Staatssecretaris wil snel duidelijkheid Staatssecretaris Stientje van Veldhoven wil op korte termijn zicht hebben op de risico's voor omwonenden van het voormalige Thermphos. De provincie stelt dat de risico's in beeld zijn. LeonieTon weer snelste Nederlandse vrouw op de 100 kilometer »zeeland«> Drie belforts beklimmen in één dag Het Rijk wil snel zicht hebben op de risico's voor omwonenden van de voormalige fosforfabriek Thermphos bij Nieuwdorp. Dat schrijft staatssecretaris Stientje van Veldhoven (D66, Infrastructuur en Waterstaat) aan de Tweede Kamer. Van Veldhoven reageert op een recent rapport van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT). Dat heeft onderzocht in hoeverre de provincie tussen april 2017 en ja nuari 2018 haar taak als toezicht houder op Van Citters Beheer (VCB), het bedrijf dat bezig is met een sanering van het voormalige Thermphosterrein, heeft verwaar loosd. Volgens ILT beschikt VCB niet over een actueel veiligheidsrapport en vindt de provincie dat wel best. Ook hebben handhavingsacties die de provincie heeft uitgevoerd naar overtredingen van VCB niet tot verbetering geleid. En ten slotte werkt VCB met een mix van oude en nieuwe vergunningen die in het verleden zijn verleend aan de toen nog draaiende fabriek Thermphos. Die gaan over werk dat inmiddels niet meer worden uitgevoerd. In het ILT-rapport, dat gisteren ook naar de Kamer is gestuurd, is een reactie van van de provincie opgenomen. „Daarin hebben we aangegeven dat we het niet eens zijn met de beweringen van de ILT", zegt gedeputeerde Ben de Reu. Er is weliswaar geen actueel vei ligheidsrapport, stelt de provincie, maar de actuele risico's zijn wel in beeld en worden ook beheerst. Juist omdat de sanering zo ingewikkeld en gevaarlijk is, komen milieu-in specteurs van de provincie drie keer zo vaak bij VCB controleren als bij andere bedrijven waar risico's zijn op zware ongevallen. Ook voert de milieudienst RUD Zee land elke twee weken overleg met VCB. Zeeland heeft dus goed zicht op de veiligheidsrisico's. Het afgelopen jaar heeft de pro vincie VCB herhaaldelijk op het vestje gespuwd over (administra tieve) overtredingen en incidenten. Zo is onlangs nog een boete opge legd aan VCB. De Reu onderschrijft dat de ver gunningen achterhaald zijn. „Ik zeg wel eens dat Thermphos een café is dat alleen nog maar fris schenkt, maar ook nog een vergunning heeft om alcohol te schenken. Alleen wordt dat niet meer geschonken." Van Veldhoven schrijft dat een beoordeling of de provincie haar ta ken heeft verwaarloosd niet meer aan de orde is. Er wordt inmiddels gewerkt op basis van het advies dat Diederik Samsom heeft uitge bracht over de sanering. Daardoor is er veel veranderd bij VCB. De provincie werkt nu samen met het Rijk en het havenbedrijf. Binnen kort wordt daarvoor een samen werkingsovereenkomst getekend. Daarin is opgenomen dat VCB drie maanden de tijd heeft om met een actuele rapportage te komen van de risico's voor de omgeving. Voordeel op rondreizen in Europa en ver daarbuiten. Kras.nl/rondreis of bei oss-osss 886 voordeel p.p dinsdag 13 maart 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl GOES Zwemkampioen Maarten van der Weijden arri veerde maandag per helikopter bij revalidatiecentrum Revant Lindenhof in Goes. Zijn bezoek was onderdeel van een zwemmarathon, waarmee hij de Week van Zorg en Welzijn inluidde. Van der Weijden, winnaar van een gouden medaille tij dens de Olympische Spelen in Peking in 2008, is de landelijke ambassadeur van de Week van Zorg en Wel zijn. In 24 uur tijd deed hij 14 zorg- en welzijnsinstellin- gen aan. Overal zwom hij een half uur. Goes was de 12e halte tijdens de marathon. Van der Weijden, in trai ning voor de Elfstedenzwemtocht, legde zo'n 130 korte baantjes af. De Week van Zorg en Welzijn is bedoeld om het vak in de schijnwerpers te zetten en meer mensen ervoor te interesseren. Van der Weijden weet uit eigen ervaring - hij overwon leukemie - hoe belangrijk zorg is, zei hij. „Je hoort vaak alleen wat er niet goed gaat, maar we mogen vooral ook trots zijn op de zorg die we hebben. Die mensen doen fantastisch werk. Dat moeten we nog veel meer uitdragen." foto johan van der heijden Onderzoek naar risico Thermphos Ernst Jan Rozendaal Den Haag ÜH Zie kras.nl/actievoorwaarden ZEELAND 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33