Laatste kans fietsvoetveer Lijst Babijn wijst op postcoderoosregeling Minister Wiebes: CBS bepaalt uienprijs niet Lelijk 2 Hoe krijgen we meer mensen op de boot? Met vaste gebruikers alleen redt het fietsvoetveer het niet. De oplossing ligt in het lokken van meer recreanten. FAST FERRY MINDER PASSAGIERS JOS VERDURMEN Commentaar Het fietsvoetveer Breskens-Vlissingen moet blijven varen. Liefst zo vaak mogelijk. Daarom puzzelt de provincie Zeeland, de eigenaar, op een manier om de kosten te dekken. Want door een teruglopend aantal passagiers zakt de veerdienst steeds verder in de min. De conclusie dat het veer dus vanzelf overbodig wordt, is veel te gemakkelijk. Bij de aanleg van de Westerscheldetunnel is de bewoners van West-Zeeuws-Vlaanderen een goed fietsvoetveer beloofd. Op die toezegging kan de provincie moeilijk terugkomen. Toch dreigt dat te gebeuren. Want de tekorten op de exploitatie worden onacceptabel. Als dat zo doorgaat komt de Zeeuwse belastingbetaler in opstand. De suggesties voor verbetering zijn rijp en groen. Van de verkoop van kroketten aan boord, via het opnemen van het veer in allerlei toeristische arrangementen, tot een hogere prijs voor losse kaartjes. De plannen die veel kosten, zoals verbouwen van de boten voor een andere 'beleving', vallen af. Er is geen geld voor. Wat wel betaalbaar is, moet me teen worden geprobeerd. Het fietsvoetveer verdient een laatste serieuze kans. Als de begroting dan toch niet slui tend is te krijgen, wordt het onafwendbaar dat West- Zeeuws-Vlaanderen zich moet behelpen met minder af vaarten tegen een hogere prijs. Wellicht op een eenvou dige boot. Hopelijk komt het niet zover. Als begroting niet sluitend wordt, moet West-Zeeuws-Vlaanderen zich straks behelpen SLUIS Zonnepanelen op gemeente lijke gebouwen leggen is voor Sluis niet rendabel, maar meedoen aan een postcoderoosproject is dat mis schien wel, oppert Lijst Babijn. De partij vraagt burgemeester en wet houders dat te onderzoeken. Het Sluise college onderzocht vo rig jaar al of er zonnepanelen op ei gen gebouwen konden komen maar dat bleek financieel niet haalbaar. De postcoderoos kan een alternatief zijn, schrijft Lijst Babijn. „De spelre gels staan voor vijftien jaar vast. Je kunt niet verrast worden door de salderingsregeling die verdwijnt", zegt fractievoorzitter Franqois Ba bijn. Bij salderen trekt de leverancier de teruggeleverde energie af van het verbruik. Bij de postcoderoos zorgt een lokale zonne-energiecoöperatie voor een dak en legt daar zonnepa nelen op. Omwonenden kunnen in vesteren in zonne-energie. 21 maart 2018 Gemeenteraadsverkiezingen Lijst 1 Top/GB Nr. 3 ALMANAK De twee zussen (allebei acht) uit Hulst vinden elkaar de al lerliefste, maar er zijn mo menten dat ze elkaar wel ach ter het behang zouden willen plakken. Deze week vlogen ze elkaar weer eens in de haren. Althans, verbaal dan. De ene was zó pissig dat ze haar zus voor 'lelijk' uit maakte. Daarbij zag ze een klein dingetje over het hoofd. Haar zus had niet veel tijd nodig om haar daar fijntjes op te wijzen. „Dan ben jij dat ook! We zijn namelijk een eeneiige tweeling, weet je nog!" Sloop begonnen in Noordwesthoek Twee schrijvers bij KlankBoek Stichting tegen sloop Witte Wijk SLUIS Presentatie KBO Zeeland Jacques Suurmond aarzelt geen moment als hem gevraagd wordt of het fietsvoetveer Vlissingen-Bres- kens ook van belang is voor de toe ristische sector. „Absoluut", zegt de voorzitter van Toeristisch Onder nemend Zeeland (TOZ), de koepel organisatie van de recreatie branche. Suurmond kent het dos sier van de begindagen van de fast ferry vanaf het prille begin. In 2003, toen het fietsvoetveer ging varen, werd hij dagelijks bestuurder van de provincie Zeeland. Als gedepu teerde maakte hij vier jaar lang de problemen rond de veerdienst van dichtbij mee. „We zijn in gesprek met de pro vincie over de vraag hoe we voor meer recreatieve passagiers kun nen zorgen", zegt Suurmond. Het tij moet gekeerd worden, want elk jaar moet de provincie meer geld bijpassen om het veer in de vaart te houden. Topjaar Achthonderdduizend passagiers was de voorspelling toen in 2003 het veer tussen Vlissingen en Bres kens ging varen. Snel werd duide lijk dat dit te hoog was ingeschat. In het laatste topjaar 2011 