Kleine scholen mogen zich rijker rekenen Kabinet trekt miljoenen euro's uit voor schoolreisjes naar museum Meer 17-jarigen geslaagd voor rijbewijs dan 18-jarigen 5 haar wang had opgelopen. Bibian Mentel staat al jaren aan de top van het paralympisch snowboarden. In 2001 kreeg ze voor het eerst te maken met kan ker in haar bot, waardoor er een been moest worden geampu teerd. Na haar zege in Pyeong- chang ging Mentel helemaal uit haar dak. „Dit had ik niet durven dromen. Ik heb een vreselijk halfjaar gehad, maar dit maakt alles goed", aldus de winnares. Vorig jaar belandde ze voor de zoveelste keer in het ziekenhuis toen een verdacht plekje op haar slokdarm werd gevonden. Ook zaten er tumorcellen in haar nek. Drie maanden geleden werd er nog een nekwervel vervangen. „Dat ik hier kon deelnemen was al een overwinning", zegt Men tel. „Toen ik na de finish mijn zoontje en mijn moeder in de ar men hield, wist ik hoe bijzonder deze dag was." Mannen Nederland maakte gisteren kans op twee gouden medailles op de snowboardcross. Maar bij de mannen greep Chris Vos naast de hoofdprijs. De wereldkampi oen op dit onderdeel verloor de finale. Vos ging al vroeg in de race onderuit, waardoor zijn Amerikaanse tegenstander Mike Schultz onbedreigd naar de titel kon glijden. Voor de 20-jarige Vos resteerde het zilver. De paralympiër, die door het leven gaat als 'Adaptive Chris' en als gevolg van een zwaar ongeval op 5-jarige leeftijd een verlam ming overhield aan zijn rechter been, leek zijn status als favoriet waar te maken in Pyeongchang. Hij zette de tweede tijd neer in de kwalificatierun en won over tuigend zijn races in de kwart en halve finale. Een zeldzaam foutje kostte hem het goud. Ne derland heeft nu een keer goud en twee keer zilver. Dat maakt het ministerie van On derwijs vandaag bekend. Piep kleine scholen met 50 scholieren of minder krijgen vanaf schooljaar 2019/2020 het meeste geld: 20.000 euro extra per jaar. Scholen met 75 leerlingen krijgen 15.000 euro, met 100 scholieren 10.000 euro en met 125 leerlingen 5.000 euro. Scholen met 145 scholieren krijgen slechts 500 euro extra per jaar. De bedragen komen boven op de bestaande kleinescholentoeslag. Zo kan een heel kleine school zich vol gend schooljaar verheugen op 145.000 euro in plaats van 125.000 euro. In het regeerakkoord werd al af gesproken dat de kleine scholen er 20 miljoen euro bij krijgen in aan vulling op de 120 miljoen euro die jaarlijks al beschikbaar is. In Nederland staan ongeveer 2.000 kleine scholen, vooral in kleine dorpen en krimpgebieden. Kleine basisscholen worden va ker beoordeeld als zwak. Op die scholen zijn de kosten per leerling relatief hoger dan op een grotere basisschool. Om te zorgen dat de scholen genoeg personeel kunnen aannemen en het onderwijs op peil kunnen houden, krijgen ze extra geld. „Ieder kind heeft recht op goed onderwijs, of het nu op een kleine of een grote school zit", vindt minister Arie Slob voor Basis- en Voortgezet Onderwijs. Zijn voorganger, Sander Dekker, wilde de toeslag in 2013 nog schrap pen. De Onderwijsraad adviseerde hem toen alle scholen met minder dan roo leerlingen te sluiten. In 2014 sloten D66, Christenunie (de partij van Slob) en SGP een deal met het kabinet waardoor de toe- Extra geld voor kleine scholen 55 45 95 143 11,5 2 slag overeind bleef. Het extra geld helpt de school open te houden in kleine gemeenschappen of samen te werken met een andere school. Volgens Slob is dat belangrijk voor de leefbaarheid. „Als de school ver trekt, vertrekken vaak ook jonge ge zinnen. Dankzij de toeslag kunnen kinderen dicht bij huis naar school blijven gaan." Muziekles De kleine scholen mogen zelf bepa len hoe ze het geld uitgeven. Soms kiezen