II II 24 ZE Het uitbreidingsplan ligt er, nu de centen nog zv Nationaal Monument Kamp Vught wil - nee, móét - uitbreiden en meteen ook de permanente expositie vernieuwen. Kosten: vier miljoen euro. Volgens de directeur is het de investering alleszins waard. Ze kunnen de enorme toeloop aan bezoekers amper aan. Het aantal bezoekers van Nationaal Monument Kamp Vught is de afge lopen 27 jaar explosief gestegen en dat maakt uitbreiden volgens direc teur Jeroen van den Eijnde nood zakelijk. Hij wil een nieuwe vleugel aan het herinneringscentrum bou wen en meteen ook de vaste expo sitie vernieuwen. Kosten: vier mil joen euro. In 1991 trok Nationaal Monument Kamp Vught nog circa zeven duizend bezoekers. Vorig jaar wa ren dat er meer dan tien keer zoveel: een dikke 72.000. „Van wie de helft scholieren uit binnen- en buiten land die in groepsverband een be zoek brengen", aldus Van den Eijnde. „We hebben onvoldoende capaciteit om deze enorme toeloop aan bezoekers op te vangen. Indivi duele bezoekers en groepen scho lieren lopen elkaar nu in de weg. Dat is niet ideaal." Individuele bezoekers en groepen scholieren lopen elkaar nu in de weg. Dat is niet ideaal „De nieuwe vleugel wordt deels verdiept aangelegd, is ongeveer driehonderd vierkante meter groot en bedoeld voor educatie", aldus Van den Eijnde. Naast uitbreiden wil de directeur dus ook de huidige vaste tentoonstelling van Kamp Vught vernieuwen. „Die dateert van 2002 en is dus alweer ruim vijf tien jaar oud." Omstanders Hoe de nieuwe tentoonstelling er precies uit gaat zien, kan hij nog niet zeggen. „Daar zijn we nog volop mee bezig. Ik kan wel een tipje van de sluier oplichten. We willen bijvoorbeeld meer aandacht schenken aan het thema omstan ders. Verhalen over de gewone Vughtenaren die dagelijks de ge vangenen aan zich voorbij zagen trekken en te maken kregen met soms lastige afwegingen. En na tuurlijk kan er worden geput uit vele nieuwe voorwerpen, verhalen en ook filmfragmenten." Ook wat betreft de techniek wordt volgens hem een inhaalslag gemaakt. „De tijden zijn veranderd. Inmiddels zijn er veel meer moge lijkheden dan de kleine led schermpjes waar we nu gebruik van maken." Wanneer de schop de grond in kan, is volgens Van den Eijnde moeilijk aan te geven. Op papier is het plan grotendeels uitgewerkt, maar een belangrijk onderdeel is nog niet geregeld: de financie ring. „Maar we zijn positief ge stemd. We verwachten dat ook dat goed komt. Het zou heel mooi zijn als we in september, oktober 2019 het vernieuwde herinneringscen trum kunnen openen. Dan wordt met het samenwerkingsverband Crossroads Brabant 194011945 groots gevierd dat Brabant 75 jaar Met een uitbreiding kunnen we verhalen nog beter voor het voetlicht brengen geleden is bevrijd en Kamp Vught is een belangrijk onderdeel van dat verhaal." Ondertussen voert Van den Eijnde gesprekken om de vier mil joen euro bij elkaar te sprokkelen. „Daarvoor doen we een beroep op de rijksoverheid, provincie, ge meente Vught en omliggende ge meenten, allerlei fondsen, het be trokken publiek en het bedrijfs leven. Zo is het ons eerder ook ge lukt met barak tB." Volgens de directeur is Nationaal Monument Kamp Vught de inves tering van vier miljoen meer dan waard. „Uit het aantal bezoekers blijkt dat mensen nog steeds veel belangstelling hebben voor de Tweede Wereldoorlog en het be langrijk vinden fysiek een plek te bezoeken. We krijgen ook steeds meer buitenlandse gasten. De uitbreiding biedt ons mogelijk heden de vele verhalen die verbon den zijn met deze plek nog beter en indrukwekkender voor het voet licht te brengen en ook op een inspirerende manier te verbinden met het heden." zaterdag 10 maart 2018 De nieuwe vleugel wordt in de plannen deels verdiept aangelegd, impressies architectenbureau doepelstrijkers Kamp Vught barst uit z'n voegen Miranda van Houtum Vught Jeroen van den Eijnde, directeur —Jeroen van den Eijnde, directeur A Een impressie van de nieuwe vleugel van Kamp Vught, A Vanuit de binnenplaats van Kamp Vught zie je de uitbreiding,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60