ls kleuter stal ik snoep, als adolescent stal ik boeken. Ik stal zoveel boeken dat mijn pleegmoeder tegen mijn vader zei: 'Meet elke week het aantal boeken in zijn kast op, en vraag je dan af of hij dat van zijn zakgeld kan doen'. Van jongs af aan hield ik van boeken en heb ik me thuis gevoeld in boekwinkels, eerst als dief, toen als consu ment en ten slotte als schrij ver. Traag dwaal ik tussen de tafels en kasten vol boeken en vergewis me van de nieuwe schrijvers, de reputaties, de vertalingen en de trends in het uitgeven; dat alles heeft altijd een sterke aantrekkings kracht op me uitgeoefend. Het was een wereld waar ik bij wilde horen. Het afgelopen decennium bracht veel veranderingen. De boekhandel werd zwaar getroffen door zowel de eco nomische crisis als revolutio naire digitale technologie. De crisis halveerde het aantal boekwinkels zowat, nieuwe technologie bracht niet alleen e-books maar ook nieuwe vormen van verstrooiing. Lezers werden kijkers, en ook op scholen worden jongeren niet langer tot lezers opge voed, maar tot fanatieke beeldschermgebruikers. Ik ben altijd opgetogen als ik in winkelstraten tussen de domme Blokkers en Primarks een boekhandel vind, waar geduldige boeken wachten op steeds ongeduldiger klanten. Maar ook in de boekhandel is de omloopsnelheid toegeno men - titels van nog geen jaar oud worden meedogenloos geruimd, het assortiment wordt voortdurend vervangen door nieuwe titels, nieuwe schrijvers, nieuwe reputaties. Voor het verleden moet je naar het antiquariaat, spora disch te vinden in oude win kelpanden of als webshop. De liefde voor het boek - specifieker: de roman - be treft zowel de gedachten en geschiedenissen die het bevat, als het boek zelf, het fysieke ding: kaft, papiersoort, lettertype, vormgeving. Mijn gehechtheid aan dit onweerstaanbare object is niet denkbaar zonder de boekhandel, waar al die werelden liggen te wachten om gelezen te worden. 41 Lovink, Lochem „De huisboek handel van A.L. Snijders, de grote korte- verhalenschrij- ver, die er vlakbij woont en zo nu en dan een Zeer Kort Verhaal plaatst op de website. Zonder zulke boekwinkels is de provincie dood." Tommy Wieringa is colum nist bij deze krant. Hij brak in 2005 door met de roman Joe Speedboot. In 2009 verscheen Caesarion, drie jaar later kwam Dit zijn de namen. In 2014 schreeft Wieringa het boekenweek geschenk Een mooie jonge vrouw. Vorig jaar verscheen De heilige Rita. 341 zaterdag 10 maart 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 98