jn NSB-opa Hakenkruizen op posters SGP PvdA toch niet voor opheffen gemeente Initiatieven gespekt door donatie ING 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Ik ben in kamp Amersfoort. Daar presenteert Paul Strack van Schijndel zijn boek: Mijn NSB-opa. Een indrukwekkende achternaam inderdaad, dat vond ik ook al toen ik hem 35 jaar geleden voor het eerst hoorde. Maar bij edele achternamen horen niet al tijd edele manieren, helaas. Niet in iedere generatie in elk geval. Bij toeval stuitte Paul op gehei men uit zijn familie: een NSB-opa en een SS-oom. Hij heeft ze in een zoektocht, die hij samen met zijn vader maakte, nauwkeurig bloot gelegd en maakt ze nu publiek. Zijn vader heeft in het kamp hier gevangen gezeten en heeft de gru welen die bij wraak en vergelding horen, van dichtbij mogen mee maken. De inleiding van de presentatie wordt verzorgd door Remco Rei- ding, een journalist en onderzoe ker die twintig jaar geleden is be gonnen met het zoeken naar het verhaal achter het Russische ere- veld in Leusden waar 875 Russi sche oorlogsveteranen liggen. Hij bracht al vele nabestaanden op de hoogte van de plaats van het graf van hun vader. Kind van het Ereveld is het boek dat hij erover schreef. Een onderneming die een ontroe rende mengeling is van mededo gen en volharding. Thuis tegenover de dijk op het Groot Eiland is na de bevrijding een interneringskamp voor 'foute' Nederlanders geweest. Uit de overlevering zijn gruwelijke ver halen bekend over marteling en vernedering van onder anderen de vrouwen die daar zaten. Ergens na de oorlog is het do mein in handen gekomen van een Belgische familie die internatio naal fortuin heeft gemaakt met staaldraad en hekken. Nu is het omheinde natuur waar reeën en grote grazers in hun schoonheid de gruwel van een schuldig land schap proberen uit te wissen. In de signeerrij sta ik naast een predikant uit de omgeving van Amersfoort. Hij heeft een vriende lijke en zachtmoedige uitstraling. Hij blijkt zelfs in Zeeuws Vlaande ren gewerkt te hebben. Hij vertelt dat hij de zoon van een Duitse sol daat en een Nederlandse moeder is... Bij edele achternamen horen helaas niet altijd edele manieren DESTELLING Vandaag: Een rijbewijs moet verplicht worden voor fietsers Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VEEL BEMOEIENIS OVERHEID BIJ PLAATSINS WINDMOLENS WAT NU WEER Johan Dourleijn leidt FoodDelta Film Weg van Jou opdvden bluray Activiteiten rond Wereldverteldag VLISSINGEN De toerist ontleed in een e-boek Lijsttrekker Jaap Sinke ligt niet wakker van 'kwajongensstreken' met stickers en opgetekende snor retjes, maar stoort zich wel aan de hakenkruizen. „Dat slaat echt hele maal nergens op. Ik weet niet of dit op de persoon of op de partij is ge richt, maar wij wensen op geen en kele manier geassocieerd te worden met nazi's. Ook vier jaar geleden waren we het mikpunt. Maar wat hakenkruizen met de SGP te ma ken hebben? Dat verband zie ik in de verste verte niet." Burgemeester José van Egmond van Reimerswaal is geschrokken van de bekladdingen. „Dit gaat dui delijk over de grens." Ze roept in woners op om op een respectvolle manier met elkaar om te gaan. „Als je het niet eens bent met partijen, ga dan in gesprek met elkaar." Ook Sinke nodigt tegenstanders daar voor uit. „Dit is een vorm van laf heid. Kom er dan voor uit, dan gaan we in discussie. Graag zelfs." SGP-campagneleider Maarten Both noemt het vandalisme 'heel vervelend'. „Op verschillende plek ken zijn ook posters verdwenen. Of ze zijn gestolen of mensen uit onze achterban hebben ze weggehaald omdat ze beklad waren." Dat pos ters worden beklad met hakenkrui zen is helemaal bizar. Ik snap echt niet wat de intenties van mensen Als je het niet eens bent met partijen, ga dan in gesprek met elkaar zijn die dat doen. We leven in een democratie, waarin we het niet al tijd met elkaar eens hoeven te zijn. Maar dat hoefje niet op deze ma nier te laten blijken." In 2014 heeft zowel de SGP als de burgemeester van Reimerswaal aangifte gedaan. Voor zover bekend, zijn de daders nooit gevonden. De SGP beraadt zich nog op stappen. In de krant van zaterdag staat een artikel over de gemeenteraadsver kiezingen op Noord-Beveland. Het stuk wordt in de krant geïllustreerd met enkele stellingen uit de door deze krant ontwikkelde kieswijzer. Bij de stelling over herindeling staat dat de PvdA wél voorstander is van herindeling. Lijsttrekker Cor Quinten laat weten dat hij per abuis het verkeerde ant woord heeft ingevuld. 