'Al zijn er 1 miljoen zeehonden, een ziek dier help je' 7 Zus van Willem komt met nieuwe, 'zeer belastende' gespreksopnames Ze zit in een afgeschermde getuigen- cabine, uit het zicht van haar broer en het publiek. In dat hokje vecht Astrid Holleeder hoorbaar tegen de tranen. Bijvoorbeeld als ze vertelt hoe ze tot het besluit kwam om haar eigen broer te verraden bij justitie. Snikkend zegt ze: „Verraden worden door je eigen fa milie is niet niks. Dat is het ultieme verraad. Ik had liever gehad dat een ander het had gedaan." Maar ze zag geen andere mogelijk heid meer, vertelt ze. Haar broer maakte alweer nieuwe moordplan nen, als een voortdenderende, niet te stoppen trein. „Hij is ziek. Het enige medicijn, zijn die vier muren. Ik zeg het altijd maar zo: als je een hele lieve hond hebt die kinderen bijt, zul je die hond moeten laten inslapen." Eerst was bijtende hond Willem nog een bedreiging voor figuren als Willem Endstra of Kees Houtman, zegt Astrid. Maar later bedreigde hij haar bloedeigen zus Sonja en haar neefje en nichtje. „Het is gewoon waanzinnig. Dan gaat-ie dreigen om haar te martelen. Hij zei tegen mij dat hij de opdracht om haar te doden al had gegeven. Dan ben je vrij radeloos. Dan weet je het gewoon niet meer. Sonja is toen ondergedoken." Gekkenhuis Suggesties dat ze haar broer erbij lapt om er financieel beter van te worden, slaan volgens haar nergens op. „Dan denk ik: in wat voor gekkenhuis ben ik beland? Als er kinderen worden be dreigd! Het is genoeg mevrouw", zegt ze tegen de rechter. „Het is genoeg." Hij zei tegen mij dat hij de opdracht om haar te doden al had gegeven. Sonja is toen onder gedoken Lang koesterde ze wantrouwen tegen de politie. Willem had er immers 'pet ten', corrupte contacten die informa tie aan hem doorspeelde. En als Wil lem erachter zou komen dat ze met de politie praatte, was ze er geweest. Toch waagde ze in 2013 de stap. Als advocate wist ze dat ze risico moest nemen. Daarom gebruikte ze geheime opna meapparatuur, die ze in haar onder goed verstopte. Daar zou haar broer niet zomaar 'grabbelen'. „Het was zijn woord tegen mijn woord, dus ik wist dat ik zijn uitspraken moest opne men." Het kostte haar grote moeite haar paranoïde broer uit te horen op band. Altijd was hij erop beducht te worden afgeluisterd. Praten deed hij alleen op fluistervolume. En dan nog drukte hij zich cryptisch uit. Willem ergens di rect naar vragen was bovendien geen optie. „Dan zou hij meteen denken dat ik met de politie praatte." Maar soms waren er cadeaus, zoals een boek over Cor van Hout dat werd geschreven. Toen kwamen de gesprekken vanzelf. Dan tovert Astrid ineens een konijn uit de hoge hoed. Ze beschikt over meer opnames dan tot dan toe bekend waren voor alle procespartijen, vertelt ze. Volgens haar zijn de opnames tij dens een verhuizing boven water ge komen. Eén ervan is uiterst belastend. Het is een gesprek over topcrimineel Dino S„ tot levenslang veroordeeld voor liquidaties waar Holleeder ook van wordt verdacht. „Willem vreesde dat Dino zou gaan praten. Dat be spreekt hij met me." Tranen Astrid Holleeder barst in tranen uit als ze het vertelt. Als de rechter vraagt waar die emotie vandaan komt, zegt ze: „Willem weet dat het nu voorbij is." Ze voelt zich de ultieme verrader van haar broer, die haar juist als één van de weinigen in vertrouwen nam. „Als je het nu hebt over vertrouwen, dan moet je die gesprekken maar gaan luisteren." De zeehondenopvangcentra in Pie