PSV hoeft alleen nog maar Met de keuze voor de 18-jarige captain stelt 18 Matthijs de Ligt is achttien jaar en aanvoerder van Ajax. Als signaal van trainer Erik ten Hag. Maar moet je hem die verantwoordelijkheid geven? Kort Kittel Younes uit selectie gezet Trainer Erik ten Hag van Ajax heeft Amin Younes voor twee weken uit de eer ste selectie gezet. Younes weigerde zondag in de laat ste minuut van de reguliere speeltijd van de wedstrijd tegen Heerenveen in te vallen. HSV ontslaat wéér coach Hamburger SV heeft trainer Bernd Holler- bach ontslagen. De oud-speler heeft slechts zeven wedstrijden de leiding gehad. De ruime nederlaag (6-o) bij Bayern München in het afgelopen weekeinde werd hem fataal. Jeugdtrainer Christian Titz volgt hem op. Thy helpt leukemiepatiënt VVV speelt zaterdag tegen PSV zonder Len- nart Thy (foto). De aanvaller werkt mee aan een stamceltransplantatie, om zo een leuke miepatiënt te helpen. Zeven jaar geleden stond Thy, destijds speler van Werder Bre inen, dna af om daarmee eventueel iemand met bloedkanker te kunnen helpen. On langs bleek dat er een match is met een zieke. Geen tv-optredens Verbeek Gertjan Verbeek en Jan van Halst zijn dit seizoen niet meer als analyticus of gast te zien in een van de voetbalpraatprogramma's op televisie. De trainer en directeur van FC Twente hebben dat besloten na kritiek die ze kregen op de optredens. FC Twente is zeven speelronden voor het einde van de competi tie in serieus degradatiegevaar. „Alles wat we nu doen, wordt in een negatief daglicht geplaatst. Dat begrijpen wij heel goed", al dus Van Halst. De voorsprong op hekken sluiter Roda JC is één punt. Flitsen Van Stee Kanon Dat Matthijs de Ligt zondag tegen Heerenveen de aanvoerdersband van Ajax droeg, was volgens trainer Erik ten Hag óók een keuze voor de toekomst. Ten Hag ziet in De Ligt de personificatie van de cultuur omslag die de trainer wil bewerk stelligen. Kort gezegd: Ten Hag vindt De Ligt een winnaar, die 24/7 voetbal ademt en uitstraalt. In de ogen van Ten Hag op dat vlak een voorbeeld. Daarom is de keuze voor De Ligt als aanvoerder meer dan alleen de band om de arm schuiven van een 18-jarige verdediger. Het is ook vast voorsorteren op de toekomst waarin De Ligt een belangrijke pij ler in het elftal van Ten Hag moet worden. Een duidelijk signaal dus: de trainer stelt De Ligt als de norm, niet als de uitzondering. Maar dan direct aanvoerder ma ken? Als jonkie van de klas? Is dat niet gek, als ook de ervaren spelers Lasse Schóne en Klaas-Jan Hunte- laar op het veld staan? Wat betreft die laatste: als straks Kasper Dol- berg weer fit is, zal ook de concur rentiestrijd in de spits weer losbar sten. Dus met Huntelaar loopt de staf het risico dat er dan weer ge wisseld dient te worden van aan voerder. En als het gaat over Schóne: dat de reserve-aanvoerder niet auto matisch doorschuift, is geen dis kwalificatie van de Deen, maar De Ligt krijgt de voorkeur met het oog op de toekomst. Want ja, met de aanvoerdersband hoopt Ajax de centrale verdediger stiekem ook te laten beseffen: hé, dit vind ik nog wel heel mooi om mee te maken. Misschien wel een reden om langer bij Ajax te blijven. Maar wat als pakweg Bayern München aankomende zomer tientallen miljoenen neertelt voor de centrale verdediger? „Matthijs heeft zijn carrièreplan al in zijn hoofd uitgestippeld. De vraag is al leen nog op welke termijn dat gaat gebeuren", zegt zaakwaarnemer en vertrouwenspersoon Barry Huls- hofif. „Als B-junior was zijn doel om De verdediger kreeg in anderhalf jaar een spoedcursus prof worden aanvoerder van Ajax te worden. Dat hij het nu is - ik weet niet voor hoe lang - maakt hem trots. Al denk ik niet dat hij zijn keuzes voor zijn voetbaltoekomst laat afhangen van het feit of hij aanvoerder is of niet." Een 18-jarige jongen, moet je die wel met de extra belasting van het aanvoerderschap opzadelen? Vooral omdat De Ligt de laatste weken uit stekend speelt. Nu komen er toch weer extra druk en taken bij kijken. „Achttien jaar is wel héél erg jong," vindt Tomas Galasek dan ook. De Tsjech was dertien jaar