Balkenende opent Cats-jaar Schipperheijn verder in nauw door cursussen 8 Sterke presentatie in Galerie van den Berge Galerie van den Berge toont momenteel twee exposanten uit België. Beiden werken abstract en hebben nog meer gemeen met elkaar. achtige edelsteen. Twee zwarte vlakken geven de compositie extra diepte. Vooral door het raster op de voorgrond krijgt de compositie iets 'dwars'. Er is geen regelmaat en de hoeken waaronder de lijnen zich ten op zich van elkaar bevin den suggereren een ruimtelijkheid die op een ander moment weer wordt ontkend. Juist dat schu rende van de verschillende lagen van de compositie boeit. Net zoals het improviserende gebruik van Juist dat schurende van de verschillende lagen van de compositie van P.B. Van Rossem boeit de verf. En de onmogelijkheid om ondanks de in principe eenvou dige ingrediënten het geheel goed te doorgronden. Daardoor blijft je oog door de compositie heen dan sen. En kun je het beeld beleven als een muziekstuk van visuele aard. Van Rossum zet ontelbare punt jes en streepjes om in subtiele op pervlakken. Zo schept hij levende patronen. Sporen van oeverloos geduld en eindeloze beheersing. Mooi zoals hij in het afgebeelde werk die patronen combineert met het reliëf van pasteus opge brachte olieverf. De patronen in rood en in blauw hebben een soort rimpeling in de tijd, een gordijntje voor de ruimte erachter. Daartussen is dan de explosie van licht en kleur. Schijnbaar ongeordende materie die echter als je hem aan een na dere blik onderwerpt een compo sitie in balans is. Waarin licht en donker in allerlei gradaties de on tembare kracht van de natuur beli chamen. Zoals het blauwe en rode vlak het geduld en de beheersing van de mens oproepen. De span ning tussen het platte vlak en de lijnen en vormen roept voor mij dezelfde verwondering op die ik De spanning tussen het platte vlak en de lijnen en vormen roept dezelfde verwondering op die ik ervaar in de natuur ervaar in de natuur. Zien is een vorm van intensief zijn. Zoals je op kunt gaan in muziek en in de natuur kun je ook opgaan in het werk van Van Rossem. Juist het kleine formaat ervan maakt dat je intensief gaat kijken. je in Goes kunt zien zijn daarop ge baseerd. Het werk van Van Rossem en van De Vos zou je kunnen zien als muziek voor het oog. Ritme en ruimte zijn sleutelbegrippen. Neem bijvoorbeeld 'Groene scha duwlijn over M.H." van De Vos. De donkergroene lijnen vormen een ongelijkmatig raster waarachter zich vergelijkbare lijnen bevinden. Het zijn de blauwe contouren van kleurvlakken die je kunt zien als oplichtende facetten van een reus- Ze zijn bijvoorbeeld even oud: P. B. Van Rossem is geboren in 1953 en Ig nace De Vos in 1954. Beiden zijn ook muzi kant. En ze hebben iets met textiel. Van Rossem was jarenlang ontwer per van dessins bij het beroemde Italiaanse bedrijfMisoni. En De Vos verzamelt textielkunst uit Congo. De patronen van de schilderijen die Ambtenaren van de gemeente Vlis singen zijn door oud-gemeentese cretaris Dorthe Schipperheijn on der druk gezet om cursussen te vol gen bij Avatar, een beweging die lijkt op Scientology Kerk. In één ge val is zij daarin geslaagd. De cursus- kosten, enkele duizenden euro's, zijn betaald door de gemeente. Dat schrijft NRC. Vlissingen gaat bekijken of meer onderzoek nodig is. Schipperheijn moest in 2008 vertrekken. Vakbon den en ondernemingsraad zegden het vertrouwen in haar op. De PZC meldde toen al dat haar betrokken heid bij Avatar een rol speelde. Volgens NRC heeft Schipper heijn een bureau dat Avatar-cur- sussen verkoopt. 'Per e-mail ont kent ze ambtenaren onder druk ge zet te hebben of te hebben doorge stuurd naar Avatar', schrijft de krant. Voormalig hoofd bestuurs zaken Jac 't Hart van Vlissingen zegt echter in NRC: „Tijdens mijn functioneringsgesprek zei ze dat ik een Avatar-cursus moest doen. Dat zou goed zijn voor mijn carrière." Jacob Cats werd in 1577 geboren in Brouwershaven. Hij was behalve dichter ook jurist en politicus. Cats had een buitenhuis net buiten Grijpskerke en bezocht regelmatig de Michaëlskerk. Deelnemers aan de Kunst- en Cultuurroute Mid den-Walcheren maken een speci aal kunstwerk waarbij ze zich laten inspireren door Cats. De werken worden van 7 juli tot eind augustus geëxposeerd in de Michaëlskerk. Ook de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg houdt in juli en augus tus activiteiten rond de 400 jaar ge leden verschenen dichtbundel van Jacob Cats. De reden om Balkenende te vra gen is de rol die Jacob Cats speelde in de Nederlandse geschiedenis. Van 1629 tot 1631 en van 1636 tot 1651 was hij raadspensionaris van Hol land. In de ogen van de organisato ren kan Cats daarom beschouwd worden als de eerste Zeeuwse 'pre mier'. Balkenende trad zo bezien 350 jaar later in zijn voetsporen. Verder is Jacob Cats de naamgever van de ambtswoning van de Ne derlandse minister-president, het Catshuis in Den Haag, de stad waar hij in 1660 is overleden. zaterdag 10 maart 2018 PC Zien is een vorm van zijn Z.t van P.B. van Rossem. T/m 31/3. P.B. van Rossem en lg- nace de Vos. Galerie van den Berge. Albert Joachimikade 5, Goes. Do. t/m za. 12.00 -17.00 uur. Groene schaduwlijn over M.H. van Ignace De Vos. Nico Out Goes Maurits Sep Vlissingen Het is dit jaar vier eeuwen gele den dat de Zeeuwse dichter Jacob 'vadertje' Cats zijn eer ste dichtbundel Sinne- en Min nebeelden publiceerde. Oud premier Jan Peter Balkenende opent op zaterdag 7 juli in Grijpskerke de activiteiten rond 400 jaar dichter Cats. Dat ge beurt in de Michaëlskerk. Theo Giele Grijpskerke Jan Peter Balkenende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44