O r 3 dagen Drenthe**** 13 VVV-speler Thy helpt leukemiepatiënt en mist duel GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 2018 De angst voor gas en aardbevingsschade betekent kansen voor de lokale partij Loppersum Vooruit. „Wij zijn de enige partij zonder hoofdkantoor in Den Haag." Drewes Wildeman (48) loopt in Lopper sum, het centrum van het Groningse aardbevingsgebied, langs een bouwput waar net tien tallen onveilige huizen zijn ge sloopt. „Ik geloof ze niet meer, die landelijke politici", vertelt de soci aal ondernemer uit 't Zandt, een dorpje in de Groningse gemeente. „Rutte, Kamp, Wiebes. Ze liegen allemaal." Wildeman heeft zorgen. „Elk moment kan ik bericht krijgen, dat ook mijn huis plat moet, om dat het niet veilig genoeg is. Die zorg delen de meeste bewoners hier. Iedereen zit in angst. Zelf kan ik er goed mee omgaan, maar an deren worden er letterlijk ziek van." Nu is het CDA nog de groot ste partij in de gemeenteraad van Loppersum, met drie van de vijf tien raadszetels. De lokale partij Loppersum Vooruit heeft óók drie zetels, maar kreeg bij de verkiezin gen vier jaar geleden iets minder stemmen en belandde in de oppo sitie. „Dat kan nu weieens veran deren", denkt Hans Warink, raadslid namens Loppersum Voor uit. In heel Nederland zijn lokale partijen bezig met een opmars. In 2006 stemde nog 22 procent van de Nederlanders op een lokale partij, bij de verkiezingen van 2014 was dat 28 procent. Volgens een recente peiling van Maurice de Hond komt het volgende week uit op 30 procent. Onzekerheid In Loppersum wordt flink gewerkt aan de versterking, sloop en her bouw van huizen. „Maar de ma nier waarop dat gebeurt, is niet goed", zegt Warink. „Mensen zit ten in onzekerheid en weten niet of hun huis wel of niet wordt ge sloopt." Die onzekerheid vreet aan je, weet het raadslid uit eigen erva ring. Met betraande ogen vertelt hij over zijn huis dat hij zelfheeft laten bouwen, en waar zijn zoon en dochter zijn geboren. „Het doet pijn om dat misschien kwijt te moeten raken. Ik slaap er slecht van." Het vertrouwen van de inwo ners van Loppersum in landelijke partijen is de laatste jaren achter uit gehold, vertelt burgemeester Albert Rodenboog. „Uit onder zoek blijkt dat onze gemeentepoli tiek hoog staat aangeschreven. Een stuk lager staat de provinciale po litiek en helemaal onderaan bun gelt de landelijke politiek." Rodenboog - zelf een CDA'er - snapt dat wel. „Als je ziet wat ons in Loppersum is aangedaan. Hoe de gaswinning werd verhoogd, terwijl men wist dat het onveilig was. Dat is ronduit schandalig." Maar hebben lokale politici wel iets te zeggen over de aanpak van de aardbevingsellende? „Nee", zegt Warink van Loppersom Voor uit resoluut. „De benodigde mil jarden moeten uit Den Haag ko men. Maar ik breng het geluid van onze inwoners wél over in het land en bij Tweede Kamerleden. Zonder rekening te hoeven hou den met de belangen van een moederpartij. In Loppersum zijn wij de enige partij zonder hoofd kantoor in Den Haag." Dat lijkt een pre te zijn. Na de laatste grote beving - op 8 januari in Zeerijp - schuift Warink aan bij landelijke radio- en televisiepro gramma's. Minister Eric Wiebes komt twee dagen na de klap naar de gemeente en gaat op de koffie bij een inwoner van Zeerijp: ak kerbouwer Bert-Jan Huizing. „Het voelt alsof je een stukje naar beneden zakt", blikt Huizing terug op de klap van 8 januari. „Ik stond in de schuur, die begon he lemaal te schudden." De boer rent naar zijn vrouw, die in huis is. Be halve een kapotte lamp