ze ervoor samen te werken met een andere school, bijvoor beeld voor het geven van muziek les. Maar ze kunnen ook kiezen voor het bijscholen van leraren. Dit jaar is er al 10 miljoen euro beschik baar, volgend schooljaar wordt dat bedrag structureel verdubbeld. Scholen krijgen de komende ja ren door de krimpende bevolking te maken met een forse daling van het aantal leerlingen. Het aantal kleine scholen kan dus toenemen. Ook zij kunnen dan aanspraak ma ken op de toeslag, want het is niet zo dat het geld dan wordt uitge smeerd over meer scholen. De hoogte van de toeslag blijft per school hetzelfde, laat een woord voerder van het ministerie weten. Dat geld gaat bijna volledig naar de scholen, die daarvan een reisje naar een museum kunnen organi seren. Dat blijkt uit de cultuurvisie die minister Ingrid van Engelsho ven gisteren presenteerde. In het regeerakkoord staat nog dat alle basisschoolscholieren naar het Rijksmuseum moeten, maar Van Engelshoven bevestigt dat scholen ook mogen besluiten naar een ander museum te gaan. Toch trekt de minister de knip voor het Rijksmuseum, omdat zij verwacht dat veruit de meeste scholen zullen kiezen voor een be zoek aan dat museum. Het Rijks museum krijgt dit jaar nog 200.000 euro om meer scholieren te verwelkomen. Vanaf volgend jaar stijgt dat naar 400.000 euro. Voor cultuur werd in het regeer akkoord 80 miljoen euro gereser veerd. Met het geld vult het kabi net onder meer het nationaal aan koopfonds aan, waarmee grote museumstukken 'van nationaal belang' kunnen worden aange kocht. Dat potje is na de Neder lands-Franse aanschaf van Rem- brandts huwelijksportretten van Marten en Oopjen in 2016 zo goed als leeg. Dit jaar stort het kabinet er nog 25 miljoen euro in. Ook komt er een talentenpro gramma. Dit jaar is daarvoor 2,7 miljoen euro beschikbaar en vanaf volgend jaar 4,9 miljoen „Ik wil nieuwe generaties laten doorbre ken en kinderen op jonge leeftijd enthousiast maken voor cultuur", stelt Van Engelshoven. Het jeugd theater krijgt daarom jaarlijks 900.000 euro extra. RIJSWIJK Steeds meer jonge ren zitten al op hun 17de achter het stuur. In 2017 zijn er voor het eerst meer 17-jarigen ge slaagd voor het eerste rijexamen dan 18-jarigen. En ze rijden ook nog eens beter. De jongeren maken gebruik van de regeling 2toDrive, waar mee ze vervroegd hun rijbewijs kunnen halen en onder begelei ding van een coach, vaak een ouder, de weg op mogen. De re geling, die begon als experi ment, wordt met ingang van 15 maart definitief ingevoerd. Sinds de start van 2toDrive in 2011 hebben ruim 240.000 jon geren vervroegd hun rijbewijs gehaald. Jongeren kunnen vanaf 16 jaar hun theorie-examen doen en vanaf 16,5 jaar beginnen met praktijklessen. Als jongeren 17 worden, kunnen ze vervol gens het praktijkexamen voor het rijbewijs afleggen en tot hun 18de verjaardag onder be geleiding de weg op. Verkeersminister Cora Van Nieuwenhuizen: „Deze jonge bestuurders gaan uiteindelijk met meer ervaring op pad, om dat ze onder begeleiding al veel gereden hebben." dinsdag 13 maart 2018 GO Ir I Bibian Mentel (r) troost Lisa Bunschoten. Onderste foto rechts: Mentels gouden race. Bovenste foto: Chris Vos wint zilver. FOTO 'S AP PHOTO NEWS hoofdletter G Kleine basisscholen met minder dan 145 leerlingen krijgen tot 20.000 euro extra om de kwali teit van het onderwijs op te krik ken. Hoe kleiner de school, hoe meer extra geld. Hanneke Keultjes Den Haag Toeslag (x 1000 euro) per 2019 -| 115 85 70 100.000 150.000 Het kabinet trekt nog dit jaar 2,1 miljoen euro uit zodat basis schoolleerlingen musea kun nen bezoeken. Vanaf volgend jaar is daarvoor jaarlijks 4,9 mil joen euro beschikbaar. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5