Zinvolle wenaina Ifc 'E-health is extra en geen vervanging' Leon stapte uit de vrachtwagen en werd verzorgende Column HUGO BORST Er zijn momenten dat ik denk: wat is de relevantie van dit werk? WEEKVAN ZORG WELZIJN Een nuchtere boerenzoon, zo omschrijft Leon Heijboer (40) zichzelf. De ouders van de Poortvlietenaar hadden een tuin derij met wat akkerbouw. „Hard werken, mooi werk, maar ik zag er geen toekomst in", vat hij het samen. Heijboer houdt van aanpakken, dat wel. „Ik ben echt een mens van de praktijk. De Landbouw school heb ik niet afgemaakt. Op mijn 17de ben ik al gaan werken. Schepen la den in de haven. Fruit sorteren op de vei ling in Barendrecht. Een maat van mij werkte bij de Betoncentrale in Bergen op Zoom. Zo kwam ik in dat wereldje terecht. Om een uur of vijf zat ik op de fiets, 9 kilometer naar Bergen op Zoom, pakte de vrachtwagen en ging de weg op om ergens beton te lossen. Prachtig vond ik het. Om een uur of zeven, acht was ik pas weer thuis." Ho, stop Vrachtwagens, beton, bouwplaatsen, asfalt. Dat was zijn wereld - een échte mannenwereld - tot die dag in 2009. „Toen kwam de man met de hamer", zegt hij nuchter. „Mijn lichaam zei: ho, stop. Ze konden niks vinden, maar ik kon de trap niet meer af. Ik ben mezelf toen heel erg tegengekomen. Het roer Op een voorleesavondje in een alzhei- mercafé kwam er een vrouw naar me toe met een gulle lach. „Mede door jou heb ik mijn leven een zinvolle wending gegeven." Een enkeling meent contouren van Jezus Christus in mij te zien, ik ben echter een sterveling. Op mijn frons refereerde de vrouw aan mijn pleidooi op tv over zogenaamde zij-instromers die de zorg zouden kunnen verrijken. Zij had haar saaie administratieve werk vaarwel gezegd en was een zorgop- leiding gaan doen die haar meteen op de werkvloer terecht had doen komen. Ze vond het, zei ze, een verrijking om met oudere, verwarde mensen bezig te zijn. Ik doe het ook wei eens. Fantaseren over een carrière switch. Ik heb hart stikke leuk werk hoor, beetje babbe len over voetbal, schrijven over Messi's en semi-Messi's en nep-Messi's. Maar er zijn momenten dat ik denk: wat is de relevantie van dit werk? Grote afwisseling maakt een rigoureuze overstap voor mij niet nodig. Met mijn maatje Carin Gaemers zetten we ons in voor betere ouderenzorg en recent heb ik met actrice Adelheid Roosen een docu-reeks gemaakt over een verpleeghuis in hartje Rotterdam. In De Leeuwenhoek wordt vanaf 19 april uitgezonden en Adelheid en ik zijn er heel trots op. We liepen daar een ver pleegkundige tegen het lijf die bijna met pensioen moet. Ze zei: „Ik vind dit werk zo leuk. Ik zou zo graag nog een jaartje door gaan." Haar dat te horen verzuchten, ont roerde me diep. Hugo Borst is columnist bij deze krant. m dinsdag 13 maart 2018 'Ik, geknipt voor dit werk? Ja dus' Tekst Ondine van der Vleuten Foto's Mechteld Jansen €147 miljard zal de zorg kosten in 2040. Meer cijfers en feiten P3 12-17 maart E-health rukt op! Hoe zal de zorg er morgen uitzien? Drie experts daarover P4 Jan-Willem checkt bij Weerwerk in Goes puzzels van wel 5.000 stukjes »P7 'Jij bent voor dit werk geboren.' Leon Heijboer, verzorgende bij verpleeghuis Ten Anker in Tholen, heeft het al vaak gehoord. Toch reed hij tot 2009 nog op een betonmixer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49