Olivia (71) kiest voor haar eigen geluk Politieke wil "Hntt t Lees mee met de boekenvedaetie OP HET NACHTKASTJE recensies Wees trouw aan jezelf en volg je hart, dan is geluk ook voor jou mogelijk. Met deze een voudige, hoopvolle bood schap heeft Griet Op de Beeck de afgelopen jaren groot succes bij een breed publiek. In het boeken weekgeschenk Gezien de feiten (gratis bij besteding van minimaal €12,50 aan Nederlandstalige boeken) wordt dezelfde boodschap er weinig subtiel ingeha- merd. Hoofdpersoon Oli via is een typisch Op de Beeck-personage: een be scheiden vrouw, haar hele volwassen leven dienst baar aan man en dochter. Durft ze op haar 71ste als nog te kiezen voor eigen geluk? Het plot is voor spelbaar en de tegelwijs heden zijn niet van de lucht. Daarmee brengt deze novelle weinig nieuws in het oeuvre van de schrijfster. En toch... Gezien de feiten mag er uitzien als een verplichte kuur, hij is wel perfect uitgevoerd. Met haar uit stekende inzicht in her kenbare familiedynamiek maakt Op de Beeck in slechts twee zinnen de verhouding tussen Olivia en haar dochter Roos pijnlijk zichtbaar: 'Roos vond dat geen geld, voor het afscheid van haar vader. Voor Olivia was het een pittige rekening, maar zij ging niet lastig doen'. Simpel en effectief. Dank zij de vlotte pen van Op de Beeck leest Gezien de feiten ook nog eens als een trein. Vakwerk dus, succes gegarandeerd. De lezer van Natuurlijk (CPNB, €3,50) wordt door Jan Terlouw aan vankelijk op de proef gesteld: voor hij zijn punt maakt, babbelt hij pagi na's lang over zijn liefde voor de natuur - vooral de voortplanting weet hem te boeien. Heeft de nestor zijn scherpte verloren? Die twijfel wordt in de tweede helft van het boekje te nietgedaan. Terlouw, naast oud-politicus ook natuurkundige, legt glas helder uit hoe eenvoudig, betaalbaar en hoogstnood zakelijk de overgang naar schone energie is. Maar dan moet het grootkapi taal wel inleveren. Wat nog ontbreekt is de poli tieke wil: geen 'redelijk alternatief, maar groen en links! EstherWils Vogels overheersen in de boeken die worden uitgegeven ter gelegenheid van de Boekenweek. Maar er is ook aandacht voor het varken, de vis, het verval en de vooruitgang. Jean-Pierre Geelen moest zijn ogen goed uitwrijven toen hij zijn latere mede-auteur Saskia van Loenen voor het eerst aantrof bij een veldexcursie. Een vrouwe lijke vogelspotter, die zag je nooit! En zij bevestigde dat. 'Een vrouw? Met een vo gelkijker?! En dan ook nog ónder de 70?!! Van een condor in de Biesbosch zouden ze minder snel achterover slaan.' Die 'ze' zijn de mannelijke tegenhan gers, voorzien van enorme telescopen en pochend over hun lijstje met zeldzame waarnemingen. Buikige baardmannetjes vaak. De anekdote valt te lezen in Spotvo gels. Dat is, benadrukken Geelen en Van Loenen, géén vogelgids. Zelf noemen ze het een vrolijke veldgids over vogels én vogelaars ('het betrekkelijk nieuwe menstype'). Daarmee is het een boek over gekken en gekte. Een aanstekelijke gids die luchtig en losjes de vogels en hun bewonderaars te kijk zet. 'Bijzondere vogels herken je tegenwoordig meteen: aan de grote troepen vogelaars die eropaf komen.' De onsterfelijke nachtegalen is ook ge schreven door een man en een vrouw en gaat ook over vogels, maar daarmee houdt de overeenkomst met Spotvogels op. Aaldrik Pot en Barbara de Beaufort hebben oog voor bijna alles wat groeit en bloeit in hun omgeving. Hij woont op de zandgronden van Drenthe, zij op de Noord-Groningse klei. Ze schrijven wat ze zien vanuit hun huis en tijdens hun tochten, en wisselen van gedachten over 'natuurkwesties'. Over de hiërarchie op de voedertafel die zij ieder vanuit hun raam bestuderen bij voorbeeld. En kun je een koolmees een persoonlijkheid toedichten of niet? Het is een natuurdagboek in briefvorm met een motto van John Muir: In every walk with nature one receivesfar more than he seeks (elke wandeling in de natuur levert meer op dan je zoekt). John Muir (1838-1914) was een van de grootste natuurvorsers en -beschermers van Amerika. Zojuist verscheen een bloemlezing uit zijn rijke oeuvre: In de wildernis. Hij beschrijft zijn tochten door i9de-eeuws Wisconsin, Nevada, Califor- nië en Alaska heel raak, je ziet de land schappen, de flora en fauna voor je. Ook de mensen die hij tegenkomt, weet hij goed te treffen. Over de Mono- Indianen: 'Verder waren de trekken van de oudste gezichten eigenaardig afgevlakt en in segmenten verdeeld door groeven die op rotskloven leken, en de indruk wekten dat deze mensen lange tijd als 181 zaterdag 10 maart 2018 lezen Ruud Roodhorst: Neerslag van een huwelijk van Mensje van Keulen - moderne tijden, die jaren 70, en meedogenloze. Mens je ging eraan ten onder en hield nauwgezet een dagboek bij. Ellen den Hollander: De familie Golden van Salman Rushdie - erudiete roman over de VS; actueel, slim en levendig. GEZIEN DE FEITEN Gezien de feiten Boeken week geschenk —Sandra Strik Natuurlijk Boekenweek essay Tekst JOLANDAVAN DER PLOEG Een groene explosie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 82