Natuurmens Op nummer 1? „Petersons vogelgids van alle Europese vo gels. Als er iets voorbij fladdert, moet je het snel kunnen opzoeken en dat gaat hierin heel makkelijk omdat de vogels zijn gerangschikt in groepen die op elkaar lijken. Ik heb hem al dertig jaar op zak. Hij is mijn reisgenoot, mijn kameraad; elk scheurtje is een verhaal." Wat raakt u zo? „Het is een boek dat iets vertelt over de wereld en me anders leert kijken. Alles wat langsvliegt heeft een reis afgelegd, heeft ergens een broedplaats gehad. Al die vliegende juweeltjes vertellen een verhaal, dat ik terugvind in dit handige boek. Ik heb dat ook met andere gidsen, over zoogdieren of sporen in het bos. Het maakt de wereld om je heen mooier als je er meer van weet." Jong geleerd? „Ik weet niet beter dan dat ik omringd werd door boeken over de natuur; van voorleesboeken als Eelke van de boswach ter van Jaap ter Haar tot de boeken van Jac. P. Thijsse. De liefde voor de natuur heb ik meegekregen van mijn opa en mijn vader en moeder. Zij wilden alle maal boswachter worden, maar uiteinde lijk ben ik, de derde generatie, het echt gaan doen." Fijne plek? „De IJsselmonding, het Ketelmeer. Ik ben gek op nattigheid. Vooral de grens tussen land en water vind ik mooi. Zelf woon ik in een moerasgebied. Ik wil ver kunnen kijken, daar houd ik van." Wat is natuur nog in dit land? „Er zijn veel problemen, maar er worden ook successen geboekt. De terugkeer van de bever, de visarend. Er gebeuren allerlei spannende dingen met vrijgemaakte grond aan de grote rivieren. Zoals de uiterwaarden die weer onder water mogen stromen. Enorme, robuuste gebieden worden aangelegd waardoor je heerlijk kunt struinen." 41 We vroegen mensen die over de natuur schrijven naar hun favoriete natuurboek. Arjan Postma (49), boswachter en schrijver van boeken als Buiten gebeurt het. Gaat de deur niet uit zonder z'n vogelgids. 'Het maakt de wereld om je heen mooier als je er meer van weet.' magazine 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 95