Nieuwsgierig én creatief aan de rand van Zonnemaire 7 Bang dat ze in Zonnemaire niet tegen je praten, hoefje niet te zijn. „Ze zijn hier nieuwsgierig genoeg." Dat geldt in elk geval voor de Dijk van Bommenede. Buurten A Anita Duinhouwer (54) wilde vroeger de wereld rondreizen. „Wij wonen sinds 2004 op de Dijk van Bommenede. Ik ben hier twee huizen verderop geboren en opge groeid. Kun je nagaan wat een glo betrotter ik ben", zegt ze met de nodige zelfspot. Ze woont er samen met haar vriend Jaco Konijnenburg (53) in het voormalige kerkgebouw van de Gereformeerde Kerk. „Het was oorspronkelijk een pakhuis, maar het heeft van 1896 tot 1982 dienst gedaan als kerk", vertelt Jaco. De dijk kan best gezien worden als buurtje op zich, vindt het stel. Jaco: „We gebruiken de achterdeur meer dan de voordeur, omdat de auto aan de achterkant geparkeerd staat." Anita: „De dijk is te langge rekt om met iedereen contact te hebben, maar we zien elkaar wel regelmatig aan de Achterweg." Want de huizen op de Dijk van Bommenede zijn echte dijkwo ningen, met de voordeur op de dijk en de achterdeur aan de lager gelegen Achterweg. Aan de voor kant staan de bewoners zo in het dorp, aan de achterkant is er het uitzicht over de landerijen met in de verte het Grevelingenmeer. Van dat uitzicht genieten Jaco en Anita vanuit hun woonkamer en hun dakterras. Ze maken overigens goed ge bruik van de voorzieningen die het dorp nog heeft. „Meestal gaan we op zaterdagmiddag even naar het café hier verderop aan de dijk. En we eten vaak wat in het restau rant aan de dijk of in d'Ouwe Smisse. En je hoeft hier geen avond alleen aan de bar te zitten als je hier vreemd bent. De men sen zijn nieuwsgierig en vogelen wel uit wie je bent", zegt Jaco. We zijn altijd hier in het verenigingsleven gebleven Jaco: „Het leuke van dit dorp is dat er veel artistieke mensen wo nen. Zo woont filmmaakster Digna Sinke hier en acteur Michiel Romeyn heeft hier vlakbij een huisje." Zelf begeven ze zich ook op het artistieke vlak. Anita is lid van de Verfdozen, een schilders clubje dat samenkomt in het dorpshuis. Jaco: „Zo gaat dat hier. Een paar mensen vindt het leuk om te schilderen en hup, je hebt een clubje." En Jaco en Anita ma ken muziek: hij speelt klarinet, gi taar en cello, zij dwarsfluit. Voor heen waren ze lid van de muziek vereniging van het dorp, Nut en Uitspanning. Daar is Luci de Vlie ger voorzitter van. Zij woont, sinds 25 jaar in het voormalige huis van haar schoonouders, om de hoek van de Dijk van Bomme nede, die iets verderop overgaat in de Veerdijk .De Dijk ligt weliswaar aan de rand van het dorp en werd vroeger vooral bewoond door oud-inwo ners van Bommenede, maar hoort nu volledig bij Zonnemaire. En zo voelt Luci, die net als haar man Hans geboren en getogen is in Zonnemaire, het ook. „Wij horen bij Zonnemaire en Zonnemaire hoort bij ons." Lange tijd woonden ze in Zierikzee, „maar we leefden in Zonnemaire", zegt Luci. „We zijn altijd hier in het vereni gingsleven gebleven. Mijn man zat in de voetbal, maar die club is nu naar Dreischor verhuisd. Hij is nog wel lid van de ijsclub." En als je op de Dijk woont, zitje 's zo mers voor de voor deur. „Meestal maak ik dan een praatje met de buurvrouw hiernaast." Nu is ze druk bezig met de voorbereiding van de jaaruitvoering van Nut en Uitspan ning, dit jaar op 26 mei. Zij speelt dan de hoorn, maar ze zorgt ook voor meer vertier, zoals met een quiz." De verenigingen zijn aardig actief op het dorp. Met Koningsdag is er al tijd een groot feest met een tent. „Dan loopt het hele dorp uit", ver telt Anita. En als de bewoners iets willen, dan is de saamhorigheid groot. Anita: „Een commissie is bezig met het inrichten van een speelpleintje in het dorp. Met ons schildersclubje hebben we tijdens Beleef Zonnemaire een veiling ge houden. Van de opbrengst willen we een boompje schenken." dinsdag 13 maart 2018 SD De Dijk van Bommenede is een buurtj e op zich Anita Duinhouwer en Jaco Konijnenburg hebben vanuit hun voormalige kerkje mooi uitzicht over de landerijen, foto's ernestaverburg Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of buurt. Vandaag: ZONNEMAIRE Valeska Nastaly - Luci de Vlieger V-"<r' e"Hans de Vlieger met hun dochter M.eke, die ook in Zonnemaire woont.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59