OZCAN AKYOL Segers: coalitie partners willen geld te snel uitgeven jouw Auping matras ook auping voordeel i 6 Het is eerst Groningen en dan een Jozef-economie Breda - Poortvliet plaza de best uitgeruste winkel van Nederland Column Halbe Zijlstra zal herinnerd worden als de man die een bezoek aan Poetins datsja fabuleerde en vervolgens zijn bie zen kon pakken, nadat heel het land hem had weggehoond en uit gelachen - een onvergetelijk hoofdstuk uit onze parlementaire geschiedenis. Ik zal ook om een andere reden aan onze voormalige minister van Buitenlandse Zaken denken. Een week voor zijn noodgedwongen vertrek, toen er nog niets aan de hand was, lanceerde zijn departe ment met veel aplomb het bericht dat de Nederlandse overheid defi nitief haar ambassadeur uit Tur kije ging terugtrekken. De inhoud én de timing van de mededeling waren onnavolg baar. De Nederlandse ambassa deur, Kees van Rij, was namelijk reeds elf maanden eerder verban nen van Turks grondgebied, kort na de rel tussen beide landen. De mededeling van Zijlstra, een maand voor de gemeenteraads verkiezingen, leek met die kennis meer op een ordinaire verkie zingsstunt dan op doordacht be leid. Maar nu Zijlstra weg is, heeft Nederland onder aanvoering van Stef Blok, onze nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, nog steeds geen zin om de diploma tieke relatie met de Turken te her stellen. Vandaag zou voormalig minister Fatma §ahin, een prominent lid van de Turkse AK-partij, een bij eenkomst bezoeken in een moskee in De venter. Dat bezoek werd op aandringen van Nederlandse overheidsinstanties afgeblazen, om dat het on verstandig werd be vonden, met alle wrevel die er nog is. zijn veel sociale, economische en culturele belangen om het contact weer enigszins te herstellen. Het is duidelijk dat geen van beide par tijen door het stof wil gaan, maar het gevolg is wel dat de onderlinge animositeit in gaat burgeren, zodat ook de tegenstellingen tussen bur gers gecultiveerd worden. Dat lijkt me onwenselijk, al was het maar omdat populisten, op links en rechts, hier electoraal munt uit willen slaan. Het 'Dossier Turkije' kan voor Stef Blok een kans zijn om zich meteen te bewijzen als kalme en handige bestuurder die zich niet laat leiden door sentiment en sen satiezucht. De broedertwist tus sen beide landen duurt te lang. Voor Nederland en Turkije is het beter als zij hun verhouding nor maliseren. Stef Blok kan zich met het 'Dossier Turkije' bewijzen als bestuurder „We zien prachtige cijfers van het Centraal Planbureau: meer men sen hebben werk, de lonen stij gen. En meteen is de politieke re actie: méér geld uitgeven", zegt Gert-Jan Segers. CDA-leider Sy- brand Buma wil extra geld voor de politie, D66'er Alexander Pechtold wil de staatsschuld te rugbrengen, extra lastenverlich ting en meer geld voor onderwijs. Allemaal legitieme wensen, stelt Segers. „Ik ben óók voor meer rechercheurs en wijkagen ten en meer geld voor onderwijs. Maar laten we niet vergeten welke belofte we eerst hebben gedaan." Om Groningen te ontlasten staat voor Segers vast dat er een stikstoffabriek gebouwd moet worden, die aangekocht gas ge schikt maakt voor het gasnet. Die installatie kost 480 miljoen euro. Tegelijkertijd erkent de Chris- tenUnie-leider dat het kabinet ook moet investeren, bijvoor beeld in defensie en onderwijs. „En dat doet dit kabinet ook. Te gen leraren zeg ik: incasseer de loonsverhoging, we kijken in de toekomst hoe we de salarissen rechtvaardiger kunnen maken." Op één punt is Segers het eens met Pechtold: het terugbrengen van de staatsschuld. „We hebben een lening bij onze kinderen, om dat we schuld doorschuiven naar volgende generaties." Hij stelt de Bijbelse Jozef ten voorbeeld, die in Egypte graan spaarde, waardoor er voldoende was toen zeven magere jaren aan braken. „Het is eerst Groningen en daarna een Jozef-economie. In schaarste moet je keuzes maken." i:: u w zaterdag 10 maart 2018 GO ^0 @ÖzcanAkyol Broedertwist De vraag rijst hoe lang beide landen op deze manier met el kaar kunnen blijven omgaan. Er ChristenUie-leider Segers ver baast zich over zijn collega-co alitiepartijleiders. Zij zijn te snel met geld uitgeven, vindt hij. Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag - Gert-Jan Segers (CU) uniek f op alle Auping (top)matrassen* Gun jezelf de rust van deskundig advies. Kom naar jouw dichtstbijzijnde Auping Plaza: Auping Plaza Breda is op zondag 11 maart geopend. *Kijk voor de actievoorwaarden op auping.nl/plaza

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6