Luie Leesbril II Bezoek open dagen! II Vrouwen vaker moe 3 Alzheimer voorkomen? Drink minder Een ander bracht me op het idee de zorg in te gaan, zelf was ik er nóóit opgekomen Het klopte niet met het beeld dat ik van mezelf had: een stoere vent opeen vrachtwagen Leon stapte uit de vrachtwagen en werd verzorgende •Vervolg P1 COLOFON Coördinatie Koos de Wilt Eindredactie Egbert Jan Riethof Regiocoördinatie Helga van Kooten, Anouk Mommer, Lizette van Neer, Laurien van Ulzen, Rob Wissink Vormgeving Annemarie Gorissen, Paulien Jansen, Mariska Schotman. moest om." Achteraf weet hij: dat rij den op de vrachtwagen was eigenlijk niks voor hem. „Op de wagen ben je toch alleen. En ik ben gewoon een mensenmens." Het was een vriendin die hem op het idee bracht om de verzorging in te gaan. „Zelf was ik er nóóit opgeko men. Ze zei dat ik er geknipt voor was. Ik dacht nog: je bent niet goed bij je hoofd! Het klopte niet met het beeld dat ik van mezelf had. Dat van een stoere vent op een vrachtwagen. Maar toen ik goed naar mezelf keek, zag ik dat het wél zo was. Ik vrolijk graag mensen op. Ik help graag. Ik kan me goed in een ander verplaat sen. Ik ben zorgzaam, gemakkelijk in de omgang. Wel geknipt voor dit werk dus." Vrouwenwereld Met steun van zijn werkgever en SVRZ Job Care ging de voormalige vrachtwagenchauffeur een opleiding volgen. „Die duurde 2,5 jaar. In 2013 heb ik mijn diploma verzorgende IG 3 gehaald." IG staat voor indivi duele gezondheidszorg, de 3 voor mbo niveau 3. Op de afdeling is hij de enige man. „Ja, nu zit ik in een vrouwenwereld. De mannelijke cliënten zijn blij met me, hoor ik. Even mannen onder el kaar. Ook van de dames zijn de reac ties positief. En als een bewoonster niet zou willen dat ik haar verzorg, komt er gewoon een vrouwelijke col lega. Geen probleem." Zijn dag begint tegenwoordig om half acht. „Ik sta met een team van drie op deze zaal, waar zeventien bewoners zijn. Een groot deel van de tijd zijn we bezig met eten, wassen, aankleden, naar de wc, bedden op maken, kamertje aan kant, afspraken met de dokter, de ergotherapeut of de pedicure. Belangrijke dingen, ze ker als je zorgafhankelijk bent, maar wat ik vooral zo fijn vind, is dat je hier verschil kunt maken in de kwa liteit van leven. Een grapje hier of daar, zorgen voor een fijne sfeer." Op de afdeling is ook een kamer voor mensen in hun laatste levensfase. De zorg voor die mensen is zwaar, maar voor Leon enorm bevredigend. „Dat is mooie zorg. Ik ben daar op mijn best. Niet alleen bij de ondersteu ning van de cliënt zelf, maar ook voor de familie. Die zijn vaak zo bezig met pa of ma, dat ze zichzelf vergeten. Dan zeg ik: gaan jullie nu maar eens zitten, dan zorg ik dat je iets te eten krijgt." VAN 12 TOT 17 MAART: dinsdag 13 maart 2018 'Moe'... Het is een vaag begrip: vermoeidheid valt lastig objectief te meten. Onderzoeken gaan uit van wat mensen er zelf over zeggen. Zo meldt van alle Nederlandse werknemers tussen 15 en 75 jaar 15 pro cent last te hebben van 'psychische vermoeidheid'. In alle leeftijdsgroepen zeggen vrouwen vaker dan mannen dat ze moe zijn. Ook vinden ze vaker dat ze meer werk op hun bord krijgen dan anderen. BRON: CBS miljoen mensen (ruim) zijn werkzaam in de zorg en welzijns sector. Van hen werken er 380.000 in de ouderenzorg; nummer 2 is de ziekenhuiszorg met 285.000 werknemers. BRON: ZORGVISIE.NL Deze bijlage is een uitgave van ADR Nieuwsmedia. Directeur journalistiek Erik van Gruijthuijsen Zakelijk directeur Bart Verkade. de Persgroep Nederland. Steeds vaker die leesbril nodig? Dat geeft specifieke praktische problemen, zoals bij lezen in bed. Je moet dan rechtop zitten om de pagina's behoorlijk in beeld te krijgen. Misschien is de Luie Leesbril een oplossing: deze geeft een kijk hoek van 90 graden, zodat de gebruiker kan blijven liggen zon der het boek met gestrekte arm omhoog te hoeven houden. O megagadgets.nl 9,95) Mannelijke cliënten zijn blij met hem: even mannen onder elkaar. Tussen 12 en 17 maart kan iedereen een kijkje nemen achter de schermen bij ruim duizend zorgorganisaties zoals ziekenhuizen, GGZ-instel- lingen, werk-leerbedrijven en zorgopleidingen. Dit alles in het kader van de Week van Zorg en Welzijn. Het thema is dit jaar 'Maak kennis met kunde'. Meer weten, of zoeken naar een interes sante open dag bij u in de buurt? Maak gebruik van de handige locatiekaart op de website. O weekvanzorgenwelzijn.nl CIJFERS FEITEN vacatures zijn er dit jaar in de zorg. Vooral ziekenhuizen, de thuiszorg en de geestelijke ge zondheidszorg zitten omhoog. BRON: UWV euro zullen in 2040 de totale zorgkosten bedragen. Dat is een verdubbeling ten opzichte van 2015. Per Nederlander be tekent dat in 2040 een jaarlijkse post van 9.100 euro, tegen 5.100 euro in 2015. (BRON: RIVM). Een onderzoek onder ruim een miljoen dementerenden in Frankrijk heeft aangetoond dat overmatig en langdurig gebruik van alcohol een van de grootste risicofactoren is. Onder de 57.000 personen die al voor hun 65ste de diagnose dementie kregen, was de ziekte zelfs in 57 procent van de gevallen gerelateerd aan chronisch drank gebruik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51