HART l ZIEL ebzuch Vraag het onze specialisten 24 René Diekstra Sterven Frederiek Weeda (46) en haar geliefde weten niet beter dan maanden maar wat aan te modderen' als hij doodgaat. „Het lijkt of artsen niet willen meedenken." Daarom schrijft ze na zijn overlijden een boek met praktische tips. De ING-top heeft lak aan wat de grote religies en levensbeschouwingen zien als de kardinale deugd: matiging. Sinds een dag of wat, als ik de letters ING zie, een bank waar ik klant ben, dan vult mijn psyche spontaan in: Is 't Nooit Genoeg? Dankzij ING weten we weer dat de scheids lijn tussen matiging en onmatigheid recht door het hart van de Nederlandse samenleving loopt. ING's hoofddirecteur Ralph Hamers en voorzitter van de raad van commissarissen Jeroen van de Veer, besloten afgelopen week dat inkomensmatiging voor bankdirecteuren niet meer van deze tijd is. Harms krijgt een belo ningsverhoging van 50 procent, van naar 3 miljoen euro. De gemiddelde ING-werknemer krijgt er r,7 procent bij. Anders gezegd: Ralph krijgt dertig maal zoveel inkomensverhoging als de mensen op de werkvloer en dat dan over een veel hoger basisbedrag. Jeroen legt met een uitgestreken gezicht uit dat die exorbitante ver hoging nodig is om dat Ralphs collega's zichzelf elders in de wereld vaak nog veel meer toeschui ven. Alsof platte hebzucht door anderen platte hebzucht door jou rechtvaardigt. Wat de ING-top doet, is zijn achter ste afvegen met wat sinds mensenheu genis in alle wereldreligies, van christendom tot islam, en in alle grote levensbeschouwingen, van taoisme tot humanisme, als een kardinale waarde of deugd beschouwd wordt, te weten matiging, 'de weg van de juiste maat'. Matiging is cruciaal voor de verbondenheid tussen mensen Het is vreemd, vindt journalist Frederiek Weeda (46): „Als je moet bevallen kun je overal terecht voor informatie. Hoe voelt een wee? Wanneer bel je de verloskundige? Maar toen ik me wilde voorbereiden op Menno's sterfbed, kon ik nergens terecht met al mijn vragen." Menno Steketee is Weeda's echtge noot, die in januari 20t4 te horen krijgt dat hij uitgezaaide darmkanker heeft. Genezing zit er niet in; uitein delijk zal hij er op 13 november 2015 aan overlijden. In de maanden die hij nog leeft is er, op de huisarts na, geen enkele arts die zijn dood uit zichzelf bespreekbaar durft te maken. Weeda: „Menno wist dat hij doodging, maar wilde er niet over praten. Artsen gin gen er maar al te graag in mee. De continue ontkenning van de realiteit maakte het voor mij extra moeilijk. Hoe moesten we het onze kinderen van 12 en 8 jaar vertellen? Waar moesten we ons precies op voorbe- Menno wist dat hij doodging, maar wilde er niet over praten. Artsen gingen daar in mee reiden? Nergens kon ik terecht voor informatie. Vooral op het laatst voelde dat eenzaam: ik zorgde voor een stervende man terwijl niemand over sterven sprak." Tunnel Daarom schreef Frederiek Weeda het boekje Draai niet om de dood heen. Met de praktische informatie die ze zelf nodig had. „Artsen richten zich op de patiënt: wil die niet over de na derende dood praten? Prima. Maar de naasten zijn er ook nog. Zij hebben ook professionele ondersteuning no dig." Zelf had Weeda het meest aan de tips van een vriendin, die beide ou ders verloor aan kanker. „Zij vertelde bijvoorbeeld dat stervenden in een soort tunnel terechtkomen, net als bij een bevalling, waarin je met nie mand meer communiceert. Dat vond ik prettig om te weten, zo kon ik het een beetje duiden." Ook wist de vriendin: als de morfi- nepomp eraan te pas komt, is het een kwestie van dagen. Weeda: „Ik had meer eerlijke informatie willen heb ben over de tijd die restte. Naarmate Daarom hebben kinderen vaker last van een bloedneus Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. Zoals Paul van Tongeren in zijn prachtige boek Deugdelijk Leven uiteenzet, hebben we matiging nodig om 'de verlangens die gemak kelijk grenzeloos en mateloos kunnen worden, in toom moet houden: ons verlangen om te hebben (hebzucht), om te heersen (heerszucht) en ons te doen gelden (eerzucht)'. Matiging is cruciaal voor de verbondenheid tussen mensen. Wie de bevrediging van zijn verlangens matigt, schept ruimte voor de bevrediging van de ver langens van anderen. Onmatigheid doet het te genovergestelde en schendt ook het voor een gemeenschap zo cruciale beginsel van wederke righeid. Wie zijn eigen mensen niet meer dan 1,7 procent geeft, moet zelf ook niet meer wil len. Door dertig maal zoveel te nemen corrum peert de ING-top het weefsel van wederkerig heid in eigen bedrijf en sa menleving. Binnen en buiten ING spreken velen terecht van 'waardeloos' gedrag. Als de heren niet op hun gedrag terugko men, wil ik geen klant meer zijn. Hopelijk de len meer ING-klan- ten die conclusie. dinsdag 13 maart 2018 GO Draai niet om de dood heen Dominique Prins Mijn zoon (11) heeft vaak last van bloedneuzen. Wat is hieraan te doen? Een bloedneus ontstaat door dat een bloedvaatje in het slijmvlies aan de binnenkant van de neus kapot gaat. Dat slijmvlies is dun en kwetsbaar. Kinderen hebben vaker last van een bloedneus dan vol wassenen, omdat de bloed vaatjes in de neus kleiner en dunner zijn. Een ongeluk, neus- peuteren, neussprays, droge lucht of een verkoudheid kun nen een bloedneus veroorza ken. Zeldzame oorzaken zijn neuspoliepen, stollingsziektes, bloedkanker of de ziekte van Rendu-Osler-Weber, een erfe lijke aandoening van de bloed vaten. Zorg dat uw kind niet meer peutert, zachtjes de neus snuit en stopt met neusspray. Zorg ook dat de lucht in huis niet te droog is. Mocht dit niet helpen dan kan de huisarts uw kind verwijzen naar de kno- arts. De kno-arts kan besluiten tot het dichtetsen of -branden van de bloedvaatjes. —Rutger Verhoeff Huisarts Rutger Verhoeff Burn-out- specialist Mare Jutte, solvo.nl Liefdesexpert Jan Drost Reageren? rene.diekstra@ persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24