Rondreizen Sale 'Praten is beter dan niet praten' 1 I 3 tmm TOP VS EN NOORD-KOREA President Trump verrast met zijn manoeuvre: hij wil de Kleine Raketman' uit Noord-Korea ontmoeten. Sh ok=! a|tijsK>H7|aH Gaat Donald Trump de geschiede nis in als de man die door middel van een sensationele ontmoeting een van de wreedste dictators ter wereld tot ontwapening weet te bewegen? Of gaat de wereld zich Trump herinneren als de Ameri kaanse president die zich hopeloos in de luren liet leggen door een hu meurige Koreaanse despoot? Voor alsnog zijn beide scenario's moge lijk, nu Trump een historische stap zet en een uitnodiging van Kim Jong-un accepteert. In het beste geval is een gesprek tussen de twee een snelle manier om de hoogopgelopen spanningen tussen de VS en Noord-Korea weg te nemen en oorlog te voorkomen. Het Witte Huis en de Zuid-Kore- aanse veiligheidschef Chung Eui- yong stellen dat zo'n doorbraak te danken zouden zijn aan de harde economische sancties en nog har dere militaire dreigementen van Trump. Ze dwingen Kim naar de onderhandelingstafel. „Tenzij het een totale ramp wordt, of de Noord-Koreanen ver zaken kort nadat ze een deal heb ben getekend, kan dit op korte ter mijn een grote overwinning voor Trump zijn", meent Azië-kenner Isaac Stone Fisch. Andere experts zien juist victorie voor Kim. Trump geeft hem wat hij wil. Al decennia proberen de Noord-Koreanen een directe ont- 1 3"i8atma moeting met een Amerikaanse pre sident op poten te zetten, als teken van internationale erkenning. Trumps voorgangers weigerden altijd daarin mee te gaan. „Kim no digt Trump uit om aan te tonen dat zijn investering in kern- en raket capaciteiten de VS heeft gedwon gen om hem als gelijke te behande len", waarschuwt kernwapenspeci alist Jeffrey Lewis. Hij brengt op Twitter in herinnering dat de Noord-Koreaanse propagandafilm The Country I Saw precies zo ein digt: met een Amerikaanse presi dent - in de film Bill Clinton - die naar Pyongyang komt onder druk van Noord-Koreaanse nucleaire wapens. De risico's van een ontmoeting zijn voor Trump dan ook gigan tisch, waarschuwen experts. Het kan een pr-fiasco worden, waarbij Trump de Koreaanse dictator een prestigieus politiek spektakel ca deau doet, maar zelf met lege han den terugkeert. Spel Wat doet Trump, die met militair ingrijpen heeft gedreigd, als Kim inderdaad een spel blijkt te spelen en met onrealistische eisen de ge sprekken opblaast? Geen analist verwacht dat Kim daadwerkelijk bereid is zijn nucleaire wapens op te geven, zoals hij lijkt te hebben gesuggereerd in gesprek met de Zuid-Koreaanse afgevaardigde die de uitnodiging aan Trump over bracht. Door de zelfopgelegde deadline van eind mei hebben de Amerika nen weinig tijd voor goede voorbe reiding. Bovendien heeft Trump weinig mensen met kennis van za ken om zich heen. Op het onderbe- mande ministerie van Buiten landse Zaken is de speciaal gezant voor Noord-Korea onlangs met pensioen gegaan en zijn diverse an dere belangrijke posten voor Azië- experts vacant. Een ambassadeur in Zuid-Korea is nog altijd niet benoemd, en mi nister Tillerson lijkt slecht geïnfor meerd: enkele uren voordat Trump een ontmoeting met Kim liet aan kondigen, vertelde Tillerson jour nalisten nog dat onderhandelingen ver weg waren. Het maakt Suzanne DiMaggio sceptisch. Zij was vorig jaar betrok ken bij het organiseren van ge sprekken tussen vertegenwoordi gers van de VS en Noord-Korea in Oslo. DiMaggio vreest dat de on derhandelingspositie van de VS wordt geschaad door Trumps nei ging van het script af te wijken, en de bewondering die hij geregeld toont voor autoritaire leiders. „Je zou verwachten dat een uiterst symbolische ontmoeting pas zou plaatsvinden nadat er wat concrete afspraken zijn, niet eerder", re ageert ze per tweet. Anonieme medewerkers van het Witte Huis counteren dat pogingen om eerst gesprekken te voeren op lager niveau de afgelopen decennia nergens toe hebben geleid. „Kim Jong-un is de enige die besluiten kan nemen in hun unieke totali taire systeem, dus het was logisch om de uitnodiging aan te nemen, in plaats van het geploeter uit het ver leden te herhalen." Voordeel op rondreizen in Europa en ver daarbuiten. Kras.nl/rondreis of bei088-0885 886 voordeel p.p zaterdag 10 maart 2018 GO Een historische stap? Karlijn van Houwelingen Washington Het is wereldnieuws, ook in Zuid-Korea: Trump accepteert de uitnodiging van Kim Jong-un voor een ontmoeting, fotoafp De Nederlandse oud-ministers van Buitenlandse Zaken Ben Bot en Jaap de Hoop-Scheffer zijn sceptisch. Maar toch... Ton Voermans Washington/Pyongyang Als het Trump lukt om de kernoor log-dreiging af te wenden, zou dat een prestatie van formaat zijn. Volgens Zuid-Korea wil Kim zijn kernwapens opgeven, maar daar wordt sceptisch op gereageerd. „Het is zeer de vraag of het iets oplevert, maar praten is altijd beter dan niet praten", zegt Jaap de Hoop Scheffer (foto), die be halve oud-minister ook oud-secre- taris-generaal is van de NAVO. Wat Trump precies beoogt, is on duidelijk. Hij nam het besluit onaf hankelijk van zijn ministerraad. De motieven van Jong-un zijn nog schimmiger. Beiden zitten op een eigen manier in de penarie. Noord-Korea zucht onder de economische sanc ties. Trump heeft het thuis zwaar: zijn stafle den lopen weg, het Rus-landonderzoek zaagt aan zijn stoelpo ten, en zijn huwelijk zit in een dip vanwege zijn affaire met een porno-actrice. „Een ding is Trump toevertrouwd" zegt Ben Bot. „Hij zal dit topover- leg publicitair geweldig uitbuiten en laten zien dat de Obama's en de Hillary's niks voor elkaar kre gen. Het overleg wordt zijn glorie moment." Er is onderhandelings ruimte, maar elk scheutje water bij de wijn ligt gevoelig. Als Trump vraagt de kernproeven en raket- testen te beëindigen, dan zal Kim eisen dat de Amerikanen stoppen met de militaire oefeningen en dat de Amerikaanse troepen in Zuid-Korea - zo'n 30.000 man - vertrek ken. Bot ziet niet gebeu- F' ren dat Jong-un zijn kern wapenarsenaal opgeeft, maar denkt dat er hoe dan ook winst zit in het overleg. De rust in de regio neemt toe, de oorlogs dreiging zal even afnemen. Maar niemand heeft de illusie dat dit leidt tot een Noord-Korea zonder kernwapens." zie kras.nl/actievoorwaarden 4 -"«£! I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3