v i i Lees mee met de boekenredactie GRIET OPTOURNEE op de zeventig gekste dan wel eenvou digste vragen. Hoe ontstaan pitloze drui ven? Wat zijn gluten eigenlijk? In Groot varken, klein varken van de Engelse Jacqueline Yallop lezen we hoe ze samen met haar partner op het Franse platteland twee varkens houdt. Voor de slacht. Dat is althans de bedoeling. Maar dat is natuurlijk een eenzijdige transac tie, terwijl de liefde allengs van twee kanten blijkt te komen. Wat te doen? Op eten of toch maar niet? Een mooie vertel ling rondom een zeer voorstelbaar dilemma. We eten de natuur op, en daarom gaat het niet goed. Van al die berichten daar over wordt een mens weieens moe. Daarom is Erfgenamen van de aarde van Chris D. Thomas, professor in de biolo gie, een verademing. Hij laat zien dat de dynamiek van de natuur ongeëvenaard is zonder dat hij een niks-aan-de-hand- toontje aanslaat. Hij maakt duidelijk dat we ons midden in een ongekende evolutie bevinden, waarvan de uitkomst onzeker is. 41 Wieren Miek Zwamborn Wat weten wij van vissen? Die dieren onttrekken zich grotendeels aan ons zicht, maar er zijn wel meer soorten van dan alle zoogdieren, vogels en reptielen bij elkaar. Helaas is het tegelijkertijd de meest uitgebuite diersoort die er is. Jonathan Balcombe vertelt erover in Het geheime leven van vissen. En dan kom je te weten dat ze een druk sociaal leven hebben. En dat die enorme massa's uit zoiets als individuen bestaan. Balcombe zegt het geschreven te hebben namens de vissen. In het nawoord bedankt hij ze ook netjes voor hun bijdrage aan de schoon heid en het mysterie van deze wereld. Van wieren weten we nóg minder, terwijl dat 'de meest flexibele, veerkrach tige en vruchtbare plantachtigen' zijn. Dat staat te lezen in het recent versche nen Wieren. Dat boek is een ontdekkings reis aan de hand van Miek Zwam born. Veelomvattend, bijna encyclope disch. Met recepten, want volgens som migen is wier hét ingrediënt van de toekomst. Voor Sara van Duijn is (bijna) alles bio logie. Het is een kwestie van je verwon deren, en daar heeft ze talent voor. In Natuurlijke biologie geeft ze antwoord lezen Griet Op de Beeck bezoekt in de Boekenweek boekhandels, bibliotheken en theaters in Amsterdam, Groningen, Leeuwarden (10/3); Capelle aan den IJssel (11/3); Woerden (12/3); Hoorn, Haarlem, Wassenaar (13/3); Amster dam, Amersfoort, Bilthoven (14/3); Baarn, Eindhoven, Weert (15/3); Win terswijk, Nijmegen, Den Bosch (16/3); Rotterdam en Woudrichem (17/3). ftMlGEN HAAIEN PITLOZE DSUlYfH 9. Kester Freriks, Stilte, ruimte, duisternis (Athenaeum, €25) 10. Jonathan Balcombe, Het geheime leven van vissen (Meulenhoff, €25) 11. Miek Zwam- born, I/Weren (Van Oorschot, €17,50) 12. Sara van Duijn, Natuurlijk biologie (Q, €15) 13. Jacqueline Yallop, Groot var ken, Klein varken (De Geus, €20) 14. Chris D. Thomas, Erfgena men van de aarde (Nieuw Amster dam, €25) 201 zaterdag 10 maart 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 84