Kritiek op Schipholbaas na uitspraak over topvrouwen Kabinet hield Turken tegen 4 dagen Duitse Rijn 7 Beoogde nieuwe topman blijkt oud-politicus Dick Benschop Wat bezielde Schipholbaas Jos Nijhuis toen hij zei dat zijn opvolger hoe dan ook een man moet zijn? Ik heb nooit twee gelijk geschikte kandidaten Met zijn uitspraak joeg Jos Nijhuis gisteren heel politiek Den Haag in de gordijnen. En hij sloeg met een ferme klap zijn reputatie aan gruz elementen. Want, echt waar: Nij huis was tot 9 maart 2018 een er kend pleitbezorger van meer vrou wen aan de top. In de redenering van Nijhuis moet er een balans zijn tussen het aantal vrouwen en mannen in de Raad van Bestuur van het luchtha venbedrijf. Die is er nu. Naast Nij huis is er nog één man, de overige twee stoelen worden bezet door vrouwen. Een vrouw op de belang rijkste positie zou die balans uit evenwicht brengen, stelt Nijhuis. Gisteravond laat bleek dat zijn wens wordt verhoord: de beoogd opvolger is voormalig PvdA-staats- secretaris Dick Benschop. Minister Hoekstra van Financiën moet de benoeming nog goedkeuren. Links en rechts, vrouw en man, minister en onderknuppel: ieder een kapittelde de joviale Schiphol baas gisteren om zijn standpunt, dat hij gisteren via de Volkskrant naar buiten bracht. „Gekkigheid", vond PvdA-Kamerlid Henk Nij- boer. „Bizar", zei VVD-prominent Annemarie Jorritsma. Vanuit het kabinet lieten minis ter van Financiën Wopke Hoekstra ('onhandige uitspraak'), minister van verkeer Cora van Nieuwenhui- zen ('een groot flauwekulverhaal') en premier Mark Rutte ('onverstan dige uitlatingen') zich horen. Nijhuis reageerde gisteren als volgt op de kritiek: „Ik besef dat het beter was geweest als ik me niet had uitgelaten over het benoe mingsproces. Dat (dat zijn opvolger een man moet zijn, red.) is niet wat ik heb gezegd en zeker niet wat ik heb bedoeld." Ook als je het wel met Nijhuis eens bent en vindt dat het aantal vrouwen en mannen in balans moet zijn, is er wat aan te merken op het standpunt van de topman. Ten eerste: hij gaat helemaal niet over zijn opvolging, iets waarop minister Hoekstra hem in een reac tie fijntjes wees. „De raad van com missarissen gaat erover." Nog een pijnpuntje: als je de redenering van de scheidende topman doortrekt, wordt de belangrijkste positie bin nen het bedrijf nooit door een vrouw ingenomen. Omdat de be stuursvoorzitter een man is, en vervangen moet worden door een man, zal de bestuursvoorzitter dus altijd een man blijven, behalve in de zeldzame situatie dat het halve bestuur in één keer opstapt. De meeste bezwaren zijn echter van principiële aard. Want wat maakt het uit, of iemand man of vrouw is? En, ook veelgehoord: waarom wordt er dan niet moeilijk gedaan over al die raden van be stuur waarin meer mannen dan vrouwen zitten? Worden mannen in dat soort besturen niet herbe noemd, omdat door zo'n herbenoe ming een ongezonde balans blijft bestaan? De Commissie Monitoring Top vrouwen adviseerde het kabinet juist deze week een vrouwenquo tum voor het bedrijfsleven in te voeren, omdat het aantal topvrou wen nog steeds onder de maat is. De luchthaven probeerde giste ren de zaak te relativeren. Nijhuis zou zich slechts hebben laten ont vallen dat 'bij gelijke geschiktheid de voorkeur uitgaat naar een man. Saillant: afgelopen juni zei Nijhuis nog dat gelijke geschiktheid niet bestaat. „Dat vind ik absolute onzin. Ik heb nog nooit kunnen kiezen uit twee gelijk geschikte mensen." Opmerkelijk genoeg gaf Nijhuis dat interview omdat hij bekend