terburen, Stellendam, Termunten, op Texel en Terschelling maken zich grote zorgen over hun toe komst. Vandaag presenteert de we tenschappelijke commissie Zee hondenopvang een advies aan de overheid, dat voor hen verregaande gevolgen kan hebben. De commissie boog zich over de vraag of het nog wel van deze tijd is om alle zieke en zielige zeehonden op te vangen. De laatste jaren is het wetenschappelijke bewijs toegeno men dat opvang niet nodig is om de populatie gezond te houden. „Mis schien is het daar zelfs schadelijk voor", zegt Ton Groothuis, hoogle raar gedragsbiologie aan de Rijks universiteit Groningen. „Het is een fout beeld dat elke jonge pup die met grote ogen ligt te huilen op het strand of een zandbank in de steek is gelaten door zijn moeder en dus gered moet worden. We weten nu dat moeders lang weg kunnen blij ven om vis te vangen. In de tussen tijd blijken veel pups gewoon wat melk te drinken bij een andere moeder" Groothuis: „Daar komt bij dat je de natuurlijke selectie ver stoort door de kneusjes op te van gen. Door een ziek dier of het jong van een moeder die er niet goed voor zorgt terug te zetten, loop je kans dat de populatie verzwakt." Daar komt bij dat opvang tegen woordig geen zoden meer aan de dijk zet voor de zeehondenpopula tie, zegt hij. „Het gaat prima met de populatie in de Waddenzee. Als ge volg van de zeehondenjacht waren er in 1974 nog maar een paar hon derd zeehonden over, nu zijn dat er zo'n 7.500." De vraag of elke zielige zeehond nog wel moet worden gered, ver deelde de zeehondenopvangwereld afgelopen jaren tot het bot. Op richtster Lenie 't Hart vertrok vier jaar geleden bij Pieterburen omdat ze het niet eens was met het beleid om zeehonden sneller in de natuur terug te zetten. Onrust De onrust onder opvangcentra was vorig jaar aanleiding om een speci ale onderzoekscommissie in te stel len. De zeehondencrèches zijn voor hun voortbestaan afhankelijk van de overheid. Het advies van de commissie moet leiden tot een nieuw opvangprotocol, met nieuwe regels over de opvang. De zeehondenopvangcentra zijn kritisch over het advies. „Het is juist aan ons te danken dat de zeehon denpopulaties, die in de jaren 70 bijna uitgestorven waren, weer krachtig zijn", stelt directeur Niek Kuizenga van Pieterburen, die ook het woord voert namens de centra op Texel, Terschelling en in Stel lendam. ,„Dat het goed gaat met de zeehonden, is geen reden individu ele dieren aan hun lot over te laten, vindt 't Hart. „Dat is het klassieke verschil van mening tussen natuur beschermers en dierenbescher mers. Al zitten er een miljoen zee honden in de Waddenzee. Een dier in nood help je." dinsdag 13 maart 2018 GO Belangstellenden bij de recht bank in Amsterdam- Osdorp hopen een glimp op te vangen van Astrid of Willem Holleeder. fotoanp Astrid Holleeder: Willem weet dat het nu voorbij is Astrid Holleeder heeft een bom metje geplaatst in de rechtszaak tegen haar broer. Ze heeft nieuwe en volgens haar uiterst belastende gespreksopnames overhandigd aan justitie. „Willem weet dat het nu voorbij is." Koen Voskuil Amsterdam -Astrid Holleeder Dierenbeschermers springen op de barricaden om zieke en 'ver weesde' zeehondjes te blijven redden. Ze vrezen voor een nieuw protocol waarin dat niet zomaar meer mag. „Desnoods nemen we de dieren mee naar huis", zegt Lenie 't Hart. Annemieke van Dongen Pieterburen ,y De meningen over noodzaak van opvang zijn verdeeld, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7