voor de Boekenweek? Ik heb in het De La Mar nog gezegd hoe functioneel het ver haal is in de opvoeding van een kind. Als een kind iets doet dat niet mag, dan kun je 't straffen. Maar je kunt een kind beter met een spannend verhaal vertellen waarom het fout is wat hij of zij doet. Kijk, kinderen hebben dezelfde emoties als volwassenen, ze voelen alles net als wij. Ze hebben alleen nog geen grote woordenschat waarmee ze hun gevoelens kunnen uitdrukken. Daar moeten wij ze bij helpen. Door verhalen te vertellen. Ik heb de kinderen tien jaar lang voor het slapengaan een verhaal verteld. Mijn fan tasie is daardoor enorm gegroeid. Ik heb het vaak gebruikt als opvoedmiddel. Je kunt ook het wereldnieuws trachten uit te leggen met verzonnen verhalen." „Vertel een verhaal over iemand die onder verkeerde invloed komt van een bende. Geef hem een naam hè, die jon gen, dat is heel belangrijk. Geef hem een persoonlijkheid waardoor je meeleeft. Hij wordt meegenomen door de bende, krijgt een geweer en schiet per ongeluk iemand in zijn been. Later komt hij die persoon weer tegen en dan denkt hij: wat heb ik toch gedaan? En vraag je kinderen dan: hoe schuldig is hij eigenlijk? Is dat nu zijn eigen schuld, had hij beter moe ten weten? Of is het de schuld van de bende? En als je het verhaal hebt verteld, kun je zeggen: jongens, dit gebeurt in het echt ook. Want wat er vandaag weer op het nieuws is... Dan gaan de kinderen meedenken en meepraten." „In die tijd bleef mijn vrouw nog gewoon thuis, hè. Zij zorgde overdag voor de kin deren, ik deed de oudsten 's avonds in bad, zij de kleintjes. Ik vertelde dus elke avond een verhaal. En in het weekeinde bemoeide ik me met ze. Dat was toen het normale patroon. Mijn vrouw zal het wel zwaar hebben gehad, maar ze deed het met enorme toewijding." Nu moet je allebei werken om een goed leven te hebben, hè. Wij verlangden vroeger ook iets minder, we hoefden niet twee keer per jaar naar Torremolinos. Wij gingen tien dagen kamperen in Noord-Italië. Dat is goed genoeg hoor." „Nee, dat gebeurde niet in die tijd. Mijn vrouw zei een keer, lang geleden: zou je liever willen dat ik zou werken en jij niet? Nee, zei ik. Oké, reageerde zij, dan zal ik ook geen wroeging meer hebben dat ik jouw geld uitgeef. Dat heeft ze ook nooit gehad. En dat is een goede houding." „Nee. Want ik deed veel met ze door die verhalen te vertellen en in het weekend en in de vakantie was ik er ook. Ik heb een fantastische band met alle kinderen. Ik zie ze elk ogenblik. Zeker sinds mijn vrouw dood is." Helpt u deze vader van drie jonge kinderen eens op weg; wat vertel ik ze na weer een aanslag in Parijs, Brussel of Barcelona? Eerlijk waar „In de wetenschap zoek je naar de waarheid, als poli ticus zoek je naar het haalbare." Uw vier kinderen werden in een peri ode van vijf jaar geboren. De laatste jaren durven jonge ouders te klagen over de zwaarte van het ouderschap. Ervoer u het ook als intensief? Hebben jullie er ooit aan gedacht de rollen te wisselen: u bij de kinderen, uw vrouw aan het werk? U heeft niet het gevoel dat u veel van het opgroeien van uw kinderen heeft gemist? magazine 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 79