geleden captain van de Amsterdammers. „Je kunt niet alleen maar met jezelf be zig zijn. Dat is als speler wel om schakelen. Ik moest daar aan wen nen." Al maakte Galasek óók de andere kant mee. De Roemeen Cristian Chivu was een pikkie van 21 jaar toen hij de band droeg. „Ik was toen zelf 27, maar heb er geen moment moeite mee gehad. Chivu sprak niet zo gek veel, maar als aanvoer der gaat het vooral om je houding op het veld." Het is ook precies wat de techni sche staf van Ajax in De Ligt ziet. De centrale verdediger kreeg de af gelopen anderhalfjaar een spoed cursus prof worden. Na zijn drama tische debuut in Oranje tegen Bul garije richtte hij zich weer op. Hulshoff: „Daarom denk ik ook dat hij geestelijk en lichamelijk klaar is om aanvoerder te zijn. En over die verhoudingen met de oudere spe lers in de selectie: Matthijs heeft een goed gevoel voor hiërarchie." 0-0,1-1,1-1,1-1,1-1. Zie hier de resul taten van WV in uitduels met de huidige top-8 van de eredivisie. Fans van Ajax waren er als de kip pen bij om het uitslagenrijtje giste ren te posten op sociale media. „En", voegde één fan hoopvol toe, „sowieso ook maar twee keer verlo ren in 13 uitduels." Het is het spel dat nu logischerwijs op gang komt. Een week geleden leek de titelstrijd in de eredivisie nog van al zijn spanning en psychologie ontdaan. Ajax hees gevoelsmatig de witte vlag na de verliespartij bij Vitesse. PSV maakte zich op voor een reeks van drie wedstrijden waarvoor het de eigen provincie niet uit moest. Maar zie: een busritje van niks naar Tilburg en een historisch pak slaag later is er tóch weer iets om over te praten op weg naar thuisduels met WV en NAC. Dat deed gisteren uiteraard Sjaak Swart, in zijn wekelijkse nabe schouwing op het weekeinde bij Ajax Primeur. Swart was zaterdag avond uit eten toen hij de tussen standen meekreeg. „En dan denk je: hoe kan PSV 5-0 verliezen van een sigarenmerk? Ze dachten bij PSV al: we zijn kampioen, maar zo werkt dat niet. Het kan nog voor Ajax, ja, maar toch denk ik van niet. Want Ajax gaat ook niet alle wedstrijden meer winnen." In Eindhoven zelf lijkt van paniek of stress ook nog geen sprake. De openbare training bij PSV verliep gisteren rustig. Geen fans met spandoeken, spreekkoren of ander opgewonden gedrag. „Beter één keer met 5-0 op je donder krijgen In Eindhoven zelf lijkt van paniek of stress ook nog geen sprake Quote van de dag 'Wow, wat een week, wat een adrenaline en wat heb ik dat gemist' dinsdag 13 maart 2018 GO VOETBAL VOETBAL VOETBAL VOETBAL Richard Bruens is nieuw in de raad van commissarissen van Feyenoord. De vijftigja rige zakenman volgt William Bontes op. Alexander Büttner (29) keert na ruim twee maanden terug in de A-selectie van Vitesse. Hij was door trainer Henk Fraser tijdelijk ver bannen naar het beloftenelftal, omdat hij niet fit genoeg was. Trainer Reinier Robbemond leidt Willem II ook zaterdag bij FC Twente. De leiding van de Brabantse club ziet geen reden om deze week al een nieuwe coach aan te stellen. I Met een mach tige eindsprint heeft Marcel Kittel de zesde etappe van de Tirreno-Adria- tico gewonnen. De Duitser van Katoesja vierde zijn tweede succes van dit jaar in de Itali aanse ritten koers. Hij won ook de tweede etappe. I De komende vier jaar is Henk van Stee (foto) tech nisch manager van Sparta. De Rotterdammer (56) tekent een contract tot 2022 bij de club waar hij ooit trainer was. I Wilfried Kanon van ADO Den Haag moet één wedstrijd aan de kant zitten voor de rode kaart die hij za terdag kreeg in het thuisduel met NAC. ADO verloor het duel met 0-2. O fi. <0 De Ligt geldt als de nieuwe norm bij Ajax Daniël Dwarswaard Amsterdam Verliezen bij een degradatiekan didaat en dan nog met 5-0 ook, hoe werkt dat bij een koploper door in het hoofd? Met die vraag begint PSV aan twee opeenvol gende thuisduels met VVV en NAC. „Als ze zo reageren op te genslag als steeds dit seizoen, komt het wel goed." Maarten Wijffels Eindhoven Tiger Woods (42) na zijn tweede plek bij het PGA- toernooi van Palm Harbor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18