op de slaapkamer van zijn zoon, is er - dit keer - geen schade. Schrik „Iedereen die in deze gemeente woont, heeft last van scheuren en schade door de aardbevingen", zegt Huizing. „De schade in mijn eigen huis is tot nu toe te overzien, maar je schrikt iedere keer weer." Huizing is niet alléén akkerbou wer, hij is ook het enige VVD- raadslid van Loppersum. Hij verte genwoordigt de partij van Wiebes, premier Mark Rutte én voormalig minister Henk Kamp. Die laatste verhoogde de Groningse gaswin ning in 2013 aanzienlijk, terwijl er een dringend advies lag om min der gas omhoog te halen vanwege het risico op aardbevingen. Toch wordt WD'er Huizing niet met de nek aangekeken in Loppersum, zegt hij zelf. „In de ge meenteraad zijn we eensgezind als het om het aardgasdossier gaat. Dan maakt het niet uit of je van WD, CDA of de lokale partij bent. Tot nu toe maken we samen één vuist." Wel verwacht Huizing dat Loppersum Vooruit volgende week als grote winnaar uit de bus komt. „Ik wil mijn eigen WD niet onderuit praten. Maar ik merk dat de lokale partij een gevoelige snaar raakt. Daar boks je als landelijke partij lastig tegenop." VENLO Het besluit om stamceldonor te wor den om ooit een leuke miepatiënt te kunnen redden, nam hij al ze ven jaar geleden. Nu voegt WV-spits Len- nart Thy de daad bij het woord. Een onzelfzuchtige daad van de 26-jarige aanvaller uit Frechen bij Keulen. En dat in het profvoetbal. Een volgens Thy 'keiharde wereld' waarin eigen belang vaak boven naastenliefde gaat. Geen dolletjes op het trainingsveld voor Lennart Thy deze week en ook geen PSV-WV zaterdag. De Duitse aanvaller neemt vrijaf voor een in greep die het le ven van een niet nader bekendgemaakte leu kemiepatiënt kan red den. De blonde econo miestudent vroeg daarvoor al vier weken geleden aan zijn trai ner Maurice Steijn toe stemming. „Hij zou het niet gedaan hebben als ik 'nee' had gezegd, maar ik had al snel in de ga ten dat hij het zelf heel graag wilde. Uitein delijk kan hij een mensenleven redden, dus hebben de club en ik gezegd: hier hoeven wij niet over te discus siëren; Lennart krijgt toestemming", zegt Steijn, die gistermid dag zijn spelersgroep inlichtte. De Haagse oefenmeester is de enige binnen WV die dagelijks contact heeft met Thy, die hij twee tot drie weken zal moeten missen. „Ik ben trots op hem, want hij kiest in een voor hem persoonlijk be langrijke periode voor een ander en niet voor zichzelf. Vergeet niet dat wij hem dit seizoen gehuurd hebben van Werder Bremen en dat zijn toekomst nog on zeker is." Het initiatief van Thy leverde al po sitieve twitterreacties op van onder meer Ajax en FC Utrecht. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg ind. diner 3 dgn Brabant HP 3 dagen Vlaanderen dinsdag 13 maart 2018 Grij pt Loppersum Vooruit de macht door gasellende? Peter Winterman Loppersum Hans Warink (I) en Drewes Wildeman naast de bouwput in Loppersum. fotocornésparidaens Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Heerlijk 4* hotel gelegen tussen Groningen en Assen, in het Drentsche Aa 4* Fletcher Hotel-Restaurant De Zeegser Duinen (8,1) 2 nachten incl. ontbijtbuffet, gratis parkeren en wifi 1 keer een Live Cooking dinerbuffet Gratis gebruik van het binnenzwembad en sauna 4* Hotel de Druiventros (8,0) 4* Tower Hotel, Aalst (8,8) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2x een 3-gangen diner q j- Incl. fles wijn op kamer JLQ Gratis wifi, fitness meer Gratis wifi, fitness meer O V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13