'Een ontzet tend stomme fout', noemt hij het zelf „Wel wil ik duidelijk verklaren dat de PvdA tegen samenvoegen is en ook tegen samenvoegen blijft." Alle andere zes partijen die mee doen aan de verkiezingen op Noord-Beveland, vinden ook dat de gemeente zelfstandig moet blijven. Inmiddels is de vergissing in de kieswijzer rechtgezet. MIDDELBURG Vijf Zeeuwse lo kale initiatieven krijgen dit jaar een donatie uit het ING-fonds Help Ne derland Vooruit. Het gaat om Kinderboerderij De Klepperhoeve, Mae Uku, Chocolate Lovers, De Melkkan en Het Ko- mas/Baruch as I am. Zaterdag heb ben zij alvast een symbolische cheque ontvangen voor bedragen tussen de 1000 en 5000 euro, afhan kelijk van het aantal stemmen dat zij de afgelopen maanden wisten te verzamelen. Het fonds Help Nederland Voor uit is in 2015 opgericht. In oktober 2017 konden buurtverbeteraars ini tiatieven aanmelden voor Help Ne derland Vooruit. Uiteindelijk wer den landelijk ruim 250 initiatieven geselecteerd - in Zeeland vijf. Van 22 januari tot en met 11 fe bruari 2018 kon daarop worden ge stemd. Naast Help Holland Vooruit, dat zich richt op klein en lokaal, steunt ING ook grootschalige pro jecten met de focus op digitale op lossingen, digitale vaardigheden of digitale inclusie. Aanmeldingen voor de fondsen kunnen gestuurd worden naar nederlandfonds@ing.nl. maandag 12 maart 2018 Reageer op pzc.nl Zaterdag: Fanfares zijn ou derwets 587 reacties VLISSINGEN Johan Dourleijn is per 1 maart managing director van FoodDelta Zeeland. Hij volgt Sabine Verburg op. FoodDelta Zeeland is een netwerkorganisatie met als doel het stimule ren van productie, ver werking, handel en con sumptie van (Zeeuws) voedsel. De organisatie verenigt de agrarische en schaal-en schelpdieren sector, kennisinstellin gen, bedrijfsleven en overheden op het gebied van voedselproductie. VLISSINGEN De film Weg van Jou is uitgebracht op dvd en bluray. En de film is te zien via de streamings- diensten van onder meer iTunes. De feelgoodmo- vie, een initiatief van Jan Lievens uit IJzendijke en Nynke van der Ploeg, gaat over een Rotter damse die in Zeeuws- Vlaanderen belandt. Het was de succesvolste 'Zeeuws-Vlaamse film' ooit in de bioscopen met ruim 190.000 bezoekers. MIDDELBURG De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) houdt in het kader van Wereldverteldag vier ac tiviteiten rondom schrij ven en vertellen in het Zeeuws. In Zaamslag op 16 maart, in Sas van Gent op 20 maart, in Elle- woutsdijk op 23 maart en in Sluis op 28 maart. Thema is 'wijze dwazen - dwaze wijzen'. De SCEZ hield hiervoor een schrijf wedstrijd in dialect. Moniek, Kai, Eva, Ria en Pieter: die fictieve gas ten vormen de voor Zeeland vijf belangrijk ste doelgroepen op ba sis van leefstijl. In het boek 'Maak kennis met uw doelgroep' geeft het Kenniscentrum Kusttoe risme inzicht in hun wensen. Het boek is te downloaden: www.ken niscentrumtoerisme.nl. Opnieuw zijn verkiezingsposters van de SGP in Yerseke doelwit van vandalen. Net als vier jaar geleden zijn in verschillende straten affiches van de partij vernield of beklad met haken kruizen en teksten als 'fuck off Joeri Wisse Yerseke -José van Egmond, burgemeester De PvdA op Noord-Beveland is toch niet voor een nieuwe herin deling, waarbij de gemeente Noord-Beveland wordt samen gevoegd met één of meer an dere gemeenten. Joeri Wisse Wissenkerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2