II 8 De Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs wil het nieuwe stadion van Feyenoord gaan financieren. Maar wat heeft de omstreden geldschieter in het Nederlandse voetbal te zoeken, en waarom komt Feyenoord bij hen uit? Vrees niet dat we ons ineen avontuur storten dat de club niet kan betalen Om met dat laatste te beginnen: de belangstelling van de Amerikanen in de Europese voetbalsector speelt al veel langer. „Goldman is in Amerika veruit de grootste partij op het gebied van stadionfinanciering", zegt Roger Noll, hoogleraar sporteconomie aan de Amerikaanse Stanford University. „Een hele sterke partij in dit soort projecten." Het bedrijf zag al lang ge leden dat stadsbesturen moeite kre gen om nieuwe stadions te financie ren: deels door geldgebrek, deels door kritiek van burgers, die vinden dat belastinggeld niet naar sportclubs moet gaan. Goldman Sachs besloot in het gat te stappen dat de overheden achterlieten. Met succes. Mega-deals Greg Carey staat sinds 2004 aan het hoofd van de stadionafdeling. Veertig stadions hielp hij inmiddels financie ren, vooral in de VS. Het zijn deals waar die rond Feyenoord City bij ver bleken: het Levi's Stadium in San Francisco kostte 1,3 miljard dollar, het nieuwe stadion van honkbalclub New York Yankees zelfs 1,6 miljard dollar. Nu maakt Goldman Sachs de over stap naar Europa, waar tientallen grote clubs nog spelen in verouderde stadions. Nieuwe miljarden lonken. En naast het nieuwe stadion van Tot- tenham Hotspur (860 miljoen euro, nu in aanbouw) moet Feyenoord City als één van de eerste Europese projecten de reputatie van Goldman Sachs bevestigen. Carey: „Ik heb 40 stadions op mijn naam en er is er niet één mislukt. Dat wil ik zo houden." Drie keer was Carey in Rotterdam. Hij maakte daar kennis met burge meester Aboutaleb en sprak met de plannenmakers van Feyenoord City. Die presenteerden vorig jaar al een stadionplan, inclusief financiële doorrekening. Maar voor Goldman Sachs zijn die plannen niet heilig, blijkt uit Careys woorden. „We staan nog maar aan het begin. We nemen het hele plan stap voor stap door: wordt het niet te groot, hoeveel stoe len zijn er nodig, hoeveel business seats kun je kwijtraken? We willen Feyenoord helpen om iets te bouwen wat past bij de mogelijkheden, willen zeker weten dat het een financieel gezond plan is. Mensen hoeven niet bang te zijn dat we ons in een avon tuur storten dat de club zich niet kan veroorloven." Dat laatste is nu precies de grote angst van veel Feyenoordfans. Maar dat is niet waar Rotterdam zich zor gen om moet maken, beaamt sport- econoom John Vrooman, hoogleraar aan de Vanderbilt University. „Gold man Sachs neemt geen risico's bij deze projecten. Ze denken in hun stadiondeals vanuit een worst case scenario." Belangrijke reden: er zijn maar een paar stadionprojecten per jaar, één fiasco kan ervoor zorgen dat andere clubs uitkijken om met Gold- heeft. Wij doen alleen maar waar we goed in zijn." Carey, in Amerika de absolute au toriteit op het gebied van stadion financiering, geeft zelden interviews. Maar nu wel. Want het borrelt in Rotterdam, weten ze bij Goldman Sachs. Het nieuws dat de bank de fi nanciering van het nieuwe Feyen- oord-stadion gaat verzorgen, deed vorige week de al langer sluimerende kritiek op de plannen in Rotterdam plotseling ontploffen. De zakenbank staat sinds 2008 immers symbool voor alles wat er mis was in de Ame rikaanse financiële sector, en stond met ontelbare dubieuze leningen en hypotheken mede aan de basis van de kredietcrisis. Angst De angst dat Feyenoord zich gaat ver tillen aan een megalomaan project, werd door het nieuws alleen maar sterker. Waarom gaat Feyenoord niet gewoon in zee met Nederlandse ban ken, en vooral: wat heeft Goldman Sachs in de Nederlandse voetbal wereld te zoeken? eker tien spandoe ken hingen er vorige week in De Kuip, het legendarische, 80 jaar oude stadion van Feyenoord. 'Stop Feyenoord City', stond er op, gericht tegen de plannen voor een nieuw, 422 miljoen euro kostend stadion, dat de club leiding de komende jaren wil ont wikkelen. 'We love De Kuip.' En ook: 'Goldman Sucks.' Greg Carey (57) kon er niet om la chen. Het hoofd sportfinanciering van Goldman Sachs, één van de grootste zakenbanken ter wereld, weet na veertig megaprojecten wel dat een nieuw sportstadion emotie kan oproepen. „Sommige mensen hebben moeite met verandering. Dat is prima. Maar Goldman Sucks? Ik ga er van uit dat de boosheid vooral ge richt is tegen de plannen, niet tegen ons. Wij hebben niet bedacht dat Feyenoord een nieuw stadion nodig zaterdag 10 maart 2018 Waarom Goldman Sachs Het voetbalstadion van Orlando City, 155 miljoen dollar. Het basketbalstadion van de Sacramento Kings, 560 miljoen dollar. Het stadion van de New York Yankees, 1,6 miljard dollar. —Greg Carey, topman Peter Groenendijk Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8