1 Column Yann zou met zijn verkering Marjolein naar de film gaan. In plaats daarvan stond hij te snikken in zijn vaders armen. Op vrijdag 1 juli 2011 werd ik vroeg wakker. In de deurope ning keek ik om naar de blote rug, een seconde of vijf. Het was niet anders dan al die andere duizen den keren dat ik in alle vroegte vanuit diverse deuropeningen een blik op die nog slapende rug had geworpen. Ik reed naar het Brabantse Roosendaal, naar Jurgen, een oude vriend. We werk ten samen aan een Formule i-magazine. Af en toe stond hij op en klopte op m'n schouder. En dan haalde hij nog een kof fie. Of een boterham. Rond drie uur ging mijn telefoon. „Pap! Pap!" Zoon Yann, toen 16. Hij begon hartverscheurend te brullen. Opeens begreep ik dat het huilen was. „Ze heeft het uitgemaakt. Ze heeft het uitgemaakt." Hij had het over Marjolein, zijn verke ring. Weg was hij van haar. „Weet je, het is echt helemaal oké met haar, pap," had hij eerder die week nog gezegd. „We heb ben nooit ruzie. Echt oké." „Zal ik naar je toe komen?" Toen ik buiten was, riep Jurgen me terug en reikte een flesje water aan. „Rustig rijden." In Nieuwegein stond Yann te wachten. Hij droeg zijn stoere witte shirt, kapsel in de gel, spijkerbroek zakkend naar bil spleet. Hij had zich opgepimpt voor Mar jolein, ze zouden naar Utrecht gaan en naar de bioscoop. In plaats daarvan stond hij te snikken in zijn vaders armen, voor de tweede keer in twee weken, toen hij ook al slecht nieuws had gekregen. Ter wijl ik hem daarvoor in jaren niet zo had gezien. We reden naar Utrecht en namen een cola bij King Arthur aan de Oudegracht. Daar zat hij, neergeslagen ogen. En toen moesten we maar 's naar huis. In de straat snelde de buurvrouw van de overkant op me af. Maaike sloeg de hand voor haar mond. „O! Nee. Hoe moet dat nou met je kinderen?" Mijn dochter Fenna (18) zat op de bank: 16 and Pregnant van MTV. „Hoe is het gegaan vandaag?" vroeg ik. „Nou, gewoon." „Ooooh. Gewoon. Tuurlijk." „Ik heb de deur van m'n kamer dicht gedaan. En dag gezegd." Ik liep een ronde. De vrieskist was weg, maar dat hadden we ook zo afgesproken. Mijn vrouws broer had geholpen have en goed in een busje te laden. In de slaap kamer was de opmaaktafel, vreemd kaal, achtergebleven. In de gang waren foto's van het prikbord verdwenen. Het huis had een veer gelaten. Yann zat op de bank mee te kijken naar 16 and Pregnant. „Wat eten we, pap?" En nu: september 2017. Yann (22) heeft anderhalfjaar zelfstandig gewoond en verblijft alweer twee maanden bij mij. „Niet handig om je schoenen mid denin de keuken neer te pleuren." „Vader! Nee." „En wanneer haal je voer voor Steve?" „O ja. Vergeten." „Je slaapt al twee maanden in dezelfde lakens. Leg ze nou bij de wasmachine." „Ja-ha. Morgen." Even is het stil. Opeens: „Weet je nog die dag dat mama wegging? Dat het uit ging met Marjolein?" Ik weet het nog. „Ik had toen al met Iris gezoend." <1 Nou, gewoon Egbert Jan Riethof (63) is journalist en vader van Yann en Fenna. Reageren? magazine@ persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 70