M Berg aan nieuwe data en inzichten Ruimte voor aandacht 4 Een robot die je bloeddruk meet, een computer die diagnoses stelt: digitale zorg is bezig aan een onstuitbare opmars. E-health zal het aangezicht van de zorg veranderen, maar: 'Handen aan het bed blijven altijd nodig.' Technologie zal in de opleidingen meer aan de orde moeten komen De arts De verpleegkundige Over twintig jaar is het heel normaal dat een zorgrobot helpt in het huishouden. Hij (of zij) zorgt ervoor dat we onze medicijnen inne men en dat de boodschappen worden gedaan, we worden gewassen en zelfs dat we ons niet alleen voelen. Tegen die tijd kan het waarschijnlijk ook niet an ders. De vergrijzing leidt tot een grotere behoefte aan zorg, terwijl tegelijkertijd het aantal mantelzorgers en hulpverle ners afneemt. E-health wordt dus steeds belangrij ker bij het betaalbaar en toegankelijk houden van de gezondheidszorg. Maar wat moet er nog gebeuren om de robot aan het ziekenhuisbed werkelijkheid te maken? Hoe ziet de spreekkamer van 2030 eruit? En zijn arts en verpleegster op hun retour? We vroegen aan drie experts die dagelijks dichtbij het vuur staan of e-health nou echt dé oplossing van de toekomst is. „Door gebruik te maken van e-health-oplossingen nemen mensen zelf wat van de zorg op zich. Denk aan het meten van de bloeddruk met een digitale thuismeter waarvan je de gegevens direct via de smartphone kunt doorsturen naar arts of verzor ger. Zo hoefje als zorgverlener minder zorgtaken uit te voeren, waardoor er meer tijd overblijft voor zorg die niet op afstand op te lossen is. Daarbij gaat tegenwoordig een hoop tijd verloren aan admini stratie en dat gaat ten koste van de patiënt. „Innovaties als het elektronisch patiëntendossier maken het eenvoudiger om ter plekke je rapporta ges op te stellen en die met andere zorgverleners te delen." „Digitale zorg wordt vaak gezien als 'koude' zorg die 'warme' menselijke zorg en aandacht ver dringt. Ik ben juist van mening dat de tijdsbespa ring die e-health oplevert, meer ruimte laat voor persoonlijke zorg en aandacht. Digitale zorg is er ter ondersteuning van de zorgprofessional, niet ter vervanging." „De verzekeraars vergoeden veel e-health-toepas- singen nog niet. E-consults met de huisarts zijn veelal gedekt onder de zorgverzekering. Maar een medicijndispenser die op gezette tijden een pak ketje pillen uitspuugt of een gps-tracker voor dementerende ouderen die aan de wandel gaan, moet je uit eigen zak betalen. Dat is voor veel ouderen gewoon te duur. „Daarnaast is het noodzakelijk dat we toekomstig verplegend personeel anders gaan op leiden. Technologie en verpleging gaan nu nog niet goed samen en dat komt doordat het in de op leidingen onvoldoende aan de orde komt. Zeker ook voor de aanwas van nieuw verplegend perso neel is het van belang dat zorgopleidingen laten zien dat zorg meer is dan billen wassen en wonden verzorgen. Wil de zorg op korte termijn mensen hebben die openstaan voor innovatie, dan moet dit in het curriculum van opleidingen worden opge nomen." „Op dit moment is een bezoek aan de dokter slechts een momentopname. Na het consult ver liest de arts de patiënt uit het oog. We gaan naar een situatie waarin de arts vrijwel altijd een vinger aan de pols heeft, maar dan op afstand. Denk aan e-consults met de huisarts, thuismetingen zonder dinsdag 13 maart 2018 Dr. Robot komt eraa Tekst Kaj van Arkel Illustratie Flos Vingerhoets Hoe kan e-health de mantelzorger of zorg professional helpen? Blijven handen aan het bed ook nodig? Wat staat verdere innovatie in de thuiszorg nog in de weg? M E-health-oplossingen verlichten het werk van zorgverleners, verwacht Margo Emmen. fotorv Hans van Leeuwen Rotterdam Decaan van het Erasmus MC. Aan hem de taak de arts van de toekomst op te leiden. Wat zijn de voordelen van e-health? Margo Emmen (45) WAAR Breda Toegepast gerontoloog en werkzaam als verpleegkundige in de thuiszorg. Als projectleider van zorginnova tiecentrum Huis van Morgen in Roosendaal geeft ze voorlichting over de vele mogelijk heden van zorgtechnologie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52