l li Lees mee met de boekenredactie GRATIS MET DE TREIN tank vol bloeddorstige haaien? Toen kwam hij met de wereld van die boom hut. Ik wist niet dat hij ook in deze stijl kon tekenen. Maar hij heeft ooit architec tuur gestudeerd, dat zie je hierin terug." Groen licht Dat was in 2011 en De waanzinnige boom hut zou hun eerste internationale succes worden. Kinderen geloven ook dat ze er écht wonen, de figuurtjes Andy en Terry die temidden van alle afleidingen van de boomhut samen hun boeken schrijven voor uitgeverij Grootneus. Er is ook een rol weggelegd voor het meisje Jill, Griffiths echtgenote. „Terry is chaos, Jill zorgt voor de structuur en ik ben de intermediair. Jill is redacteur en rechter tegelijk. Als zij moet lachen, hebben we groen licht." In De waanzinnige boomhut van 91 ver diepingen, het zevende deel in de reeks, beleven Andy, Terry en Jill een Jules Verne-achtig avontuur als ze door de krachtigste draaikolk van de wereld naar de bodem van de zee worden getrokken. Griffiths lacht. „Zie je hoe lui ik word? Ik zeg tegen Terry: 'Ik heb zes pagina's nodig met diepzeevissen', en dan hoef ik alleen nog maar een paar woordjes te schrijven." Ook in dit deel zijn er weer verwij zingen naar klassiekers uit de kinder literatuur. In dit geval een variant op De kronieken van Narnia, die in de verta ling 'Waanarnia' wordt. „We hebben ge merkt dat onze boeken aanslaan bij jonge kinderen die net zelfstandig kunnen lezen, maar ook bij oudere kinderen die daarvoor nauwelijks lazen. We willen al die kinderen binnenhengelen en laten zien dat er na onze dwaze avonturen nog een hele wereld met andere fantastische boeken is." Dat gebeurt zonder te moraliseren, zegt Griffiths. „De boodschap is: ga andere magische boeken lezen. De bood schap is niet: welnu lieve kindertjes, lezen is uiterst belangrijk voor jullie ont wikkeling. De boomhut is een non-stop rollercoaster van gekte en goede verhalen. Een grote practical joke, een onmogelijke wereld waar onmogelijke dingen gebeu ren die uitermate geloofwaardig zijn. Ik schrijf ze op met een stalen gezicht en Terry levert het visuele bewijs." Hij grijpt terug naar een van de boeken uit de bibliotheek op zijn arm, naar Lewis Carroll die zijn Alice liet zeggen: 'Wat heb je aan een boek zonder plaatjes en gesprekken?' Griffiths: „Net als hij met Alice in Wonderland willen we kinderen verrassen en verrukken en hun verbeel ding stimuleren." <1 schrijver leest Ik lees nu... Als ik schrijf, lees ik... Wat veel indruk maakte was... Waar ik maar niet doorheen kom... lezen De NS is hoofsponsor van de Boekenweek. Daarom kunnen lezers op zondag 18 maart, de laatste dag van de Boekenweek, op vertoon van Gezien de feiten weer gratis met de trein reizen. Griet Op de Beeck rijdt die dag ook rond en ontmoet lezers in de trein. Andy Griffiths en Terry Denton, De waanzinnige boomhut van 91 verdie pingen, Lannoo (€15) waanzinnige boomhut Frank Westerman is auteur van onder meer De graan- republiek, Dier, bovendier en In het land van de ja-knikkers. De tolk van Java. Als een menselijk peillood daalt Alfred Birney af in de diep zeegrotten van de ziel - en werpt daarbij een huive ringwekkend licht op de menselijke natuur. Teugjes Paustovski (Goud stof), Malaparte Kaputt Kapuscinski Nog een dag) - voor de stijl, het ritme en hun onovertroffen taal vermogen om landschaps- schoon en verwoesting met elkaar te verweven. Haaienkoorts van Morten Stroksnes. Pure reporta gekunst met een glansrol voor de Groenlandse haai. is Dokter Zjivago van Boris Pasternak. De film is beter. Veel Russen schrijven mij te traag en te taai over hun taiga en toendra. 221 zaterdag 10 maart 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 86