HART&ZIEL i 11 Zo verwijder je die kettingzaag 's nachts uit je slaapkamer \J 27 y Snurkterreur Ben jij een van de circa vier miljoen snurkers die 's nachts z'n partner de slaapkamer uitjaagt? Dan wordt het hoog tijd voor de oefeningen van de Britse kno-arts Mike Dilkes. Samuel Bom probeert ze uit. Slappe spieren maken lawaai Alleen mensen snurken van nature, dieren niet of veel minder. Dat komt door onze keel, die met het zachte gehemelte, de huig en het strotten- klepje gevormd is om te praten. Ademen we normaal dan spannen de spieren in de keel zich aan om dit zachte weefsel op hun plaats te hou den. In onze slaap ontspannen die spieren, en 'flapperen' de zachte weefsels in de luchtstroom van onze ademhaling. Dat flapperen zorgt ervoor dat lucht achter in de keel kortstondig vastzit, voordat het zich onder hoge druk vrijmaakt. Dit veroorzaakt het harde, ronkende geluid dat we snur ken noemen. Wie er vanaf wil, kan de spieren in- en rondom de keel trainen. Het ziet er misschien raar uit, maar KNO- arts Dilkes verzekert je dat niemand meer last heeft van je gesnurk 'Hv <(- Train je tong Een tong die verder naar voren ligt in je mond, blokkeert de luchtweg niet. Dat kun je oefenen, met een 'tong training'. Steek je tong uit en beweeg hem omhoog, omlaag en van links naar rechts. Je kunt ook je tong over je gehemelte bewegen of zoem- geluiden maken terwijl je het puntje van je tong tussen je tanden klemt. Houd vol, want met een beetje vol hardendheid mag je hierdoor de slaapkamer weer in. En als het niet werkt, compenseert je nieuwe tongkracht hopelijk op romantisch vlak waar snurken er afbreuk aan doet. Harde aanpak van je zachte gehemelte Het zachte gehemelte draagt bij aan het ontstaan van hinderlijke slaap geluiden. Dit deel van de mond heeft volgens Mike Dilkes 'een harde aan pak' nodig en dat kan alleen door vreemde gezichten te trekken. Dus: snuif met een gesloten mond snel een paar keer door je neus. Doe vervolgens alsof je op de tandarts stoel ligt, sper je mond ver open en zeg twintig seconden 'ah'. Adem even rustig door je neus. Steek twintig keer je tong uit. Het ziet er misschien raar uit, maar kno- arts Dilkes verzekert je dat niemand 's nachts nog last heeft van je ge snurk. Gorgel als een demon Nu je tong sterk is en je zachte gehe melte is aangepakt, hoefje alleen nog aan je keel te werken. Een vernauwde keel leidt tot gesnurk, maar dit ga je tegen met spiertraining. Begin met je mond dicht te doen en tien keer snel achter elkaar te slikken. Open vervol gens je mond, steek je tong uit en adem diep in. Wanneer je uitademt, doe je alsof je de lucht 'gorgelt' en maak daarbij een hoog geluid. Het lijkt misschien even alsof je een demon uit The Exorcist bent, maar be denk dat niets zo monsterlijk is als de geluiden die jij 's nachts maakt. Na dertig seconden ben je klaar. Sluit je mond en slik vijf keer in slowmotion. Drastische ingrepen Als effect uitblijft, kun je het pro bleem bij de oorsprong aanpakken: overgewicht. De luchtwegen in een dikkere nek hebben meer moeite om volledig en ongehinderd open te blij ven staan. Het lichaam werkt harder om alle kilo's van zuurstof te voor zien. Ook alcohol, vooral dat glaasje voor het slapengaan, verslapt de spie ren in je keel. Standaard een slok minder maakt je 's nachts stiller. Helpt niets van het bovenstaande, dan kun je een beroep op het grove geschut doen, zegt Dilkes. Een speci aal masker houdt 's nachts je tong voor in je mond en met een chirurgi sche ingreep voorkom je dat het zachte deel van je gehemelte flappert. Grotere gok door je eigen self ies MEISJES Vroeg rijp zorgt voor depressie Ogen helpen hetgeheugen dinsdag 13 maart 2018 GO I l n Samuel Bom X V V VERVORMD Neuzen lijken op selfies gro ter dan zij in werkelijkheid zijn, waarschuwt professor Boris Paskhover van de Medi sche School in New Jersey. Dat komt door het perspec tief. Omdat de camera dichter bij het gezicht staat dan bij een portretfoto, lijkt de ach terkant van de neus gemid deld 30 procent wijder en het puntje van de neus 7 procent groter. De professor waar schuwt ervoor, omdat hij ge regeld mensen ontmoet die hun neus via plastische chirur gie willen laten aanpassen op basis van die selfies. Meisjes met een vroege pubertijd lopen meer risico op langdurende depressie. Uit onder zoek aan de Cornell Uni versiteit in New York blijkt dat als zij voor hun 12de menstrueren zij tot hun 30ste vaker depres sief zijn. Wetenschap pers kenden het verband al tussen een vroege menstruatieleeftijd, meer sociale druk en depres sie in de tienerjaren, maar dat dit verband on verminderd blijft op vol wassen leeftijd is een nieuwe ontdekking. x UITGEZOCHT Oogbewegingen helpen ons geheugen om beelden te onthouden. Volgens onder zoek in Journal of Experimen- tal Psychology volgen de ogen een vast patroon wanneer zij iets bestuderen dat niet ver geten mag worden. Door deze fysieke beweging te blijven herhalen nadat het beeld is verdwenen, blijft de herinne ring scherper. Ouderen ge bruiken deze techniek vaker dan jongeren. Hun ogen com penseren voor het brein, dat meer moeite heeft nieuwe informatie vast te houden. - Berichten: Samuel Bom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27