©NDERNEMER MVO Advisering Social Retur Participatie lijd om te verkopen? Het bedrijf van Durmus zet zo'n 18 miljoen om SOLUTIONS HOE TICKETSCRIPT WERD VERKOCHT AAN EVENTBRITE Of een bedrijf winst maakt, vindt Metin Durmus niet zo belangrijk. Wel kijkt hij bij overnames of alles wel klopt. „We willen geen lijken in de kast." Door René Bogaarts Om zijn bedrijf MVO Solutions te laten groeien, staat Metin Durmus (44) open voor nieuwe overnames. Maar hij is kritisch. „Een paar maanden geleden hebben we een overname laten lopen omdat men de boekhouding niet op orde had", zegt hij. „Dat een bedrijf geen winst maakt, is niet zo'n probleem. Daar kunnen wij een bijdrage aan leveren. Maar het moet wel kloppen." MVO Solutions - in 2013 door Durmus en twee compagnons opgericht - begeleidt leer-werktrajecten. Via deze onderneming worden langdurig werk lozen, mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt en ROC-leerlingen bij andere bedrijven klaargestoomd voor een volwaardige baan, bijvoorbeeld in de logistiek, bouw en technische sector. „Het hele jaar door begeleiden we zo'n 100 mensen. Ook hebben we, omdat bedrijven personeel niet meteen in vaste dienst willen nemen, 400 personen op de loonlijst staan, die we vervolgens detacheren", vertelt algemeen directeur Durmus. De omzet van MVO Solutions bedraagt een kleine 18 miljoen euro. Het bedrijf heeft vestigingen in Doetin- chem, Rotterdam en Nijmegen. „We willen groeien en kijken daarom naast autonome groei naar overname kandidaten", verduidelijkt Durmus. Omdat MVO Solutions een goed gevulde orderportefeuille had, nam het vorig jaar bijvoorbeeld een in de bouw gespe cialiseerd uitzendbureau over. Op gevoel „Uiteraard kijken we alleen naar par tijen die op de arbeidsmarkt gericht zijn. Eerst ga ik bij een overname op mijn gevoel af: heb ik vertrouwen in de ondernemer en zijn of haar bedrijf? Hoe staat het aangeschreven in de branche? Maar als het serieuzer wordt, kijk ik verder. Zitten er geen lijken in de kast? Hoe zit de boekhouding in elkaar? Worden de regels nageleefd? Alles moet kloppen." Hoewel Durmus zelf afkomstig is uit de accountancy, laat hij het zogeheten due diligence-onderzoek liever over aan een gespecialiseerde professional. „Niet alleen omdat ik zelf al zes jaar uit het vak ben, maar ook omdat ik mijn tijd liever aan mijn eigen onderneming wijd." Opvolgingsproblemen Durmus ziet regelmatig bedrijven met opvolgingsproblemen, maar er zijn ook ondernemers die hun bedrijf vanwege de gunstige economische tijd voor veel geld willen verkopen. Toch probeert hij de verkopers altijd nog enige tijd bij het bedrijf te betrekken. „Dat hoeft niet altijd via een aandelenbelang. We kunnen voor hen ook een goed contract opstellen, zodat ze kunnen helpen met de integratie van hun bedrijf", besluit Durmus. De economie bloeit weer. Is het nu tijd om je inspanningen te verzilveren? Nu de economie weer volop draait, kom ik veel ondernemers tegen die erover denken om hun bedrijf te verkopen. Logisch. De afgelopen jaren hebben ze weinig opzij kunnen zetten voor hun pensioen en verkoop biedt een mogelijkheid om hun inspanningen van de afgelopen jaren te verzilveren. Niet alleen geld Als je je echter te jong voelt om helemaal niets meer te doen, is het een optie om in zee te gaan met een of meerdere investeerders. Dat geeft jou namelijk de gelegen heid om wat geld opzij te zetten, zelf actief te blijven én je bedrijf sneller te laten groeien. Continuïteit Natuurlijk is het belang rijk om een klik