I Dansen tussen de boeken 4 Goeie zaak Hoe blijft de Nederlandse winkelier overeind, ingeklemd tussen grote ketens en internetshops? Op zoek naar middenstanders die kleur geven aan onze dorpen en steden. „We draaien films en or ganiseren tango-avonden. Mensen raken met elkaar in gesprek, er komen verhalen los. Ik noem dit geen winkel maar een huis van verhalen. Ik wil ook dat kinderen hier graag komen. Daarom heb ben we een Nijntjeshop en een flipperkast. In het voormalige volks paleis en filmhuis, in de jaren 20 van vorige eeuw gebouwd in art-decostijl, wil Grietje 'mensen samen brengen en inspireren'. „Ik wil uitstralen: we vieren hier een feestje, kom er gezellig bij. Ik wil contact. Via Facebook, Twitter en Instagram, via de nieuws brief die sinds de opening twee jaar geleden al 1.400 klanten bereikt en in de winkel. Als een docent advies wil, geef ik dat. Als mensen mooie plannen hebben, probeer ik ze te helpen. Mooie plannen die ons aanspreken, voeren we uit. Ik hou niet zo van dat benauwde. Gewoon aan pakken! Schrijver en mu- ziekfreak Vic van de Reijt heeft hier een keer een 45-toerenavond georgani seerd. Dansen tussen de boeken: geweldig!" Natuurlijk heeft ze wei eens slapeloze nachten. Over de internetwinkels, die in haar ogen een bedrei ging vormen voor haar zaak, en de leefbaarheid van stad en dorp. „Maar ik weiger te denken in problemen. Niets bestaat bij de gratie van lou ter voorspoed. Ik kan heel goed zeilen bij tegenwind. Ik denk dat ik die mentali teit heb overgehouden aan mijn jeugd, ik ben een boe rendochter uit Friesland. Daar zat het ook weieens tegen. Ging er een kalf dood en was de familie in rouw. Maar de volgende dag moest je weer aan de bak. Zo is het in het boekenvak ook." <1 Tekst MARK ROOS Foto JOOST HOVING „Toen ik hier begon, had ik één voornemen: dit mag geen grijze boek handel worden", zegt Grietje Braaksma (56). Ze werkt al 38 jaar in het boekenvak en is sinds twee jaar vestigings manager van Grand Theatre Boekhandel in Breda. Grand Theatre Boekhandel, Van Coothplein 17b, Breda Create 41 zaterdag 10 maart 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 68