SS rWH wz 8/es m óéPltK M0 9 Kritiek Staten op ZB Planbureau is als mosterd na de maaltijd \/6WGZJN&fo$lEfc VU#JNo6N Provinciale Staten worstelen met de afstand die ze moeten bewaren tot ZB Planbureau. De provincie steekt daar jaarlijks veel geld in. In hoeverre mag je je dan bemoeien met het onderzoek dat wordt opgeleverd? CORDEJONGE Statenlid Jeffrey Oudeman (CDA) vergeleek het onderzoek Staat van Zeeland van ZB Planbureau giste ren met de Titanic. Een fantastisch schip waarvan niemand dacht dat het kon zinken. Tot een ijsberg een gat in de romp sloeg. „De fout over de leegloop van het platteland van Zeeland was het spreekwoordelijke gat in de romp van de Staat van Zeeland. Zitten er nog meer fouten in? Er zijn nu twijfels over de we tenschappelijkheid van het com plete rapport." Hij deed zijn uitspraken in de Statencommissie economie. Daar wilden Statenleden vorige maand al hun beklag doen over het rap port, waarin ten onrechte werd ge steld dat de afgelopen acht jaar 28.000 Zeeuwen van het platteland naar de stad zijn verhuisd. Dat bleek een verkeerde interpretatie van cijfers van het CBS. Van een 'leegloop' van die omvang blijkt geen sprake. Vorige maand werd het debat uitgesteld. Gisteren konden de Statenleden alsnog hun gram halen, maar het was een beetje mosterd na de maal tijd. Inmiddels heeft het dagelijks provinciebestuur namelijk besloten het hele rapport door een onafhan kelijke instantie te laten checken. Daarnaast komt er een inventarisa tie van de manier waarop andere provincies hun beleidsonderzoek laten uitvoeren. Kunnen andere bureaus dat ook? Is er in Zeeland wellicht een opzet te bedenken met University College Roosevelt en HZ University of Applied Sciences? Voor de zomer wil het provinciebe stuur dat weten. Wind uit de zeilen Alle fracties konden zich vinden in de aanpak van het provinciebe stuur. Die had ze daarmee wel een beetje de wind uit de zeilen geno men. „Het rapport is niet meer bruikbaar als het vertrouwen ont- Zitten er nog meer fouten in? Er zijn nu twijfels over het complete rapport breekt", sputterde Goos Roeland (SGP) nog. Ruud Haaze (PW) wilde weten hoe het zit met de be trouwbaarheid van andere onder zoeken van het Planbureau. Ger van Unen noemde de Staat van Zeeland een 'politiek advies'. Gedeputeerde Harry van der Maas kon er inhoudelijk niet op reageren, zei hij. De validatie van de Staat van Zeeland moet juist uit wijzen wat de waarde is van het on derzoek. „Het is een heel nuttig rapport", vond hij wel. „We hebben er vertrouwen in, totdat het tegen deel bewezen wordt." Dat vonden ook GroenLinks en D66. „Naar onze verwachting helpt het onder zoek alle twijfel uit de wereld", zei Dorith van Ewijk (GroenLinks). Ton Veraart (D66) vond alle kritiek nogal overtrokken. „Er is gewoon een fout gemaakt", zei hij. Volgens hem kunnen de Staten leden maar moeilijk rijmen dat er veel geld gaat naar het planbureau dat vervolgens onderzoeken publi ceert waarvan de conclusies hen niet bevallen. „Maar dat hoort bij de onafhankelijkheid. Hoe komt het nu dat we zo heftig en politiek op zo'n fout reageren? Van je eigen kinderen kun je soms minder ver dragen." Op zijn vraag of het beleidson derzoek voor de provincie onafhan- kelijk moet zijn, zei vrijwel elke fractie ja. De Staten willen nog voor zomer opnieuw discussiëren over ZB Planbureau. PZC ONLINE zaterdag 10 maart 2018 PC '1 Is rapport een Titanic of blijft het drijven? Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Jeffrey Oudeman, Statenlid CDA DE WERELD VAN TOPICS Als abonnee van de PZC bent u natuurlijk steeds op de hoogte van het nieuws uit uw dorp of stad, Neder land en de rest van de we reld. Maar u kunt ook elke dag gratis tientallen verha len uit onze zusterkranten lezen. Over kunst, econo mie en (inter)nationale poli tiek; achtergrondverhalen, analyses, meningen en co lumns. Al het beste uit het AD, de Volkskrant, Trouw, het Pa rool, De Morgen en van onze regionale collega's. Als abonnee van de PZC kunt u altijd gratis inloggen op onze website, of direct bij onze verhalendienst op topics.nl. FACEBOOK De sirenes doen het weer. Afgelopen maandag bleven sommige sirenepalen in Zeeland stil tijdens de maandelijkse test. De oor zaak bleek te liggen in stroomproblemen in de Balkan. Gisteren werden de sire nes getest door de Veilig heidsregio en de de lande lijk netbeheerder. Daardoor waren af en toe testsigna len te horen. Dat leidde op social media tot grappige reacties, zoals die van Maurice Zijlstra. Hij schreef op de Facebook- pagina van de PZC: „Hot- sternokke heb ik al me ramen voor niks gesloten en 3 uur naar de am radio geluisterd wat er aan de hand was." TOP 5 MEEST GELEZEN: 1. Nieuw leven voor restau rant bij Terneuzen als Bras serie De Nieuwe Kraag 2. Doodziek raadslid: 'Een kaal chemohoofd hoef je niet weg te stoppen' 3. Politie controleert (voor het eerst) tientallen be stuurders op drugsgebruik 4. Fruittelers willen niet 'overnetten' 5. Naaktbeelden van zeker honderd saunagasten Ne- derasselt staan nog steeds online Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie ij facebook.com/depzc is) @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 45