stond als een groot voorstander van meer vrouwen aan de top. In zijn tijd als baas van Schiphol groeide het aantal vrouwen in topfuncties gestaag. Ook in de lagen net onder de raad van bestuur is bijna de helft van de managers vrouw. In 2006 was Nijhuis zelfs voorzitter van het Ambassadeursnetwerk, een inmid dels niet meer bestaand platform dat zich richtte op het vergroten van het aantal vrouwen aan de top. In juni portretteerde de website Topvrouwen@work hem nog als 'voorbeeldman'. In een interview met de site noemt Nijhuis diversi teit een 'non-issue'. „Ik vind het niet meer relevant, want ik stuur er niet meer op", zei hij onder meer. Over het belang ervan wilde hij ei genlijk niet eens meer praten. „Als je dat als onderneming niet begre pen hebt, heb je veel andere dingen ook niet begrepen." Uiteindelijk, zei Nijhuis toen, speelt geslacht geen enkele rol. „Je moet gewoon zorgen dat je de beste bent, dan kom je er wel." Zelfheeft premier Rutte geen con tact gehad met de Turkse autoritei ten, dat deden ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Za ken. „Toen hebben de Turken ge zegd: 'Nou, oké, dan doen we het niet'." Ex-minister Fatma Sahin zou za terdagavond spreken bij de Cen trum Moskee in Deventer. Minis ter Stef Blok van Buitenlandse Za ken stelt dat in onderling overleg besloten is het bezoek af te blazen. Volgens hem is er vorig jaar 'te veel gebeurd' om dit nu te laten doorgaan. „Ik waardeer het zeer dat er goed overleg over mogelijk was." Vorig jaar maart ontaardde een t Blok wil op zoek naar manieren om de relatie met Turkije te 'normaliseren' bezoek van de Turkse minister van Familiezaken aan Rotterdam in een diplomatieke rel. De relaties tussen Nederland en Turkije zijn sindsdien slecht. Toch waren het de Turken die het voorgenomen bezoek aankondigden. Blok wil niet zeggen of zij toestemming hebben gevraagd of dat Nederland al stelde het bezoek niet verstandig te vinden. De nieuwe bewindsman op Bui tenlandse Zaken zei door te gaan met het zoeken naar manieren om de relatie 'te normaliseren'. Denk-voorman Tunahan Kuzu noemt het overleg een voorbeeld van geslaagde diplomatie. „Het was o zo mooi geweest als dat vorig jaar ook het geval was geweest." Mesut Koyuncu, bestuurslid van de Centrum Moskee, hoorde don derdag dat de bijeenkomst is afge blazen. Hij vindt het niet erg. Dat de oud-minister niet welkom is, dat is politiek. Daar heb ik geen mening over." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 7ocpg Halfpension Ardennen diner 3 dgn Gooimeerdiner zaterdag 10 maart 2018 GO Sander van Mersbergen Schiphol Jos Nijhuis en financieel topvrouw Jabine van der Meijs van Schiphol, fotoanp -Jos Nijhuis Het kabinet heeft zich bemoeid met het afblazen van een be zoek van een prominent lid van de Turkse AK-partij aan Neder land. Dat zei premier Rutte gis teren na de ministerraad. Hanneke Keultjes Den Haag Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: 3 nachten in 3* Hotel am Markt, Bad Honnef am Rhein (8,2) 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet 3 keer een 2-gangen diner Gratis parkeren en gebruik van wifi 4* Cocoon Hotel du Commerce (8,2) 4* Hotel Nautisch Kwartier, Huizen (8,7) 2 nachten incl. ontbijt met bubbels 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx 3-gangendiner AA lx een 3-gangen diner Incl. upgrade wellness W#™ Gratis parkeren en wifi In bosrijke omgeving aan de voet van het Zevengebergte. Nabij Keulen en Bonn!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7