Agentwurger pleegde als 15-jarige al overval Britten bijna zeker: gifgas is het werk van Rusland 3 EXPERIMENT STATAFELS OP SCHOOL Groep 6 van de Lorentzschool in Leiden doet mee aan een uniek experiment. Alle kinderen én de juf hebben tafels waaraan ze kunnen staan. Al rondjes draaiend staat Isabelle (10) in de klas. „Als ik het niet weet, ga ik even draaien om na te denken", vertelt ze. Vervolgens hinkt ze van het ene op het andere been. „Ja, en dan weet ik het en schrijf ik het op." Deze leerling van groep 6 is enthousiast over haar statafel. Want ook al zit ze nog steeds veel, ze kan tenminste even gaan staan als ze daar zin in heeft. Gewoon om even te wiebe len, een rondje te draaien of lekker de benen te strekken. Sinds vorig jaar mei - toen de leerlingen nog in groep 5 zaten - heeft een groep van 26 leerlingen verstelbare tafels in de klas. On derzoekers van de Leyden Aca- demy on Vitality and Ageing vol gen de kinderen drie jaar. Tegelij kertijd houden de onderzoekers een andere groep 6 in de gaten die gewoon zittend blijft werken, zo dat ze verschillen kunnen opmer ken. Twee keer per jaar krijgen de leerlingen een week lang sensoren op hun bovenbeen geplakt die bij houden of de kinderen zitten, lig gen of bewegen. Ook moeten ze vragenlijsten invullen over hun nachtrust en stoelgang én worden hun leerresultaten geanalyseerd. De onderzoekers hopen via deze groep leerlingen te ontdekken welke gevolgen het heeft als het zitgedrag van kinderen wordt doorbroken. „Onbewust leren Onbewust leren kinderen dat zitten de norm is. Wij willen dat veranderen kinderen dat zitten de norm is. Zo is de schoolklas nu ook ingericht. Wij willen die norm veranderen", verklaart onderzoeker Lex van Delden. Op school zitten ze het grootste deel van de dag en omdat ze minder buitenspelen, komen kinderen ook thuis minder in ac tie. Dat is slecht voor de gezond heid. De leerlingen hebben een groter risico op hart- en vaatziek ten, diabetes en obesitas als ze ou der zijn. De Lorentzschool probeert de leerlingen al een gezondere leef stijl aan te leren, bijvoorbeeld met gezond eten. „Maar ook bij ons zit ten met name de oudere kinderen 20 van de 25 uur die ze per week op school zijn", rekent adjunct-direc teur Richard van den Berg voor. Een beetje beweging kan geen kwaad. Van den Berg: „Onrustige kinderen mogen nu soms een rondje lopen door de school. Die raken aan zo'n statafel al wat on rust kwijt." Eind 2019 zijn de resultaten be kend. De betrokkenen denken dat het traditionele schoolmeubilair passé is. „Scholen zijn heel erg bezig met gezondheid. Deze ta feltjes sluiten daarbij aan", zegt directeur Wim de Goei, van fa brikant Presikhaaf Schoolmeu- belen. Duur Toch zullen de statafels niet en masse de basisscholen binnen komen. Ze zijn twee keer zo duur als het traditionele school meubilair. De Goei verwacht dat pas over enkele jaren meer sta tafels in de klassen zullen staan. Juf Leantine van groep 6 moest wel even wennen aan het nieuwe meubilair. Want zeker aan het begin van het schooljaar stonden de kinderen wiebelend achter de tafeltjes. „Aanvankelijk lijkt het wat onrustiger, maar als je het eenmaal gewend bent, is het niet meer storend. Dan is de rust er ook weer wat meer. In het begin moeten ze hun grenzen nog verkennen", vertelt ze. Juf Leantine heeft duidelijke regels ingesteld. Ze mogen één keer per les van houding wisselen en tij dens instructies moeten ze zit ten. Intussen geeft Isabelle een demonstratie. „Als je naar bene den wilt, kun je op een hendeltje drukken en gaat je tafel naar be neden." Ze drukt het hendeltje in en hop, daar gaat de tafel. Maar nu tijdens het rekenen staat ze toch liever. „Het is fijn. Je kunt al je energie kwijt." Dat zei de strijdvaardige May gister avond in het Lagerhuis. De premier acht het op basis van al het verza melde onderzoeksmateriaal 'zeer waarschijnlijk' dat Moskou achter de aanslag zit op de Russische ex- spion Sergej Skripal (66) en zijn dochter Joelia. Het heeft er ook alles van weg dat Rusland de chemische stof heeft geleverd waarmee de aanslag is gepleegd. Het gaat vol gens May waarschijnlijk om een militair soort zenuwgas. Het Russische ministerie van Buitenlandse zaken vindt de be schuldigingen 'een circus'. De uit spraken van May zijn onderdeel van een provocerende, politieke cam pagne, aldus