De trein, wi een ervaering rieker Exclusive Spring Fair 8 Streektaal Vö Piet, een goeie kennis van ons, is a vee jaeren de auto hèt middel om z'n eihen, eventueêl saemen mee Annie, z'n vrouwe, te ver- plaetsen nè andere oorden. Na tuurlijk, ie loopt ook wè es een rondje rond durp en ook z'n fiets stae nie eêuwig op stal, mè ie riedt eêl hraog in z'n auto en geniet van 't gemak en de snelheid wimee 'n z'n doel kan bereike. En ie kiekt nie op onderd kilometer. Ie bluuft geniete van z'n 'heilige koe', ook a moet 'n nè Spanje of Oöstenriek. Ie zit in z'n auto asof'n tuus op de bank zit. V6 im is 't ontspanning, onderwiele dat ik aoltied moe ore bie lange ritten en blie bin as me onze bestemming bereikt ebbe. Zelfs in en deu drukke steden rieë vindt 'n hin probleem. Wi ik bange bluve om mis te rieën, an dere tot last te wezen in 't verkeer, vindt Piet het een leuke en gezel lige bezigheid om deu de drukte te manoeuvreren. Wè ei t'n een ekel an het betae- len van parkeergeld, zeker in het centrum van een stad, wan dat is geld uutgeve vö niks! En omdat de parkeertarieven aoltied mè oher ore, ei Piet toch een keer toegeheve an de langgekoesterde wens van Annie om toch een keertje mee de trein te he reizen nè een vreemde stad. Meer dan veertig jaeren ao Piet nie mi in een trein gezete, mè noe kon 'n toch, saemen mee An nie, vö een paar tientjes, een week end onbeperkt mee de trein he reize. „Je ei mè te zitten en je bin t'r sneller dan mee een auto", ao Annie nog toegevoegd an d'r lof zang op de trein en vö Piet was het noe nie moete betaele van par keergeld een extraatje! Rotterdam en Maastricht stoenge dat weekend op 't pro gramma. Annie ao de reistieden opgezocht en ze hienge a vroeg in de trein Zeêland uut. Piet zag de trein aole auto's inaele op de A58. Omdat het vö im een nieuwe er vaering was, vond 'n aol de kleine stationnetjes op Zuud Beveland nog nie eêns zö erg. Op zaeterdag hienge ze nè Rotterdam. D'eeste tegenvaller kwam helaas a snel. Deu omstandigheden (die bin d'r bie de Spoorwegen wè meer, mè dat merkte Piet nooitree de trein nie verder dan Sliedrecht. Toen moeste ze verder mee de bus! Dat wier hin onverdeêld genoegen. WachteFile..Wachte Kortom, mee de wetenschap dat ze trug wi een stik mee de bus moeste, wier het bezoek an Rot terdam een kort 'tussendeurtje', wan op de trugreis zou 't zeker nie beter haeJae, j'ao mè te zit ten...Mè toch....! De volgende dag was Maastricht het doel. Naebie vier uren in de trein, mè goed, je zag nog es wat onderwehe en 't was mè twi keer overstappe as je over Den Bosch hieng. Eigenlijk was Maastricht te mooi vö zö'n kort bezoekje. Toen op de trugweg nèt vöbie Roermond de trein op een koe botste, waere de raopen gaor! Trug nè 't leste station en de reis laeter vervolge via Eindhoven, Breda en Roosendaal. Dat betekende; over stappe, wachte, of ard vliehe om de ansluting te kriehen. Tiet wier een lange dag mee weinig Maas tricht...! Toen ik Piet een stuitje laeter sprak, vertelde 'n dat dit de eeste, mè ook de leste keer was. Ie hieng in 't vervolg gewoon mee z'n auto. Ie was een ervaering rieker en ris keerde het staen in een file boven het 'j'ei mè te zitten!' ze PZC ONLINE Van winter naar lente en weer naar winter. Iets met 'maart', 'roeren' en 'staart' SlteojWl ♦arncfp v Dé binnen - buitenbeurs van het voorjaar Ga naar pzc.nl/springfair VLISSINGEN Het podium van Ci- neCity XL in Vlissingen was gis teren even De Kromme Water gang XL. Directeur/eigenaar Ad Westrate (I) van CineCity, pre sentator Patrick Lodiers (r) en Edwin en Blanche Vinke verwel komden 750 gasten om het 25- jarig bestaan van het restaurant in Hoofdplaat te vieren. Met een smakelijk menu van eten, drin ken en muziek, foto dirk-jan gjeltema In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. dinsdag 13 maart 2018 LEES ONZE NIEUWSBRIEF Wilt u dagelijks snel en overzichtelijk op de hoogte worden gebracht van het interessantste, leukste, gekste en opmerkelijkste nieuws uit Zeeland en bin nen- en buitenland? Meld u dan aan voor de PZC nieuwsbrief. Vrijwel dagelijks versturen we een e-mail met daarin tien geselecteerde artike len van de website, waar van de redactie vindt dat u die niet mag missen. Aan- en afmelden is gratis en kan eenvoudig met uw e-mailadres. De nieuws brief valt tussen 11.00 en 12.00 uur in uw mailbox. Aanmelden kan via www.pzc.nl/nieuwsbrieven. Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie fi facebook.com/depzc ië) @pzcredactie ONLINE BERICHT ONDER Wilfred Jansen @wilfredjansen Het wordt komend week end andermaal bitterkoud met min 5 graden Celsius en een gure oostenwind. Overdag is het ook ijskoud met temperaturen vlak boven het vriespunt. Zon der ijspret overigens, want daarvoor is het dan weer niet koud genoeg. EXCLUSIVE SPRING plicmuo Tijdens het paasweekend, van 30 maart t/m 2 april, vindt op kasteel Groeneveld in Baarn de hoogwaardige "binnen-buitenbeurs" Exclusive Spring Fair plaats. Dit is dé unieke Woon- Lifestylebeurs waarbij het volledige kasteel is omgetoverd tot een "pop-up" departmentstore. Drie kasteeletages gevuld met alle componenten voor een eigentijds luxueus leven. In de statige tuin achter het kasteel is een uitgebreide buitenbeurs met veel Home Garden. Op gezellige terrassen staan smaakvolle foodtrucks, vergezeld met bijpassende muziek in het voorjaarszonnetje. 2_e, 6ELATIS!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40