ftl Minder afhankelijk, meer zelfvertrouwen 5 Je moet e-health zien als een toevoeging op de zorg, niet als een vervanging De patiënt ziekenhuisbezoek en apps die je gezondheid registreren. „Daarnaast leveren al die digitale toepassingen een berg aan data en nieuwe inzichten op over ziekten. Je kunt bijvoorbeeld onderzoeken waarom een bepaalde behandeling bij een groep mensen niet aansloeg, welke criteria zij delen en of dit verband houdt en zo komen tot verbeterde diagnostiek. En misschien kun je op die manier en op termijn zelfs toewerken naar het voorkomen van zorg. Dan praten we over preventie in plaats van genezen." „Privacy is een belangrijk punt. Bij de digitalise ring van de gezondheidszorg staat de veiligheid voorop en daar werken verschillende instellingen hard aan. Ik ben voorstander van geanonimiseerde data, dus niet herleidbaar tot een specifiek per soon. Het zou zonde zijn als patiënten krampach tig vasthouden aan hun eigen doosje data; daarmee staan ze vernieuwing en verbetering in de zorg in de weg. Het vraagt om vertrouwen van de patiënt, zonder kan het niet werken." „Computers beschikken natuurlijk over grotere rekenkracht dan het menselijk brein. Het mag dus geen verrassing heten als die straks beter zijn in het analyseren van een hersenscan en het diagnos ticeren van een tumor dan de radioloog. Maar je belandt hierdoor ook in een ethische en juridische discussie. Want wie is er verantwoordelijk als het misgaat? Vergelijk het met een ongeval, veroor zaakt met een zelfrijdende auto: is dat dan de schuld van het voertuig, de fabrikant, of de eige naar die misschien vergeten is de software te up daten? Dat moet allemaal nog uitgewerkt worden. „Je moet e-health voorlopig dus zien als een toevoeging op de gezondheidszorg, niet als een vervanging. Artsen blijven nodig, maar wel in een andere rol. De spreekkamer van 2030 gaat er anders uitzien dan die van nu. Daarom zijn we als univer sitair medisch centrum druk doende om het curri culum van onze opleidingen aan te passen. Daarin moet de digitalisering van de gezondheidszorg een rode draad gaan vormen." „Ik ben geboren met broze botten, waardoor ik snel iets breek. Vandaar dat ik in een elektrische rolstoel zit. Tot voor kort moest ik telkens als er wat mis was naar Zwolle, want daar bevinden zich de in mijn ziekte gespecialiseerde artsen. Tegen woordig kan mijn consult vaker digitaal plaatsvin den. En dat scheelt niet alleen mij, maar ook mijn arts een hoop tijd. Tijd die hij nu kan besteden aan patiënten met een grotere hulpbehoefte. „Daarnaast maak ik gebruik van een sensor die mijn vitale functies meet. Door die enkele secon den tegen mijn slaap te houden, weet ik in één oogopslag of mij iets mankeert of niet. Wanneer ik me bijvoorbeeld benauwd voel, kan ik kijken hoe het staat met het zuurstofgehalte in mijn bloed. Is dit in orde, dan voel ik me kalmer. Hierdoor ben ik minder afhankelijk van mijn arts en voer ik zelf de regie. Dat geeft zelfvertrouwen, waardoor ik er nu veel meer op uit ga dan vroeger." „Toepassingen die zonder de patiënt worden ont wikkeld, werken vaak niet of nauwelijks. Hij of zij kan er dan weinig mee. Ik ben van mening dat luis teren naar de patiënt innovatie verder helpt. Voor ons als patiënten is er een rol weggelegd om inno- vators maar ook artsen hierop attent te maken, door bijvoorbeeld onze ervaringen te delen." „Door mijn thuismetingen krijg ik allerlei waardes onder ogen die mij iets vertellen over mijn ge zondheid, maar die gegevens kan ik nog niet delen met mijn arts. Het digitale portaal van mijn zie kenhuis is daar niet op ingericht. Hetzelfde geldt voor automatische herhaalrecepten, dat kan bij mijn apotheek nog niet. „Daarnaast is standaardisatie in de zorg nodig, zodat het voor patiënt en zorgverlener eenvoudi ger wordt om toegang te krijgen tot de juiste infor matie op het juiste moment. Als ik nu een rönt genfoto laat maken in Arnhem, kunnen ze die niet digitaal doorsturen naar de specialist in Zwolle. De foto moet dan op een cd-rom en per post naar het ziekenhuis in Zwolle. Een behoorlijk omslachtig proces." dinsdag 13 maart 2018 Vergrijzing leidt tot een grotere behoefte aan zorg, terwijl tegelijkertijd het aantal zorgverleners afneemt. A Hans van Leeuwen: 'Straks heeft de arts altijd een vinger aan de pols.' foto marcel bakker Dat is klinkt mooi, maar hoe zit het dan met mijn privacy? Hoe is te voorkomen dat mijn persoonlijke en medische gegevens op straat komen te liggen? Zo langzamerhand kunnen computers net zo goed ziekten herkennen als artsen. Zijn zij niet bang om straks zelf vervangen te worden door Dr. Robot? A Een digitaal consult scheelt Tim Kroesbergen en zijn artsen een hoop tijd. fotosabinemetz Tim Kroesbergen (30) Arnhem Patiënt-expert voor Stichting Ikone, die zich inzet voor kwaliteitsverbetering en vernieuwing in de zorg. Hij adviseert ziekenhuizen en overheden op het gebied van e-health. Welk verschil maakt e-health in jouw leven? Waarom is het belangrijk dat ook de stem van de patiënt wordt gehoord in de ontwikkeling van digitale zorg? Waar valt nog meer terrein te winnen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53