het departement in Moskou. De Russische president Poetin wil dat de Britten de zaak eerst goed onderzoeken voordat het met Groot-Brittannië tot een ge sprek kan komen. Poetin verwijt 'de niet altijd objectieve Britse media' dat zij in deze zaak aan 'een soort 'informatiegymnastiek doen'. Nog in coma Sergej en Joelia Skripal werden vo rige week in Salisbury bewusteloos op een bankje gevonden. Zij liggen in het ziekenhuis, nog steeds in coma. In en rond Salisbury zoeken honderden agenten, soldaten en specialisten nog altijd naar moge lijke besmettingshaarden. Volgens voorlopige conclusies is het gifgas gebruikt bij Skripal thuis. Sporen ervan zijn ook gevonden in een res taurant waar het tweetal daarna heeft geluncht. Niemand anders zou zijn besmet, behalve een agent die de Skripals als eerste aantrof. Volgens May is zijn situatie stabiel. Deze krant achterhaalde de identi teit van de dader na bestudering van filmbeelden van het uiterst ge welddadige incident in de uit gaansnacht van afgelopen vrijdag op zaterdag. De krant deed ook na vraag in het vroegere vissersdorp, dat op een steenworp van Amers foort ligt. Plaatsgenoten bevestigen als ze de beelden zien, dat het de 21-jarige J.B. uit Bunschoten is. De man raakte al op jonge leeftijd op het verkeerde pad. Als 15-jarige richtte hij van dichtbij een pistool op de medewerkster van een plaatselijk tankstation. Dat het om een nep- wapen ging, werd pas duidelijk na zijn aanhouding. De minderjarige J. kreeg een taakstraf van 80 uur. Veel indruk maakte dat blijkbaar niet: in 2014 wordt hij als dealer in Bunschoten opgepakt met bijna 100 xtc-pillen en 7 gram cocaïne. Hij stond ook terecht voor twee zware mishandelingen. Afschuw Minister van Veiligheid Ferdinand Grapperhaus veroordeelde de ge weldpleger gisteren scherp. De mi nister sprak na het zien van de beel den zijn afschuw uit over het inci dent en wees nadrukkelijk op de dubbele strafmaat voor belagers van politie en hulpverleners. Ook in politiekringen werd de af gelopen dagen geschokt en boos ge reageerd op de geweldsexplosie, waarvan een deel door een cen trumbewoner vanuit het slaapka merraam werd gefilmd. Te zien is hoe J. samen met zijn vrouw een agente met geweld te gen de grond gedrukt houdt. De drie mannelijke agenten die te hulp schieten, verklaren dat ze serieus vreesden voor haar leven. Als de po litiemannen hun collega proberen te ontzetten, vliegt de broer van de op de grond liggende J. ze aan. Pas wanneer een van de agenten een Het laat de mensen niet onberoerd. Dat is een steun voor de getroffen collega stroomstootwapen op hem richt, staakt hij zijn razernij en gaat plat op de grond liggen. De taser wordt niet afgevuurd. Dan geven ook de broer en echtgenote zich over. Bij de opgekrabbelde agente, die een zware herschudding oploopt, stroomt het bloed langs de zijkant van haar hoofd. Al die tijd schreeu wen J.die vandaag wordt voorge leid, en zijn vrouw 'dat ze twee kin deren hebben'. Bij politievakbond ACP kwamen de afgelopen dagen de nodige steunbetuigingen binnen voor de agente, zegt woordvoerder Erik Thijssen. „Het laat de mensen niet onberoerd en dat is absoluut een steun voor de getroffen collega. Het is goed dat zo'n incident het nieuws haalt, al is het 't topje van de ijs berg", aldus Thijssen. Amersfoorts burgemeester Lucas Bolsius (CDA) spreekt van niet te rechtvaardigen, buitensporig ge weld. Hij heeft de gewonde agente nog niet kunnen bezoeken. „Ik wil dat zeker doen, want het is vreselijk wat ze heeft meegemaakt. Er komt een grondig onderzoek." dinsdag 13 maart 2018 GO In groep 6 blij ft geen leerling meer zitten Ellen van Gaaien Leiden - Lex van Delden (onderzoeker) De Britse premier May acht Rus land verantwoordelijk voor de aanval met gifgas in Salisbury en zal maatregelen nemen. Al leen een geloofwaardige verkla ring van de Russische ambassa deur in Londen kan dat nog ver anderen. Hans van Zon Londen/Rotterdam De man die in Amersfoort een agente probeerde te wurgen, pleegde in 2012 op 15-jarige leeftijd al een gewapende over val. In 2014 werd hij veroordeeld voor drugsdealen en zware mis handeling. Marco Willemse Amersfoort - Erik Thijssen (politiebond) A Isabelle (10) is blij met haar statafel. „Het is fijn. Je kunt al je energie kwijt." foto marco okhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3