zetten de Prins Willem-Alexander en de Prinses Maxima samen 672.000 mensen over. Sindsdien gaat het gestaag naar beneden. Vorig jaar waren het er volgens de provincie 'op een haar na 560.000'. De VVD in Provinciale Staten ziet mogelijkheden om de tarieven voor toeristische gebruikers te ver hogen. Vaste gebruikers, die met de boot naar werk of school gaan, moeten worden ontzien. „Dat is een ereschuld die we op ons heb ben genomen toen de oude veer dienst verviel", zegt fractievoorzit ter Kees Bierens. Volgens hem gaat het niet om een onderscheid tussen Zeeuwen en niet-Zeeuwen. Het gaat om een groter verschil in prijs Het is een ereschuld die we op ons hebben genomen toen de oude dienst verviel tussen abonnementen en losse kaartjes. Bierens waarschuwt dat niet het beeld moet ontstaan dat de VVD het tarief voor recreatieve gebrui kers alleen maar wil verhogen: „Wij willen de overtocht aantrek kelijker maken. Dat kan als het een onderdeel wordt van een arrange ment voor toeristische uitstapjes. Het moet een totaalpakket zijn waarbij we de toerist meer beleving bieden. Door de overtocht aantrek kelijker te maken en goed te pro moten, zou je meer passagiers kun nen trekken en dat leidt tot meer inkomsten voor de provincie. Stel dat je 20.000 passagiers meer zou trekken. Dan is een tariefsverho ging voor toeristische gebruikers misschien niet eens nodig." Ton Veraart (D66), die Bierens af gelopen vrijdag in de Staten bijviel, denkt aan drie tarieven. Een laag ta- De voorlopige cijfers voor de uien- oogst zijn in de periode 2010 tot en met 2017 zowel naar boven als naar beneden bijgesteld. Ook bij andere landbouwgewassen gebeurt dat. Voor consumptieaardappelen bij voorbeeld in dezelfde periode vijf keer naar boven en drie keer naar beneden. Dat schrijft minister Eric Wiebes van Economische Zaken in ant woord op Kamervragen over de in vloed van de CBS-cijfers op de ui enprijs. De kwestie is aangezwengeld door uienboer Kees Hanse uit Zie- rikzee, die stelt dat de voorlopige oogstramingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek in sterke mate de prijs beïnvloeden. Als de oogst minder groot is dan voorge spiegeld, kan de prijs stijgen en an dersom. De cijfers zijn gebaseerd op landbouwenquêtes van het CBS, die boeren verplicht moeten invul len. In september is de voorlopige oogstraming, in februari komen de definitieve oogstgegevens van zaai- uien. De minister noemt het logisch dat de CBS-cijfers invloed hebben op de prijs en handel. 'Het is echter aan de markt zelf om te bepalen op basis van welke informatie uien worden verhandeld.' dinsdag 13 maart 2018 n "■fr i' Tip? redactie@pzc.nl BRESKENS Er gaan de komende twee weken 21 huizen van Woongoed Zeeuws- Vlaanderen tegen de vlakte in Breskens. In de wijk Noordwesthoek is gisteren begonnen met de eerste fase van een omvangrijk sloop- en nieuwbouwproject. Woongoed sloopt de ko mende jaren in totaal 127 woningen en bouwt er 110 levensloopbesten- dige en energiezuinige huizen voor terug. OSSENISSE Bij 't Schallemaaj in Os- senisse wordt donderdag een nieuwe editie van Zeeuws KlankBoek ge houden. Twee schrijvers vertellen waar zij hun in spiratie vandaan halen. Jan Lauret vertelt over zijn boek 'Krom liggen' en Johan Robesin (foto) ver telt over 'Staart van de walvis'. Gait Klein Krom- hof, Lenno Spaans en Jazzspecs zorgen voor muziek. Aanvang is 19.45 uur en toegang is gratis. SAS VAN GENT Bewoners van te slopen woningen in de Witte Wijk in Sas van Gent richten een stichting op. „We kunnen dan juridisch actie ondernemen tegen Woongoed", stelt bewo ner Willy de Groff. „Huur ders én woningeigenaren kunnen zich aansluiten." Woongoed wil 57 wonin gen uit de jaren vijftig in de wijk vervangen door 35 nieuwbouwhuizen, wat bij een aantal bewo ners veel verzet oproept. Voorzitter Wilfried Stae- lens van de afdeling Aar- denburg-Eede-Sluis van KBO Zeeland geeft mor gen, woensdag, een lezing over de betekenis van de ouderenbond. De presen tatie voor inwoners van Sluis, Retranchement en Cadzand is vanaf 14.00 uur in dorpshuis De Keure in Sluis, met koffie en een drankje. Overtocht Ernst Jan Rozendaal en Theo Giele Vlissingen - Kees Bierens, Statenlid VVD Ondine van der Vleuten Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 63