o 29 AZ niet langer genoegen moet nemen met derde plaats in de eredivisie vorig seizoen. Misschien wel har der. Als er een conflict is, meteen erop zitten. Het kan zomaar iets groots worden." Anders is het ook dat hij werkt met een andere assistent. Het hui dige AZ-succes wordt nog weieens opgehangen aan Arne Slot, de nieuwe assistent. Hij geldt als tac tisch goed onderlegd. Dat stoort Van den Brom niet, zegt hij. „Om dat ik weet dat het niet zo zit. Ie dereen in de staf draagt zijn steentje bij aan de tactiek. Arne heeft veel kwaliteiten, maar die heeft Leeroy Echteld (eveneens as sistent, red.) ook." Openheid Wat Van den Brom wel stoorde was de openheid over het seminar dat de club enkele weken geleden gaf en wat daarvan naar buiten kwam in de media. Op dat semi nar werd de vooruitstrevende tac tiek uit de doeken gedaan, één van de pijlers van het succes. In deze krant stond zo tot in detail be schreven hoe het strijdplan van AZ telkens weer tegenstanders verraste. „Waarom moeten wij al les naar buiten gooien? Het is van ons, we hebben het samen be dacht. We gooien alle fysieke waarden van de spelers toch ook niet naar buiten? Als je een semi nar houdt voor zoveel mensen weet je dat zoiets naar buiten gaat. Bij grotere clubs zie je dat niet. Dat is iets waarin we nog kunnen groeien. Ik heb ze (de trainers die op het seminar spraken, red.) ge zegd dat het ons niet helpt. Daar zijn ze het dan wel mee eens. Voor mij is het dan klaar. Ik lig er niet wakker van." Hij is toch al steeds meer mana ger geworden in plaats van trainer. „Ik kan nu veel makkelijker taken weggeven. Omdat ik weet dat het goede mensen zijn. Eén van de dingen die ik goed beheers, is kwaliteiten van mensen herken nen. Dat is het moderne managen. Vergis je niet. Bij AGOW werkte ik met vier man, hier bij AZ een stuk of vijftien. Bij Anderlecht wa ren het er nog meer." In alles laat Van den Brom, bezig aan zijn vierde seizoen bij AZ, zien het naar zijn zin te hebben. Als John Stegeman straks afzwaait bij Heracles is alleen Phillip Cocu lan ger bij een eredivisieclub werk zaam. „Dat doet me best veel. Ik heb altijd het image gehad van clubhopper. Dat kunnen ze nu lekker niet meer zeggen." Hij staat op 164 officiële duels bij AZ. Hij moet alleen Georg Kessler (177) en Louis van Gaal (181) nog voor zich dulden. „Ik sta hoog. Dat record wil ik dan echt nog even meepakken." Zoeken Ajax en Feyenoord een trainer, dan wordt zijn naam altijd zijdelings genoemd. Nooit kwam er een aanbieding. „Je moet altijd am bitie hebben, maar iedereen heeft het altijd over Ajax, PSV en Feyen oord. Is dat wel het walhalla, vraag ik me weieens af. Vraag maar aan Marcel Keizer of Erik ten Hag. Vin den zij dat nog steeds? We staan twee punten achter op Ajax, maar Bij AZ kun je in alle rust werken, bij Ajax niet. Maar de druk bij Ajax is niet hoger dan hier. Het is hoe je ermee omgaat hier kun je in alle rust werken. Het is hoe je omgaat met de druk die de buitenwereld creëert. Ik heb ooit met Anderlecht in de Champions League gevoetbald. Dat is het mooi ste wat er is. We wonnen niet veel maar het is wel kicken. Dat nog eens meemaken is een ambitie." AZ kan écht nog eens kampioen worden, vindt hij. „Al zijn we nu natuurlijk snel geneigd dat te zeg gen omdat het goed gaat. Maar als je dat doel niet hebt hier, dan nemen we al genoegen met die derde plek. Dan heb je Europees voetbal. Hart stikke leuk, maar dat halen we acht van de tien keer." Noviteiten AZ is van het innovatieve. Een club met minder budget, die slimmer moet zijn dan de rest. Of Van den Brom weieens denkt: leuk allemaal die noviteiten hier, maar in het weekeinde moet ik gewoon die wedstrijd winnen? „Ik sta achter alle initiatieven. Sommige vind ik een beetje overdreven. Andere as pecten zijn juist weer onderbelicht in mijn ogen. Het gaat voornamelijk om de jeugdopleiding natuurlijk." De jeugdspelers die zich bij AZ aandienen, zijn echt nog niet alle maal direct klaar voor het grote werk. Al wordt dat beeld soms ge schetst. „Er is wat dat betreft maar één uitzondering. Dat is Teun Koopmeiners. Die kwam erbij en haakte direct aan. Spelers als Guus Til en Thomas Ouwejan trainden al heel lang met ons mee, hè." PASPOORT Wat hij wel bij hen allemaal ziet is: opofferingsgezindheid. „Zoals Dries Mertens, die ik bij AGOW trainde vroeger. Die heeft altijd in zichzelf geïnvesteerd. Die moest je als trainer soms afremmen." Hij ziet die mentaliteit terug bij AZ. „Vraag ik gisteren wie er buiten willen trainen, steken ze allemaal hun hand op. Dat is de flow waarin we momenteel zitten." zaterdag 10 maart 2018 GO John van den Brom speelt tafelvoetbal met een AZ-junior. „Soms heb ik het gevoel een va derfiguur te Zijn." FOTO OLAF KRAAK Naam: John van den Brom Geboren: 4 oktober 1966 in Amersfoort Clubs als speler: 1986-1993 Vitesse 1993-1995 Ajax 1995-1996 Istanbulspor 1996-2001 Vitesse 2001-2003 De Graafschap Totaal: 432 duels, 107 goals Interlands: 2 Clubs als trainer: 2003-2004 Bennekom 2004-2007 Jong Ajax 2007-2010 AGOW 2010-2011 ADO Den Haag 2011-2012 Vitesse 2012-2014 Anderlecht 2014-heden AZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29