SI 8 MISSTANDEN TBS-KLINIEK Er gaat veel mis in de Utrechtse Van der Hoeven Kliniek. Er wordt van alles naar binnen gesmokkeld voor en door tbs'ers. Het is er onveilig en een vrouwelijke tbs'er deed onlangs een zelfmoordpoging. Dat blijkt uit onderzoek van deze krant. Betrapte tbs'ers mogen een dag later al op verlof, drugsgebruik wordt oogluikend toegestaan Voor een buitenstaander lijkt het niet alsof Dick Benschop nog veel rode veren over heeft. De oud- PvdA-politicus en voormalig Shell-topman is dé topkandidaat om Jos Nijhuis opte volgen bij Schiphol. Dat bedrijf wordt eer der met de WD of CDA geasso cieerd dan met zijn eigen PvdA. Toch is de keuze voor Ben schop logisch. Om te zien waarom moeten we een kwart eeuw terug in de tijd: de jonge Benschop heeft als politiek assis tent dan al drie PvdA-fractie- voorzitters gediend. Als hij na de verkiezingen van 1994 zijn eigen adviesbureau start, krijgt hij tele foon van de net afgezwaaide Pvd A-campagneleider Jan van Ingen Schenau. Die ging na de verkiezingen aan de slag als hoofd communicatie bij Schip hol. „Ik heb Dick toen meege vraagd." Het is veelzeggend dat ik leukere verhalen herinner over zijn vrouw Benschop (Driebergen, novem ber 1957), die uit een gerefor meerd gezin komt en geschiede nis aan de VU studeerde, laat zich graag inhuren. Samen professio naliseren de twee de PR van de luchthaven. Ze maken rondjes langs politieke fracties en be leidsmakers in Den Haag en gaan met bewoners om tafel. Daarbij profiteren ze van alle kennis van campagnetactieken die ze bij de PvdA opdeden. De rol van Benschop is groot, weet Van Ingen Schenau, bij voorbeeld bij het maximum van 44 miljoen passagiers waartoe kabinet-Kok I in 1996 besluit. „Dat kwam uit zijn koker, PvdA- woordvoerder Rob van Gijzel en VVD-woordvoerder Jan te Veld huis kwamen er samen niet uit. Dick is de architect van de vijfde baan, de Polderbaan." Na zijn adviseurschap keert Benschop in 1998 terug in de po litiek en wordt hij staatssecretaris van Buitenlandse Zaken in het tweede kabinet van Wim Kok. Als staatssecretaris slaagt hij er dankzij slim en geduldig lobby werk in de EU-contributie met 1,3 miljard gulden naar beneden te krijgen. Gesloten WD'er Frank de Grave, die als minister van Defensie in Kok-II met hem in het kabinet zat, vindt de 'gesloten' Benschop lastig te typeren. De Grave noemt het veelzeggend dat hij zich eigenlijk leukere verhalen herinnert over de vrouw van Benschop. „Hij is getrouwd met een Duitse - spreekt perfect Nederlands hoor - waar ik soms naast heb gezeten bij reünies van ons kabinet. Een hele leuke, sprankelende vrouw. Hoe zo'n man dan bij zo'n vrouw terechtkomt? Ach, dat vraagt men zich bij mij ook altijd af." Benschops loopbaan krijgt in 2002 een totaal andere wending. Als vertrouweling van toenmalig PvdA-leider Ad Melkert zou Ben schop hem na de verkiezingen opvolgen als fractievoorzitter. Het loopt anders. De verkiezin gen, gedomineerd door Pim For- tuyn, verlopen desastreus voor de PvdA, die van 45 naar 23 zetels gaat. Als campagneleider is Ben schop persoonlijk betrokken. Voormalig minister Jet Busse- maker, die destijds in de PvdA- fractie zat, begreep dat Benschop vertrok. „Ik zag hoe hij leed on der het verlies. Dick is een man die alles consciëntieus doet, hij voelde zich verantwoordelijk." Onmogelijke job Benschop gaat in 2003 bij Shell aan de slag. Daar klimt hij op tot president-directeur, een functie die hij tot 2016 houdt. Nu is hij de gedroomde opvolger van Jos Nij huis als baas van luchthaven Schiphol. Van Ingen Schenau is niet verbaasd, maar benijdt hem niet. „Het is een bijna onmoge lijke job. Groeien kan niet of nau welijks meer. Ik ben heel be nieuwd hoe Dick het gaat doen." Volgens Bussemaker mag de luchthaven heel blij met hem zijn. „Hij heeft al een internatio naal bedrijf geleid en kent de ge voeligheden. Ik denk dat we niet meer woorden vuil hoeven te maken aan de uitspraken van Nijhuis (die zei dat de nieuwe president-directeur van de lucht haven geen vrouw mocht zijn, red.). Als het dan een man moet zijn, dan is dit een heel goede." tomverbaasd kij ken de leden van de groepsleiding