te hebben met nieuwe partners, want het draait niet alleen om geld. Maar, externe investeerders kunnen ook nieuwe kennis en net werken inbrengen. Als een belangrijke afnemer of toeleverancier in jouw bedrijf wil investeren, versterkt dat de conti nuïteit. Private investeer ders of venture-capital- bedrijven hebben vaak ervaring met snelgroei ende ondernemingen. Boekhouding op orde Het belangrijkste advies dat ik iedereen geef die erover denkt een deel van zijn bedrijf te verkopen: bereid je goed voor! Het klinkt als een open deur, maar ik kom té vaak mensen tegen - vaak heel kundige ondernemers - die hun zaken niet goed op de rails hebben. Zorg niet alleen dat de boek houding op orde is, maar stel ook realistische prog noses op voor de toekomst, maak een businessplan, stel doelen en leg vast hoe je die denkt te halen. Je moet immers anderen van de waarde van je be drijf kunnen overtuigen. Totaal verrast Ook wie er nu nog niet over denkt om een deel van zijn of haar bedrijf te verkopen, doet er goed aan om voorbereid te zijn. In deze tijd speuren niet alleen investeerders, maar ook andere partijen de markt af, op zoek naar aantrekkelijke bedrijven om te kopen of in deel te nemen. Ik kom regelmatig ondernemers tegen die totaal verrast zijn zodra er iemand belangstelling voor hun bedrijf toont. Laatje niet overdonderen, reken je niet rijk, leg niet meteen al je gegevens op tafel, maar houd zelf de regie in handen. O deondernemer.nl thema: groei door bedrijfsovername Na ruim 10 jaar succesvol bouwen werd Ticketscript begin vorig jaar overgenomen door het grotere Eventbrite uit Silicon Valley, dat ruim 10 miljard dollar aan bruto ticketverkopen realiseerde. Een weloverwogen stap om te kunnen ver snellen, stelt voormalig Ticketscript ceo Frans Jonker, die nu op de payroll van zijn overnamepartner staat. Waarom hebben jullie het bedrijf verkocht? „Dat heeft meerdere redenen. We wilden altijd al een sterke pan-Europese speler worden. Vanuit onze eigen visie. En die sluit naadloos aan op die van Eventbrite." Hoe kwam het contact tot stand? „Je hebt altijd wel contact met andere bedrijven, dus kenden we Eventbrite al. Mede doordat zij aan de andere kant van de plas vanuit dezelfde filosofie en ideeën werken. Zij benaderden ons op een gegeven moment. Dan merkje al snel dat het om meer gaat dan een gewoon praatje." Met de overnameplannen kwamen de juristen? „Klopt. De selectieprocedure daarvoor heb ik zelf aangestuurd. Want als je zelf je bedrijf hebt opgebouwd, wil je weten dat het goed zit. Met PwC klikte het het meest." Moeten jullie aanblijven? „Eventbrite vindt het belangrijk dat mensen intrinsiek gemotiveerd zijn. Daar ben ik het hele- Zo pakt MVO Solutions bedrijfsovernames aan maal mee eens. Nu we een jaar verder zijn, is goed vast te stellen dat dit de enige juiste manier is om het te doen. Anders houd je het simpelweg niet vol." Je bent nu genera! manager Continental Europe, een onderdeel in het grotere geheel. Is dat lastig? „Dat is inderdaad wel een verandering. Sommige zaken staan immers al vast. Plus dat ik nu verant woordelijk ben voor een deel van business. Nog steeds met een bepaalde vrijheid van handelen en beslissen, maar minder dan voorheen. Dat is na ruim tien jaar aan het stuur zitten wel wennen." Door Niels Achtereekte Lees het hele interview met Frans Jonker op deondernemer.nl. Henri Brom is senior adviseur overname en opvolging bij accountants- en adviesbureau Flynth. Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15