag met saladebuffet (12.00 -13.30 uur) 3, 4 of 7x driegangenmenu of buffet lx koffie met lekkernij op de aan komstdag lx glas wijn als welkomstdrankje gratis gebruik sauna 20% korting Loreley-boottocht gratis wifi parkeerplaats (naar beschikbaarheid) VAN ANWB Data 4d. 5d. 8 d. 15/03-24/03 119 149 259 25/03-28/04 139 179 299 29/04-10/10 159 199 349 11/10-31/10 139 179 299 01/11-21/11 119 149 259 Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserverings- kosten (€20,-) en kosten Calamiteitenfonds (€2,50). Wijzigingen en drukfouten voorbehouden. Vertrek: 15 maart t/m 21 november nabij de beroemde Loreley inclusief diners hotel gelegen aan de Rijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10