elkaar aan. Hoe heeft dit kunnen gebeuren? Schoonmakers hebben tijdens de schoonmaak van de kamer van een tbs'er een zelfgemaakt drugspijpje gevon den. Daarop besloot de leiding de kamer te controleren en daarbij werd er niet alleen drugs gevon den, maar ook dvd's met porno. Maar wat in de hoek van de ka mer staat, verbaast hen pas echt. Hier staat een computer. En dat mag niet. Wat nog erger is, is dat de tbs'er de computer al maanden lang in zijn bezit had. En dat was de groepsleiding ontgaan. Een in tern stuk meldt: 'De computer lijkt uit P.I. Vught (gevangenis) te ko men. Mogelijk is deze in een doos per abuis tijdens de verhuizing aan hem meegegeven.' Bij de com puter lagen ook dvd's met porno. Het is een van de zaken die mis gaan binnen de Utrechtse tbs- instelling, gelegen in de Utrechtse Staatsliedenbuurt niet ver van het stadscentrum. De afgelopen maanden heeft deze krant onder zoek gedaan naar de Van der Hoe ven Kliniek en stuitte daarbij op een aantal incidenten. Naïef Uit verschillende interne docu menten van de kliniek, gesprek ken met tbs'ers in de instelling en gesprekken met verschillende tbs- advocaten ontstaat het beeld dat het in Van der Hoeven eenvoudig is om aan drugs en kinderporno te komen. In een intern document schrijven behandelaars dat stren gere controles geen zin hebben. „Er is altijd een manier om drugs binnen te smokkelen. Moet de staf minder naïef zijn of accepteren dat het gebeurt?" Verschillende goed ingevoerde bronnen stellen onafhankelijk van elkaar dat sommige personeelsle den het drugsgebruik niet altijd bestraffen. Tbs-advocaat Jan Jesse Lieftink: „Ik begrijp van mijn cliënten dat betrapte tbs'ers een dag later al op verlof mogen. Het drugsgebruik wordt oogluikend toegestaan." Eind februari deed een vrouwelijke tbs'er een zelf moordpoging, vermoedelijk door een overdosis drugs of medicijnen. Zij werd met een ambulance afge voerd naar het ziekenhuis. Bovendien is de controle niet goed genoeg, waardoor drugs ook de kliniek binnen blijven komen. Van der Hoeven zegt een zero to- lerancebeleid te voeren. „Met de ons toegekende bevoegdheden proberen we te voorkomen dat smokkelwaar de kliniek wordt binnengebracht. Zo hanteren we een toegangs- en controlebeleid voor patiënten, bezoekers en me dewerkers." Anaal Toch wordt kans gezien drugs de kliniek binnen te smokkelen. „Het is super makkelijk om drugs mee naar binnen te nemen," zegt een tbs'er die tot voor kort in de Van der Hoeven Kliniek verbleef. „Je mag namelijk regelmatig even on der begeleiding naar buiten. Het is heel simpel om iemand drugs klaar te laten leggen op een be paalde plek. De begeleider let echt niet altijd op. Bij terugkomst in de kliniek is er niet altijd controle. En als je het anaal inbrengt vinden ze helemaal niks." En: „Ook via het bezoek komt veel drugs binnen." Een andere tbs'er vertelt: „Er ko men alle soorten drugs binnen. Van wiet en amfetaminepillen tot heroïne en GHB." Hjalmar van Marle is emeritus hoogleraar forensische psychiatrie en voormalig directeur van het Pieter Baan Centrum en de Van der Hoeven Kliniek. Hij kijkt niet op het drugsgebruik in de kliniek. „Je wilt als kliniek drugs buiten de deur houden, maar dat is vrijwel onmogelijk. Dat drugs aanwezig zijn in de kliniek is zeer gevaarlijk. Tbs'ers die drugs gebruiken zijn niet goed behandelbaar." Ruim 80 procent van de onge veer 180 mensen die verblijven in de tbs-kliniek kampt met een ver slaving. Een tbs'er vertelt waarom het gevaarlijk is dat er binnen de kliniek drugs aanwezig zijn. „Ik maandag 12 maart 2018 Benschop dé gedroomde baas Schiphol GO Dick Benschop (60) tuigde in de jaren negentig de Schiphol- lobby op en geldt als architect van het akkoord waardoor Schiphol van het Paarse kabi net fors mocht groeien. Nu is de PvdA-coryfee en ex-topman van Shell Nederland de beoogd nieuwe topman van de natio nale luchthaven. David Bremmer en Hanneke Keultjes Schiphol —Frank de Grave, VVD Sés. Dick Benschop. FOTO KOEN VAN WEEL/ANP 1 Wm om aan drugs en kinderporno te komen' Yelle Tieleman Utrecht -Jan Jesse Lieftink, advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8