9 De meeste clubs die met Goldman in zee zijn gegaan, profiteerden daar goed van töthnham hotspur man in zee te gaan. Zeker nu de bank de Europese voetbalmarkt wil ver overen, is een drama in Nederland het laatste wat Goldman wil. Maar dat betekent niet dat de club er ook gegarandeerd grote bedragen aan over gaat houden. Eén van de be langrijkste redenen voor Feyenoord om een nieuw stadion te bouwen: de club wil structureel veel meer geld overhouden om goede spelers te ha len. „Maar dat is voor Goldman niet het belangrijkste", zegt Stanford- hoogleraar Roger Noll. „Om de le ning veilig te houden, hoeft de club alleen maar te overleven. De financi ële analyse van Goldman is erop ge richt dat een club niet omvalt, dat de lening netjes wordt afbetaald. Maar enorme winsten kan niemand belo ven. Ook Goldman Sachs niet." Carl Berg, financieel directeur van Stadion Feijenoord, erkent dat over de meeropbrengsten voor de club geen zekerheid bestaat. „In het minst optimistische model waar wij nu mee werken, levert het stadion jaar lijks 7 miljoen euro extra op voor het spelersbudget. Maar we hopen en verwachten dat het meer zal zijn. De nieuwe berekeningen met Goldman leren ons daar meer over." Vrijwel alle Amerikaanse clubs zijn er dankzij hun nieuwe Goldman-sta- dion op vooruitgegaan. Maar dat be tekent niet dat alles altijd naar wens verloopt. Neem het Levi's Stadium, een fonkelend multifunctioneel complex met 68.000 stoelen, ge bouwd voor 1,3 miljard dollar. Op het eerste gezicht is het project een ze gen: de bespeler, American Football- club San Francisco 49'ers, zag de winst al in het eerste jaar met 160 procent toenemen. Maar die klapper kwam mede tot stand door de verkoop van Personal Seat Licenses: het recht om een sei zoenkaart te kopen. Elk stoeltje le verde al eenmalig 5.000 dollar op. In vesteerders doken er massaal op, met een opbrengst van 530 miljoen dollar. Maar er was nog een gevolg: stoeltjes kwamen lang niet in alle gevallen in handen van echte fans, waardoor de club nu regelmatig voor een halfleeg stadion speelt. De zilvervloot is bin nen, de sfeer is weg. Gevolgen Is de uitgave van lucratieve 'seat li censes' ook in Rotterdam een optie? En wat zouden de gevolgen zijn voor de prijzen in het stadion? Daar laat Carey zich niet over uit. „We zitten nog in het begin van de planfase." Hoe de financiële deal tussen GS en Feyenoord er straks uit zal zien, is ook nog niet duidelijk. Op dit mo ment is alleen nog sprake van een overbruggingskrediet van 17,5 mil joen euro. Financieel directeur Berg: „Als we straks echt met elkaar in zee gaan, zal Goldman samenwerken met andere financiers. Ook Neder landse partijen spelen daarin een rol." De financiers zullen op de eigen langlopende lening een nog onbe kend rentepercentage vragen, en Goldman vraagt een bedrag voor de begeleiding van het project. Beide partijen zeggen niet hoeveel. Berg nam de ophef van de afgelo pen weken met enige verbazing waar. „Wij kozen voor Goldman Sachs na een uitvoerig selectieproces. Het was met voorsprong de beste van alle partijen, vooral vanwege hun er varing. We zijn niet bezig geweest met beeldvorming, we kozen voor het beste bod." De kritiek begrijpt Berg deels. „Er is nu ophef over het feit dat De Kuip als onderpand geldt voor de lening, maar dat hebben we bij de verbouwing in 1994 ook ge daan. Toen hebben we nooit iemand gehoord. Het is een volstrekt normale afspraak. Maar we moeten accepteren dat er een sterke lobby is voor het be houd van De Kuip. Wij kunnen al leen maar blijven uitleggen dat we geen doldriest avontuur aangaan." Dan de vraag: wat heeft Rotterdam er aan? De gemeente wil 135 miljoen euro investeren in het project, omdat het de ontwikkeling van het gebied rondom De Kuip een impuls kan ge ven. Maar verwacht daar niet teveel van, zeggen hoogleraren Vrooman en Noll. „Het argument van gebiedsont- wikkeling gaat zelden op", zegt Vrooman. „De nieuwe generatie sportarena's wordt er juist op ge bouwd dat mensen al hun geld bin nen het complex uitgeven. Daar komt de winst vandaan." Bovendien, zegt Vrooman, staat Goldman erom bekend dat het de mazen in de belastingwetten vindt. „De meeste clubs die met Goldman in zee zijn gegaan, profiteerden daar goed van. Maar voor de gemeente blijven meestal twee dingen over: fi les en de rekening." Profiteren Carey is er wél van overtuigd dat de stad profiteert van het stadion. Vroomans uitspraken noemt hij 'on genuanceerd'. „Wij werken volgens de regels." Van de kritiek in Rotter dam ligt hij niet wakker, ook niet als hij volgende week weer in Hotel New York logeert voor nieuwe gesprek ken. „Dit is geen project waar ik mid den in de nacht van denk: oei, komt het wel goed? Ik bouwde voor basket balclub The Nets een arena van 1 miljard, dwars over een spoorwerf. En die club leed 40 miljoen per jaar verlies toen we begonnen. Dat was pas een uitdaging." zaterdag 10 maart 2018 Sfeerimpressie van het Tottenham Hotspur-stadion, 860 miljoen dollar. Locatie nieuw stadion FEYE- NOORD •4 Linksvoor: de Kuip, middenhoven: het nieuwe stadion, beeld oma Sfeerimpressie van het L.A. Chargers-stadion, 1,7 miljard dollar. nieuwe Kuip wil bouwen —John Vrooman, sporteconoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9