land van Brabant naar het kalme Nijme gen van die dagen, met boven de stad het mooiste licht dat er bestond. Daar moet niemand moeilijk over doen, het licht boven Nijmegen is een ander licht dan boven de rest van Nederland en de we reld om Nederland heen. Kitty Ferrari herkent dat. Ze heeft geen bezwaar tegen mijn hoogste woord over de stad. Ze is er geboren, ging er vandaan, bleef lang weg, maar keerde er in de tweede helft van haar leven terug. Ze gebruikte een van de mooiste woorden die er bestaan, een woord waarop ik zuinig ben, dat ik altijd voorzichtig wil vasthouden, tegen mijn hart gedrukt, met beide handen, want het mag nooit kwijtraken: thuiskomen. „Ik kwam weer thuis", zegt Kitty Ferrari. En ze zegt erbij: „Dat hoort bij wat er in je leven moet gebeuren." Ik knik en denk aan Frans, die in Nij megen bleef wonen, maar het onzin vond een Nijmeegs schrijver te worden ge noemd, omdat voor een schrijver als hij Nijmegen de hele wereld kon zijn. In Het eerste licht boven de stad schrijf ik niet alleen over Frans, en over mij, maar ik voer ook vaak een gesprek met hem. En nu zeg ik: „Je had me vast niet geloofd als ik had gezegd dat ik een paar jaar later..." Even een pauze: een paar jaar later, ja, een paar jaar nadat de stad een stad werd zon der jou, en weer een paar jaar later een stad zonder mijn moeder, dan wordt de stad anders, want jij bedenkt hem niet meer mee. Ik ga verder: „Dat ik een paar jaar later door de stad loop met een vrouw die Kitty Ferrari heet. En dat niet alleen: ze werkt ook nog in een biblio theek, een bibliothecaris, maar zo heten ze niet meer, Frans. Dat mooie, tere, rijke woord is onder het zand van de tijd ge schoffeld. Het is nu: klantadviseur. Kitty Ferrari is een klantadviseur. Ja, je schudt je hoofd en natuurlijk vragen we ons af wat de Argentijnse schrijver Jorge Luis Borges daarvan gezegd magazine 27 Oud en nieuw Alle wegen in de oude benedenstad leiden naar de oudste en grootste kerk van Nijmegen, de Stevenskerk. Spraakwater Mooie plekjes genoeg om ergens een boom over op te zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 91